Oostkapelle kiest voor verplaatsbare kunst Jagers zien seizoen in duigen vallen Veere sluit Green Deal voor schone stranden 1 1 I 28 WALCHEREN r WITTE Uitspraak over vluchtelingen heeft volgens Ronald Thumann ook betrekking op beleid Witte Huis Ondernemer Adriaan Burger overleden De provinciale Kunstcommissie brengt naar verwachting donder dag advies uit aan het Veerse colle ge van B en W over het verstrek ken van de definitieve opdracht. Veere trekt 44.500 euro uit voor het kunstwerk. De dorpsgemeen schap sprak een lichte voorkeur uit voor de beeldengroep van Smink. Maartje Korstanje haalde het net niet met haar ontwerp van een trap waarop een hert-ach- tig wezen op de uitkijk staat. Oostkapelle koos uit vier ontwer pen, geselecteerd door de kunst commissie uit vijftig ontwerpen. Marcel Smink liet zich inspireren door Oostkapelle als vakantiebe stemming, gezien met de blik van een 6-jarige. Hij ontwierp een fa milie van drie; lichamen van strandzand en paalhoofden op een verplaatsbare betonnen voet. Smink heeft de objecten vergroot met 150 procent, zodat de ouders Oostkapelle beschouwen met de blik van hun kind. 'De lichamen zijn ietwat cartoonesk en univer seel. Hoewel de lichamen van zandstrand en paalhoofden echt van óöskappel zijn, levert dit merkwaardige wezens op die eer der van buiten lijken te komen', aldus de kunstenaar. Het object kan 'verhuizen' naar di verse locaties. De kunstenaar ziet zijn familie bijvoorbeeld aan de doorgaande weg Serooskerke- Domburg of aan het einde van de Duinweg bij het parkeerterrein. Smink: 'Door er te zijn, Being the re, voegt het kunstwerk zich naar de omgeving'. VLISSINGEN - Ronald Thumann (60) wil een kort geding aanspan nen tegen het Witte Huis omdat Walter Jesus Villegas Castillo maandagavond werd geweigerd toen hij een slaapplaats vroeg. Vol gens Villegas Castillo staat hij op de zwarte lijst omdat hij zich re cent intimiderend uitliet tegen over een medewerker van het Vlissingse opvanghuis voor daklo zen. Thumann woont in Indonesië, is tijdelijk terug in Vlissingen, en kwam via via in contact met Ville gas Castillo. Hij heeft zich het lot van de dakloze aangetrokken en vindt dat het Witte Huis nie mand mag weigeren. Zeker niet nu het kouder wordt. Hij wijst ook naar een recente uitspraak van het Europees Comité voor So ciale Rechten waarin gesteld wordt dat iedereen die in Neder land verblijft, recht heeft op bed, bad en brood. Die uitspraak heeft betrekking op vluchtelingen maar de reikwijdte is groter omdat er gesproken Wordt over de opvang voor alle daklozen. Volgens Thu mann mogen daklozen nu niet meer geweigerd worden door de opvang. Ook niet als ze op een zwarte lijst staan. Daarom heeft hij ook voor Villegas Castillo een verzoekschrift opgesteld waarin hij vraagt om een financiële bij drage van de gemeente omdat Vil legas Castillo nu, 'wegens de kou' slaapt in het City Hostel. Volgens wethouder Albert Vader is afgesproken dat de Nederlandse regering pas een standpunt over de uitspraak van het Europees Co mité inneemt nadat staatssecreta- We willen daklozen zo snel mogelijk aan een adres en een uitkering helpen ris Fred Teeven begin volgend jaar heeft overlegd met de Europe se Raad van Ministers. Hij wacht ook af wat vervolgens het beleid van de regering zal zijn en of het Rijk dan met extra geld over de brug komt voor de opvang van daklozen. Hij wijst er wel op dat de Zeeuwse gemeenten nu al het beleid hebben om daklozen, die geholpen willen worden, zo snel als mogelijk een adres te geven zo dat ze een uitkering kunnen aan vragen en vervolgens een woning kunnen regelen. Volgens hem komt het maar zeer zelden voor dat een uitgeproce deerde asielzoeker bij het Witte Huis aanklopt. „Maar als dat het geval is, dan zorgen we voor bed, bad en brood." En de volgende dag wordt de Dienst Terugkeer en Vertrek van het Ministerie van Veiligheid en Justitie ingeseind die vervolgens kan proberen die uitgeprocedeerde asielzoekers te rug te geleiden naar zijn of haar geboorteland. Het Witte