Teeven: geen 250 Syriërs extra Mystiek Peru Aïcha voorlopig uit de cel IN HET NIEUWS 3 ChristenUnie-Kamerlid Joël Voor dewind is een beetje klaar met staatssecretaris Fred Teeven (Asiel, WD): „We gaan het niet meemaken dat hij de Kamer schoffeert." Het lid van de con structieve oppositie is kwaad om dat Teeven weigert nog eens 250 Syriërs uit te nodigen bovenop de 500 vluchtelingen in de categorie 'meest schrijnende gevallen' die jaarlijks naar Nederland komen. Dit terwijl de Tweede Kamer hier over vorig jaar een motie aannam. De staatssecretaris vindt dat de grenzen van het absorptievermo gen wel zo'n beetje zijn bereikt nu in Nederland 9.600 andere Syriërs wachten op een woning. Teeven benadrukt: toen de Kamer een jaar geleden de motie aan nam was de situatie anders. In 2013 vroegen tot oktober 1.700 Syriërs asiel aan, dit jaar waren dat er in dezelfde periode 8.650. De discussie over de 250 extra Syriërs gaat over de meest schrij nende gevallen: vluchtelingen, bij voorbeeld ziek, die speciaal gese lecteerd worden door de VN. Coalitiepartner PvdA steunde de motie voor extra opvang vorig jaar, maar toont nu 'begrip' voor het feit dat de reguliere asiel- instroom eerst de aandacht krijgt. Pvd A-Kamerlid Attje Kuiken: „Door de sterk gestegen asiel- instroom kost het moeite om op- vanglocaties en huisvesting te vin den." Gemeentekoepel VNG trok vorige maand al aan de bel over het wo ningtekort voor vluchtelingen. 10.000 Syrische vluchtelin gen wachten al op een woning, het kabinet voelt niets voor extra opvang daar twee curieuze hashtags aan toe die refereren aan AK-47- Kalasjnikov-mitrailleurs. Een dag later is het voorbij en geeft ze onli ne geen levenstekenen meer. Het zou zomaar kunnen dat Yil- maz of mensen in haar omgeving haar telefoon hebben afgepakt na- dat duidelijk werd dat ze, al of niet opzettelijk, informatie had ge post die naar de strijders kon lei den. De telefoon zal vanuit Neder land in de maanden daarna nog vaak worden gebeld en gewhats- appt, maar er wordt niet meer ge reageerd. In haar eerste weken in het kali faat doet Aïcha een paar zeer op merkelijke en ogenschijnlijk te genstrijdige dingen. Niet alleen zet ze haar Syrische woonplaats op haar FB-profiel, ook plaatst ze een foto van de omgeving (zie fotoblok) op haar tijdlijn: 'kijk hier ben ik'. Dat dit uitsluitend aan naïviteit te wijten is, lijkt in tegenspraak met een ander nieuwsbericht dat ze vanafNu.nl doorplaatst. Dat bericht gaat over de techniek van het Amerikaanse leger om op basis van de locatie van mobiele telefoon drones in te zetten om terroristen uit te scha kelen. Het is een ijzingwekkend bericht, vanuit haar perspectief. Als de Amerikanen het vermoeden heb ben dat de bezitter van een be- MAASTRICHT - De 19-jarige Syrië- gangster Aïcha komt op vrije voe ten. Dat heeft de onderzoeksrech ter gisteren beslist. De vrouw blijft nog wel verdacht van deelna me aan een terroristische organi satie, maar mag op voorwaarden uit de cel. Wat die voorwaarden zijn, is niet bekend. De onder zoeksrechter vond detentie in eer ste instantie nodig om het onder zoek naar de gangen van Aïcha on gestoord te laten verlopen. Aïcha kwam vorige week in het nieuws door het verhaal dat haar moeder haar had gered uit Syrië, waar ze had willen trouwen met een Nederlandse jihadist. richten heeft gepost op FB en Instagram krijgt ze reacties van een leeftijdsgenoot, een Maas