Sporen van paardenmarkt en Jan Morks Nieuwe raadkaart Molenzicht en Mesu BUITEN 7 Van de 27 inzenders zitten er twee naast. De één denkt op de raadkaart van vorige week de muziektent van Breskens te ontwaren, een ander denkt aan Renesse. Het is echter de muziektent aan het Molenwater in Middelburg. Een plek die veel herinneringen losmaakt bij de inzenders. De meesten weten nog van de concerten van het Middelburgs Muziek korps onder leiding van de populaire diri gent Jan Morks, later geëerd met een buste in het plantsoen. „Jan Morks is ook bekend van de massaal uitgevoerde 'Klepper mars' meldt inzender Rens Schout. Hij kent ook hét verhaal van het voor de muziektent ge bruikte hout, dat naar verluidt afkomstig is van het vroegere schavot. Inzender Kees Stevense meldt dat de in 1865 gebouwde muziektent destijds 1044 gulden heeft gekost. „Het jaarlijks onder houd schatte men op 21 gulden", aldus Ste vense. Het Molenwater werd circa 1310 ge graven en diende volgens Stevense als wa terboezem voor het overtollige water uit de grachten en de Arne. Het Molenwater werd in 1864 gedempt. „Het vrijkomende veld richtte men in als exercitieterrein voor mili tairen van het Middelburgs garnizoen." Inzender Honoré Reuling uit Koewacht koestert warme herinneringen aan het Mo lenwater en de muziektent. „Eén van onze trouwfoto's is er 30 jaar geleden genomen." Volgens Reuling is links tussen de bomen het oude burgemeestershuis te zien. Anderen melden dat het Molenwater ook de plaats was waar de jaarlijkse paarden markt en later ringrijderijen werden gehou den. Adrie de Dreu kent de plek ook heel goed. „Ik weet nog dat daar ook een voetbal veld was en dat ik kort na de oorlog als jon gen van circa 13 jaar heb gespeeld tegen een B-team van Zeelandia. In 1894 bezocht koningin Emma, samen met het kleine "Willemientje", Vlissin gen. Van heinde en ver kwamen de be zoekers. Ook uit Nieuw en St. Joosland. De jonge boer Joos Mesu, bewoner van de kapi tale historische hoeve "Molenzicht" kwam ook een kijkje nemen. Na het bezoek ging hij met het zgn. ferrybootje weer terug. Hij leunde onderweg tegen de reling die niet was vastgezet, viel overboord en verdronk jammerlijk tussen wal en schip. Hij liet een jonge vrouw achter - Leunt je Me- su-Polderdijk - met daarbij acht kinderen. Die moest toen niet slechts de kinderen op voeden in haar eentje, maar ook de hoeve van ongeveer 35 ha. runnen, met alle men sen die er werkten en paarden, koeien, mestvee, schapen en veel pluimvee wat al lemaal verzorgd moesten worden. Geluk kig had ze een broer, Fernand Polderdijk, boer op het naburige "Nieuwlands Rust", die bijsprong en vaak even langskwam. Maar het dagelijkse werk en het regelen kwam neer op de schouders van de kleine, tengere vrouw, met acht kinderen om haar rokken (ze liep in de mooie Nieuwlandse dracht). Een van deze kinderen, Ferdinand of Fernand, was toen pas vijfjaar oud, klein en pienter. Dat laatste is hij z'n hele lange leven gebleven. Na de HBS in Middel burg ging hij studeren in Wageningen, en begon zo een lange loopbaan in de land bouw. Uiteindelijk werd hij directeur op het Ministerie van wat we nu Landinrich ting en Cultuurtechniek noemen. Sterker nog; onder zijn leiding kreeg Cultuurtech niek gestalte en vorm in Nederland. Ferdi nand Mesu was cultuurtechniek en water beheersing in Nederland en ver daarbui ten. Steeds balancerend op de grens van land- en waterbouw zette hij een dienst op die ontwaterde, moerassig gebied droogleg de, andere regio's juist natter maakte, die het waterbeheer in gebieden overal in Ne derland ter hand nam en talloze ruilverka velingen op touw zette. (Later werden die laatste landinrichtingsprojecten, en breder maatschappelijk georiënteerd). Mesu was een fenomeen; in feite gaf hij aan een nieu we rijksdienst leiding, als praktisch inge stelde bedrijfsleider/boer. Wars van ambte narij, hiërarchische verhoudingen en vaak ook van budgetten, leidde en vergrootte hij een van oorsprong kleine afdeling tot een grote dienst. Cultuurtechniek/Ruilverkaveling/Landinri chting groeide onder zijn leiding uit tot een dienst vergelijkbaar met Rijkswater staat. Een machtig orgaan dat veel tot stand bracht, maar soms ook nogal eigenzinnig opereerde. De "kleine generaal" Mesu was altijd en overal aanwezig. In het begin, in Drenthe, verplaatste hij zich per fiets (7000 km per jaar, a 0,02 per km), later kwam de dienstauto. Na zijn pensionering nam hij plaats in talloze commissies, en had navenante invloed. Hoogbejaard stierf hij in 1978. En Molenzicht? De hoeve bloei de zolang moeder Leuntje en oom Fernand leefden. Na de dood van moeder in 1927 wa ren er wel veel kinderen, maar geen opvol gers. De boerderij werd verkocht, door stond de oorlog, maar ging achteruit. Uit eindelijk verwoestte een felle brand in 1954 de gehele hoeve. De beesten in de gro te traditionele schuur van riet en geteerde planken kwamen jammerlijk om, o.a. der tig koeien. Het gerucht ging dat de brand was aangestoken, maar dat is nooit bewe zen. Molenzicht, die prachtige, monumen tale hoeve met de uitstraling van een laat 17e eeuwse bouw, al was het huis in feite wat jonger, is helaas alleen nog maar op fo to's te bewonderen. rit',} 991 WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 Winnaars waardebon: Adrie de Dreu uit Goes; H. Saaman uit Middelburg en L.M. Klaasse uit Aardenburg. schavot Het Molenwater in Middelburg rond 1910. foto collectie Hans Lindenbergh Stuur uw oplossing naar redactie@pzcnl of postbus 5046, 4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. door Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47