Huis reageert niet op de weigering van Villegas Castil lo. Een woordvoerder: „Wij doen geen uitspraken over personen." BELEID VAN HET WITTE HUIS MIDDELBURG - Afgelopen zondag is de Middelburgse ondernemer Adriaan (Ad) Burger op 88-jarige leeftijd overleden. Burger was in de stad vooral be kend om zijn chocolaterie in de Korte Delft, die hij in 1951 open de. Zoon Anthony werd later me de-eigenaar. Tot op hoge leeftijd werkte Ad Burger mee in de zaak. Binnen de Middelburgse midden stand was Burger actief als secreta ris van de COV, de christelijke on dernemersvereniging Middel burg. In die functie was hij een pleitbezorger voor de speciaalza ken in de stad. Ad Burger wordt morgen in Middelburg begraven. Secretaris Rinus Jeremiasse van de Zeeuwse afdeling van de Ne derlandse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer krijgt veel vra gen van jagers. Die zien hun lief hebberij dit seizoen helemaal ver vliegen vanwege de uitbraak van vogelgriep. Het jachtseizoen loopt van half oktober tot eind december, maar vanwege de bestrijding van vogel griep is een totaal jachtverbod van kracht. Dat geldt nog drie we ken, dus nagenoeg tot het einde van het jachtseizoen. „Dus mag er ook niet op hazen en herten wor den gejaagd. Jagers begeven zich in gebieden waar trekvogels zich ophouden. Ze lopen door gebie den waar deze vogels poepen. En dus is er een kans op verspreiding van het virus", vertelt Jeremiasse. Dat is een domper voor de jagers in Zeeland. Jeremiasse: „Maar ook voor de boeren. De jagers moeten bijvoorbeeld ook ganzen, eenden, kraaien en houtduiven met rust laten. En die zorgen vaak voor schade op hun percelen. Maar dat staat natuurlijk in schril contrast met de ellende waarmee pluim veehouders te kampen hebben." Dat is een afspraak waarin het Rijk, veertien kustgemeenten en diverse organisaties laten zien wat ze nu en in de nabije toe komst doen om de stranden schoon te houden. De Stichting Strandexploitatie Veere (SSV) tekent het convenant namens de gemeente. Lucas Fran sen van de strandexploitatie: „On- a ze stranden zijn al superschoon, maar hiermee geven we een sig naal af dat we dat zo willen hou den en ons blijven inzetten. Niet meedoen was dus geen optie. We zijn het ook een beetje aan onze stand verplicht. Bovendien kun je zo meeliften met initiatieven van anderen en van elkaar leren. Er zijn altijd verbeterpunten." Hoe wel een strandopruimactie vorig weekend nauwelijks respons ople verde, heeft Fransen toch vertrou wen in particuliere initiatieven. „Kijk maar hoe goed 'Doe mee, Verlos de zee' met strandjutten en de houten jutbakken is aange slagen. Dat loopt prima." door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Het was een nipte 'overwinning' voor de Arnhemse kunstenaar Marcel Smink. Oostka pelle koos uiteindelijk zijn object 'Being there' als kunstobject voor de open lucht. i Being there van Marcel Smink werd met een kleine meerderheid gekozen door de Oostkapelse dorpsgemeenschap. 'Dakloze heeft recht op bed, bad en brood' door Emile Calon Wethouder Albert Vader Het Witte Huis heeft tien plaatsen voor mensen die gedurende de nacht een slaapplaats nodig heb ben. Ze moeten achttien jaar of ouder en dakloos zijn. Mensen die een plek willen heb ben moeten om 17.45 uur verza melen bij de grote boom op de hoek Palingstraat/Hendrikstraat. Als er meer mensen dan plaatsen zijn, dan vallen mensen af die in de afgelopen 30 dagen het meest van de nachtopvang gebruik heb ben gemaakt. Als het overdag of 's nachts vijf da gen aaneengesloten 0 graden of kouder is, geldt het koudebeleid. Dan worden er extra matrassen ge legd zodat er meer mensen kun nen worden opgevangen. TERNEUZEN - Waarom mogen we niet op hazen schieten? Die vliegen toch niet? En damherten dan? door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - De Veerse stranden sco ren hoog als het gaat om schone stranden. Toch sluit de gemeente een nieuwe overeenkomst: de Green Deal Schone stranden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28