Restaurant presenteert een nieuw gerecht als protest tegen regeldruk Interim-burgemeester Franzei van Noord-Beveland woonde jaar op het Engelse platteland. 30 WALCHEREN BURGEMEESTER MARCEL FRANZEL UTRECHT - „Ik wilde na al die ja ren iets heel anders." En zo ver trok Marcel Franzei in het najaar van 2013 na zijn afscheid als burge meester van Woensdrecht voor een jaar naar Engeland. Hij huur de er een cottage in een dorpje zo als iedereen dat wel kent uit poli tieseries als Midsomer Murders en dompelde zich onder in het Engel se plattelandsleven. Nu is hij terug als 'een verrijkt mens'. Klaar voor zijn volgende taak: waarnemend burgemeester van Noord-Beveland. Vrijdag wordt hij beëdigd door Han Pol man, commissaris van de koning en oud-burgemeester van Bergen op Zoom. Zijn oud-collega dus. Franzei is een gelukkig mens. „Ja, ik heb het wel getroffen, hé. Elf prachtige jaren in het mooie Woensdrecht, nu verhuisd naar Utrecht, waar mijn vrouw en ik ook zó de vrije natuur in kunnen lopen, vanaf vrijdag waarnemend burgemeester van Noord-Beve land, de gemeente met het schoonste strand van Nederland. En een jaar lang in Engeland ge woond, waar ik 35 kilometer kon wandelen zonder over één meter asfalt te moeten lopen." Na bijna twee periodes als burge meester van Woensdrecht wist hij het zeker: niet meteen weer er gens aan de slag. „Ik wilde iets heel anders, ik wilde naar buiten. Ik had eerst als wethouder in Amersfoort en als burgemeester in Woensdrecht zo lang binnen gezeten. Maar in mijn vrije tijd trokken mijn vrouw Petra en ik al acht jaar lang naar Engeland. Daar sliepen we in een tentje of B&B." Zijn echtgenote had haar baan in Utrecht en Franzei besloot er een jaar tussenuit te trekken. Hij be gint te lachen: „Mijn vrouw ver diende het geld en ik gaf het uit. We hadden contact via skype en ze kwam regelmatig naar Enge land. Ik ben ook diverse keren te rug in Nederland geweest." Hij lacht opnieuw. „Toen ik even te rug was, vroeg D66 me zelfs nog informateur in Amersfoort te wor den. Die taak heb ik volbracht, in amper twee weken." Maar het merendeel van de tijd woonde hij in de North Yorkshire Moors, een groot nationaal par ken en hij dook er middenin het plattelandsleven. „Thornton-le- Dale is een heel klein plaatsje, waar je de sfeer proeft, dat prachti ge Engelse landschap, een beekje langs de tuin, met eendjes en gansjes, zelfs een ijsvogel en een wezel.Ik wilde echt inburgeren tussen de Engelsen en denk dat dat wel is gelukt. Ik kan nu zelfs accenten onderscheiden." Hij sloot zich aan bij een wandel groep en maakte lange tochten, brood en koffie en natuurlijk thee mee. Maar hij volgde ook de raads vergadering van het graafschap. „Totaal anders dan hier. Geen coa litie, maar meestal maar één par tij met een meerderheid. Nog veel belangrijker is de dorpsraad. Die geeft advies over bouwvergunnin gen. Wil jij een grote schutting bouwen, dan kun je dat bij de dorpsraad bespreken met eventue le bezwaarmakers." Hij bezocht de Anglicaanse kerk en maakte kennis met de vrouwe lijke vicar. Hij zong de traditione le hymns en werd lid van een man nenkoor. „Ook controleerde ik of het Right of Way (recht van over pad) wordt gerespecteerd. Er zijn overal wandelpaden door akkers en over landgoederen. Maar soms planten boeren struiken en groeien er brandnetels om wande laars tegen te houden. Of brugge tjes zijn zo oud dat ze gevaarlijk worden. Dat meld je aan het ge meentebestuur." Bijzonder was ook zijn vrijwilligersbaan als ste ward op de stoomtrein van de North Yorkshire Moors Railways. Tijdens de lange rit verkocht hij thee en koeken en maakte hij een praatje met de passagiers. Nu is hij terug, verrijkt en hele maal gereset, zoals hij dat zelf noemt. „Wat ik heb geleerd van de Engelsen? Relativeren, weg met de korte lontjes. Of zoals zij het tijdens de oorlog al zeiden: 'Keep calm and carry on'." LOOPBAAN Wat ik heb geleerd van de Engelsen? Relativeren. Zoals ze zeggen: Keep calm and carry on Mart Scherp heeft zijn gerechten gisteren in langwerpige pizzado zen aangeboden aan de Middel burgse wethouder Johan Aalberts. Dat was een mooie manier om in gesprek komen over de vele be lemmeringen waarmee hij het af gelopen jaar is geconfronteerd. Het aan de Wijngaardstraat geves tigde restaurant heeft in juli enke le nabij gelegen panden overgeno men om te kunnen uitbreiden, onder meer met een bed break fast Daarvoor is vijf keer een plan ingediend bij de welstandscom missie en nu is het wachten op de omgevingsvergunning. Dat kan meer dan dertig weken duren. „Als ondernemer heb je dan wel een flinke buffer nodig om de kos ten van leegstaande panden en extra adviezen van de architect te kunnen betalen", verklaart Scherp. Hij pleit voor een versnel ling van procedures en een versoe peling van regels. Het zou ook hel pen als ondernemers en gemeen ten beter samenwerken. Nadruk kelijk stelt hij dat de problematiek niet uniek is voor Middelburg. Scherp heeft wel bewust een link gelegd met de Lange Jan. Net als de toren van Pisa, die op veel piz zadozen is afgebeeld, staat die ook een beetje scheef. Bovendien is het een monument dat in de loop der jaren ook is aangepast, waar mee Scherp wil aangeven dat on dernemers best wat meer ruimte zouden mogen krijgen om de bin nenstad op een creatieve manier te vernieuwen. Zoals hij de tradi tionele pizza heeft omgevormd tot een nieuw gerecht. Zie video op www.pzc.nl/video. 'Weg met de korte lontjes' door Jeannine Hermans Tijdens zijn verblijf in Thornton-le-Dale controleerde Marcel Franzei of het Right of Way, het recht op overpad, wordt gerespecteerd. Marcel Franzei Marcel Franzei in North Yorkshire. „Er is geen land waar je zo kunt wande len als Engeland." foto's Marcel Franzei Marcel Franzei is op 27 maart 1960 geboren in Vriezenveen en is lid van 066 Hij is opgeleid tot leraar aardrijks kunde en maatschappijleer. Hij was onder meer directielid en leraar maatschappijleer op de Streekschool voor Beroeps Bege leidend Onderwijs in Amersfoort In 1990 werd Franzei raadslid in Amersfoort Van 1994 tot 2002 was hij in die gemeente wethou der namens D66. Hij was burgemeester van Woens drecht van 2002 tot 2013 en stu deerde in 2012 af als bestuurskun dige. Vrijdag 28 november wordt hij beëdigd als waarnemend burge meester van Noord-Beveland. MIDDELBURG - De Lange Jan Vleesch en de Lange Jan Visch zijn meer dan zomaar wat nieuwe piz- za-achtige gerechten van restau rant Scherp in Middelburg. Ze zijn ook gemaakt als protest tegen de regeldruk waarmee ondernemers worstelen. Vlnr.: wethouder Johan Aalberts, Mart Scherp en Dhani Scherp na de over handiging. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30