6 BUITEN Het Molenwater in Middelburg lijkt op een doordeweekse middag een verlaten park. De zon veegt in lage, diffuse banen over de grintvlakte. Vochtig glanzen de bijeen gewaaide bladeren in het licht. Aan de boomtakken ritselen nog wat verfomfaaide achterblijvers, voor zij omlaag dwarrelen en zich neervlijen rondom de muziektent. Het rijksmonument in het gedempte molenwater wordt goed onderhouden. De harde witte lak van het podium, het trapje en de acht staanders contras teert met het grijs bi tumen dak. Het smeedijzeren hekwerk rondom is diep zwart. De achthoekige, open muziektent is in 1865 gebouwd en blijkt uit onderdelen te bestaan van het laatste schavot in Middelburg, waar Jean Baptiste de Loeil, een in Vlaanderen gebo ren arts en kwakzalver, bijgenaamd de Duiveljager van Koewacht, in 1850 als laat ste persdon in Zeeland is geëxecuteerd. Sindsdien klinkt er af en toe muziek uit het voormalige schavot. En in deze na jaarsoase herinnert ons ogenschijnlijk niets meer aan gruweldaden en mishan delingen. In een van de voortuinen van de statige herenhuizen aan de overkant slaat ritmisch een wat losse lijn tegen de vlaggenmast. Enkele heren snellen met aktetasjes knerpend voort, luid in ge sprek, en steken schuin over van de Mat- theus Smalleganghof naar de Nagtglas- straat. Colonnes schoolkinderen fietsen langs het borstbeeld van Jan Morks, de componist en directeur van het Middel burgs muziekkorps, die onverstoorbaar op zijn granieten voetstuk rust. Maar ver der is het stil. Alle bankjes blijven leeg; in een halve cirkel om de muziektent gloeien ze rossig op in de beschutting van de groene bosschages. De open plek grenst aan een sprookjes achtig gebied met vijverpartijen en kron kelweggetjes. Jarenlang zorgde Miniatuur Walcheren hier voor veel reuring. Deze permanente tentoonstelling met meer dan 350 gebouwen uit de omgeving die op een schaalgrootte van 1:20 worden ge toond, verhuisde naar de nieuwbouw wijk Mortiere. Omwonenden van het Mo lenwater streden met succes voor het groen blijven van de binnenstad. In 2012 werden de nieuwbouwplannen voor een theater in Middelburg gewijzigd en daar mee is het stadspark voorlopig weer ge red. Dus is er ruimte voor andere initiatie ven. Dit voorjaar is het Molenwater omgeto verd tot het ie Kinderkunstpark van Ne derland. Binnen het thema 'kringloop park' hebben 345 kinderen van basisscho len in Middelburg, begeleid door kunste naars en docenten, kunstwerken gemaakt van gerecycled materiaal. Zo kregen zij de mogelijkheid om hun gezamenlijke creaties in de openbare ruimte te laten zien, wat ongetwijfeld bijdraagt aan de ontwikkeling van het cultureel zelfbe wustzijn van de jeugd. Nu siert een bon te verzameling de open veldjes tussen de paadjes. Allerlei sculpturen rijzen boven de geschoren heggetjes uit; van totemdie- ren tot een fantasiasaurus, een toren van ceder, vliegende bio-vissen en een laby rint. Tlissen de bomen, aan strakgespan nen draden, zweven kleurige vogelach tige figuren, met gespreide, rafelige vler ken. En vanaf zijn sokkel blijft Morks pein zend voor zich uit staren. Zijn haar, waar schijnlijk met brillantine, achterover ge kamd. Zijn wenkbrauwen wat opgetrok ken. Achter het ronde brilletje lijken zijn ogen half geloken - alsof hij intens luis tert naar iets wat niemand meer kan zien. Er zit muziek in het door Jacoline Vlaander Middelburg heden, foto Lex de meester De mooie historische hoeve 'Molenzicht' in Nieuw en St. Joosland was het eigendom van de fam. Mesu-Polderdijk. In 1954 is de boerderij afgebrand waarbij het vee omgekomen is. foto Archief Beije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46