trichtse jongen van Irakese af komst, die obscene verwensingen op haar tijdlijn plaatst met expli ciete verwijzingen naar haar 'vori ge leven'. Ze reageert niet, ze is al lang offline. Na haar allerlaatste bericht stuurt een bekende uit Maastricht deze boodschap: 'Hé meid. Vreemd maar toch denk ik nog vaak aan jou. En ik kijk af en toe op je FB of je er misschien nog iets op hebt gezet. Zodat we weten dat je ok bent en dat het goed met je is. Zeker, ieder zijn ei gen keuze al hoop ik toch snel iets van je te zien. Dan zijn hier in Maastricht weer vele hartjes ge rust.' Op de hele tijdlijn van 'Aïcha' is dit de enige keer dat iemand, zij het heel erg subtiel en achteraf, vraagtekens plaatst bij haar besluit om naar Syrië te vertrek ken. Er komt geen antwoord op. Het huwelijk met Yilmaz is dan al lang gesneuveld. Aïcha zit elders in Syrië, vermoedelijk niet vrij willig. Eigenlijk is ze, zonder dat te beseffen, al begonnen aan een lange reis terug naar Maastricht. paalde gsm een terrorist is, be schikken ze over de technologie er een drone op af te sturen om een precisiebombardement uit te voeren. Dat die telefoon op dat moment misschien in het bezit is van een onschuldige, wordt als ne- venschade gezien. Aangenomen mag worden dat Aïcha snapt dat dit bericht ook op haar slaat: een vrouw die de zijde heeft gekozen van een radicale moslim in oor logsgebied. Het bericht staat plompverloren in haar tijdlijn te midden van liefdesverklaringen aan de islam. Ook doet ze een aan tal keren een openbare biecht. Uit de context wordt duidelijk dat ze zich schaamt voor dingen die zijn voorgevallen in Maastricht. Ze schrijft onder meer: 'We leven in een wereld waar begeertes op nummer één staan. Waar on tucht, drugs en alcohol de nor maalste zaken van de wereld zijn. Je zegt makkelijker ja tegen een jointje, dan wanneer iemand je mee vraagt naar de moskee.' Ver volgens schrijft ze dat wanneer je je kuisheid wilt bewaken, je er niet meer bij hoort en dat je wordt bestempeld als extremist of terrorist. Weken nadat ze haar laatste be- WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 door Niels Klaassen DEN HAAG - De oppositie is boos: het kabjnet negeert de opdracht van het parlement om 250 Syriërs extra op te vangen. De coalitie toont begrip: bijna 10.000 Syrische vluchtelingen wachten in Neder land al op een woning. Ontdek koloniale steden, een eeuwenoude Inca-cultuur en de besneeuwde bergtoppen van het Andesgebergte. Wandel over kleurrijke markten, geniet van de treinreis naar één van de 7 wereldwonderen, Machu Picchu en maak een boottocht over het Titicacameer. Beleef nu Peru! Daarom boekt u uw rondreis bij Kras: Klantbeoordeling 8,5 Laatste plaatsen in januari Beste prijs, nergens voordeliger Rechtstreekse vlucht met KLM Altijd gegarandeerd vertrek Goede hotels inclusief ontbijt Vervoer per comfortabele touringcar Uitgebreid excursieprogramma 5-daagse verlenging Amazone mogelijk Zie www.kras.nl/25296 of/25297 Enkele beelden van het (inmiddels geslo ten) Facebook- account van Aïcha. Ze heeft enige tijd een online-dagboek bijgehouden. Ze had een openbaar pro fiel, toegankelijk voor iedereen die haar alias kende. Veel jongeren gebrui ken de privacy-instel- lingen niet, ze den ken dat een schuil naam hun anonimi teit geeft. Ook besef fen ze vaak niet dat alles wat ze posten eigendom wordt van FB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3