Het verhaal achter het zand voor suppletie 66 Bij Domburg gaat de afkalving wat sneller vanwege de ligging, iets verder de zee in Huizen en zorg op terrein hal plaatwerk PRE-SALE! 20%-50% KORTING* iarita Laatste subsidie project platteland is verdeeld WALCHEREN 31 Nehalennia haalt debatfinale niet Computerclub DOMBURG - Honderdduizenden kubieke meters zand worden tot kerst opgespoten op het strand bij Domburg. De inhoud van tiendui zend vrachtwagens, per schip aan gevoerd. Zandsuppletie is geen on bekend verschijnsel langs de Wal- cherse kust. Maar wat is het ver haal achter dat zand? De kustlijn leeft; zand slaat weg door weer, wind en stroming en ook de zeebodem direct voor de kust erodeert. Zandsuppletie moet ervoor zorgen dat die erosie van zowel strand als zeebodem, bestreden wordt en de veiligheid van Neerlands kustlijn gewaar borgd blijft. Het zand wordt ech ter niet zomaar op strand en bo dem gekieperd, daar zit (over heidsbeleid achter. In 1993 stelde de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat Hanja Maij-Weggen de zogenoemde Ba siskustlijn (BKL) in, op basis van de nota 'Kustverdediging na 1990, Beleidskeuze voor de kustlijn- zorg'. Die BKL vormt sindsdien de basis voor het in stand houden van de kustlijn door zandsupple tie, het zogenoemde 'dynamische handhaven van de kustlijn'. Woordvoerster Elske ten Have van Rijkswaterstaat: „Op een aan tal plekken in Nederland is de zandafslag erger dan elders in het land. In Zeeland is die erosie regel matig. Bij Domburg meer dan el ders vanwege de ligging, iets ver der de zee in. In principe is er een cyclus van vier jaar per suppletie, maar eerder ingrijpen kan altijd." Eens per jaar verricht Rijkswater staat metingen. De stranden zijn ingedeeld in vakken, de raaien. Per raai wordt bekeken hoeveel zand er ligt en of dat uit oogpunt van veiligheid voldoende is. De metingen lopen van een kilome ter in zee tot de eerste duintop In Domburg komt de komende weken 350.000 kubieke meter zand op het strand; tienduizend vrachtwagens van 30 kuub per wa gen. De zandzuiger Njord R uit Denemarken zuigt tien kilometer uit de kust zand op van de zeebo dem en spuit dat, dichter bij de kust, via een buis het strand op. Het schip kan de inhoud van hon derd vrachtwagens vervoeren. Het vaart voor Domburg dus hon derd keer heen en weer tussen op- zuigplaats en spuitlocatie. Vanaf januari 2015 is Westkapelle aan de beurt. Daar gaat op het strand voor de zeedijk, vanaf pa viljoen Noorduine, 600.000 kubie ke meter zand bij. In 2015 en 2016 wordt ook nog zand aangebracht op de zeebodem voor de kust bij Domburg en Westkapelle. De laatste vijf jaar is ruim 12 mil joen kuub zand aangebracht op en voor de Zeeuwse kust. De oude fabriekshal op het Vlis- singse Scheldeterrein is verkocht aan WVO Zorg. Die wil er een modern woonzorgcomplex in bouwen. De zorginstelling, voor heen Stichting Werkt voor Oude ren geheten, heeft behalve de fa briek ook het naastgelegen gebied gekocht. Daar komen veertig tot vijftig zelfstandige appartemen ten voor ouderen. Om te beginnen wordt het dak schoongemaakt, daarna wordt de fundering in de hal voorbereid. De zuidgevel, aan de zijde van de winkels, gaat er grotendeels uit zo dat daar een moderne wand met veel glas kan komen. Begin volgend jaar is het de beurt aan de kavel naast de plaatwerke rij. De gemeente Vlissingen zal die schoonmaken, vertelt Jan de Graaf van WVO Zorg. „Er is in elk geval sprake van bepaalde ver vuiling en ze laten ook een bom- menonderzoek doen. Wij kunnen pas verder met bouwen als we we ten wat ze zijn tegengekomen aan vervuiling en explosieven." Het duurt een paar jaar voordat al les klaar is, waarschuwt De Graaf. „Maar dan staat er echt iets ontzet tend moois. Ook de omgeving is dan opgeknapt. Met de gemeente Vlissingen is afgesproken dat het gebied rond de Dokhaven, onge veer tot aan het blauwe bruggetje, er net zo uit komt te zien als rond het Dokje van Perry. Daar zorgt zij voor. Ook is mij wederom toe gezegd dat de tijdelijke studenten woningen in 2017 weg zijn. Daar ben ik blij mee, want heel fraai zijn ze niet. Ik hoop uiteindelijk toch op mooie bebouwing." Met uitzondering van basis en nieuwe collectie De zeven projecten krijgen ieder 20.000 euro. Het gaat om opwaar dering van het dorpshuis in Nis- se, herbouw van het Varkenskot in Gapinge, reconstructie en aan leg van een fietspad langs de Ram- mekensweg in Ritthem, aanleg van een recreatief fietspad in de Clingse bossen, een bijdrage aan de verbouwing van de Nicolaas- kerk in Kortgene, de opzet van de Bevrijdingsroute Zeeuws-Vlaan deren en Midden- en Noord-Zee land, 'verfrissen en vergroenen' van het toeristentreintje en de maritieme wandeling in Terneu- zen. Het totale Europese PoP2-budget besloeg 16,12 miljoen euro. Eind 2012 was daarvan 15,97 miljoen verdeeld over uiteenlopende pro jecten. Nu de laatste 140.000 euro is toegekend, resteert nog een klei ne vijf mille in de subsidiepot. MIDDELBURG - Leerlingen van de Middelburgse scholengemeen schap Nehalennia zijn als dertig ste geëindigd tijdens een voorron de van het Nederlands Kampioen schap voor scholieren. In totaal doen 120 scholen mee aan deze wedstrijd. Door die dertigste plek mag Nehalennia niet meedoen aan de finale die op 17 januari wordt gehouden. VLISSINGEN - Computerclub HCC Zeeland houdt morgen, donder dag, een bijeenkomst over Veilig heid en Samenleving in wijkcen trum Majoraat in Vlissingen. Tij dens de werkbijeenkomst worden antwoorden gezocht op vragen over computerbeveiliging en wachtwoorden. Ook niet leden zijn welkom vanaf 20.00 uur. WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 Het strand bij Domburg wordt de komende weken opgehoogd met 350.000 kuub zand. foto Lex de Meester door Annemarie Zevenbergen Elske ten Have, Rijkswaterstaat door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Om de Zware Plaat werkerij in Vlissingen zijn hekken met rood/witte linten gezet. Dat betekent dat de werkzaamheden gaan beginnen. www.modehuismarita.nl POSTSTRAAT 19 ZIERIKZEE TEL 0111 -415776 PLEIN 17 ZAAMSLAG TEL 0115-431979 door Marcel Modde MIDDELBURG - De Europese pot voor plattelandsprojecten in Zee land (POP2) is bijna leeg. Gedepu teerde Staten hebben op de val reep van het subsidiejaar in totaal 140.000 euro toegekend aan zeven projecten verspreid over de provin cie. Zestien aanvragen in de ein dronde zijn afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31