I 1 i I Eb en vloed in Waterdunen wordt straks kunstmatig geregeld I BUITEN 5 Sfe EP In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuur- en re creatiegebied gaan daar hand in hand. Van daag: projectleider Lies Dekker vertelt over de getijdeduiker. Wie iets wil zien van de getijdedui ker in de dijk bij Waterdunen, is eigenlijk te laat. Maandenlang lag de dijk helemaal open en was de aanleg van het bijzondere gebouw prima te vol gen. Inmiddels zit de duiker verborgen in de dijk. Wie dichtbij komt, ziet wel de ope ningen waar straks het zeewater doorheen komt. En bovenop de dijk wordt gewerkt aan het bedieningsgebouw. De duiker is van groot belang voor de bij zondere natuur in Waterdunen. Sterker nog: het gebouw vormt de de basis van het hele idee achter het nieuwe natuurgebied. Via de duiker stroomt straks immers zee water het gebied in. En dat zoute water zorgt voor de gewenste 'zilte natuur'. De duiker zit in de dijk bij 't Killetje, aan de westkant van Waterdunen. Water stroomt straks via een kanaal van enkele honderden meters lang richting het natuur gebied. Langs dat kanaal komt een boule vard met winkeltjes, een hotel en horecaza ken. Daarnaast verrijst, in een kunstmatig duingebied, het nieuwe vakantiepark van Molecaten. In de duiker zitten vier kokers. Door drie ervan - afmetingen: drie bij vier meter - stroomt straks zeewater heen en terug. Het zorgt voor 'gedempt getij', dat schommelt tussen 55 centimeter onder NAP en 55 cen timeter boven NAP, een verschil van ruim een meter dus. Het creëren van eb en vloed gaat voor een deel kunstmatig, met schui ven in de kokers. „Als we die niet zouden gebruiken, stroomt het gebied veel te snel vol en is het urenlang hoog water", meldt projectleider Lies Dekker van de provincie. „Dat zou niet best zijn voor de natuuront wikkeling in het gebied. Met de schuiven zorgen we ervoor dat eb en vloed geleide lijk binnenkomen. Daardoor ontstaan ver schillende slikbiotopen en dat trekt diverse soorten planten en dieren aan." In de duiker zit overigens ook nog een vier de, wat kleinere koker. Het gebouw dient namelijk óók als gemaal, verklaart Dekker. „Het waterschap ontdekte dat de kokers van het gemaal vervangen moesten wor den. Toen is bedacht die óók in de duiker te leggen, zodat er geen compleet nieuw ge maal hoeft te worden gebouwd. Daarmee worden flink wat kosten bespaard." In één van de kokers is verder rekening ge houden met het plaatsen van een turbine voor getijde-energie. Daarvoor heeft recrea- tiebedrijf Molecaten, dat vlakbij de duiker een vakantiepark en hotel bouwt, belang stelling. „Het is aan Molecaten om daar eventueel in te investeren", verklaart Dek ker. „De technische mogelijkheden zijn er in elk geval." De duiker is heel bijzonder, betoogt Dek ker. „We hebben dit idee afgekeken bij Lip penbroek, aan de Schelde in Vlaanderen. Maar daar zit maar een natuurgebied van zo'n tien hectare achter. En zo zijn er nog- wel wat gebieden waar met een getijdedui ker wordt gewerkt, maar zo omvangrijk als hier is wel heel bijzonder." De duiker moet in 2016 in gebruik zijn ge nomen. Eerst moet het volledige stelsel van kreken en eilanden in het 250 hectare grote natuurgebied klaar zijn. Daar wordt momenteel hard aan gewerkt. WW m WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 cr Rood oorzwammetje Twee kleurige prachtmycena's door Martijn de Koning De beukenkoraalzwam is een van de paddestoelen die groeien in de strooisellaag onder beukenbomen, foto's Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45