Planbureaus hekelen kortzichtig energiebeleid ECONOMIE 15 De olieprijs is een belangrijk wapen op het geopolitieke strijdtoneel. Maar wie vecht er nou precies tegen wie? Die waarschuwing uiten drie in vloedrijke adviseurs van de rege ring, het Centraal Planbureau, het Sociaal en Cultureel Planbureau en het Planbureau voor de Leef omgeving. De verantwoordelijke bewindslieden zijn volgens de drie vooral bezig met de verplich te verlaging van C02-uitstoot met 20 procent in 2020 tegen zo min mogelijk kosten. Voor innova ties voor de langere termijn is te weinig plaats, terwijl die hard no dig zijn om de uitstoot van auto's, kolencentrales en andere vervui lers nog veel verder terug te drin gen. In 2050 moeten die de broei kasgassen, verantwoordelijk ge acht voor de opwarming van de aarde, teruggebracht zijn met 80 procent ten opzichte van 1990. Het kabinet investeert veel geld in innovaties in 'topsector' ener gie. Maar experts plaatsen vraagte kens bij de huidige gang van za ken. Zo heeft het kabinet volgens hen geen 'visie' op de miljarden kostende overgang van fossiele brandstof naar groene energie. Er is te weinig ruimte voor radicale innovaties, en echte vernieuwing komt moeilijk van de grond, al dus de deskundigen. Hun kritiek is opgenomen in de monitor Duurzaam Nederland 2014 van de drie planbureau's. Nu investeert het kabinet veel in tech nieken die niet revolutionair zijn Kabinet is vooral bezig met verlaging C02-uitstoot in 2020 tegen zo min mogelijk kosten, aldus experts en op termijn onvoldoende bijdra gen aan het verminderen van broeikasgas, aldus de kenners. Ook ligt de belangstelling bij sys temen die geen geld zullen ople veren: „Ofwel het zijn innovaties waarmee Nederland niet tot de top van de wereld behoort, of het verdienmodel is twijfelachtig." De planbureaus wijzen op de noodzaak om te blijven investe- Er is nauwelijks ruimte voor noodzakelijke innovaties op de lange termijn, stellen de planbureau's ren in de kostbare vernieuwin gen. Vooral de 'uitrol' van nieuwe initiatieven is zeer duur. De plan bureaus wijzen onder meer op in vesteringen in windenergie op zee, zonnestroom, warmtepom pen, biomassavergassing en water stofauto's. „Zonder overheidsgeld zouden veel technieken al na de onderzoeksfase stranden", aldus de monitor. Volgens het onderzoek is er nog onvoldoende draagvlak in de sa menleving voor duurzame ener gie. Dat kan verbeteren door ini tiatieven te stimuleren die wel worden omarmd, zoals zonnepa nelen en lokale energiecoopera- ties. WENEN - Op de OPEC-top in We nen zijn morgen alle ogen gericht op Saudi-Arabië. De heersende ge dachte is dat de oliesjeiks uit het Arabische land ervoor kunnen zorgen dat de olieprijs weer uit het dal klimt. Maar willen de oliesjeiks dat wel? Saudi-Arabië is goed voor 13 pro cent van de wereldwijde oliepro ductie en is binnen landenkartel OPEC veruit de belangrijkste spe ler. De Saharastaat wordt wel de centrale bankier van het systeem genoemd. Als de olieprijzen in het verleden te laag dreigden te worden, trapte Saudi-Arabië op de rem. In 2014 hebben de Saudi's, on danks de forse prijsval van olie - een halfjaar geleden kostte een vat olie 115 dollar - echter nog niets gedaan om het tij te keren. Het regime liet meermaals door schemeren zich helemaal niet zo oncomfortabel te voelen bij de la ge olieprijs. Als de gezanten van koning Ab- doellah besluiten de productie niet terug te schroeven, hebben landen als Rusland, Iran en Vene zuela een probleem. Hun staatsbe grotingen zijn gestoeld op een olieprijs boven de 100 dollar. Nu kost een vat maar 80 dollar en ont staan er enorme gaten in de begro ting. Dat de Saudi's zich nog niet al te druk maken, is op zich te verkla ren. Het land heeft een sterke uit gangspositie. De staatsbegroting is veel minder kwetsbaar dan die van landen als Rusland en Iran, en de financiële reserves van Sau di-Arabië zijn door jaren van over schotten enorm. De Saudi's kun nen wel tegen een periode van la ge olieprijzen. Maar dan nog. Waarom accepteert het land die lage prijs? Als Ajax in de competitie tien punten voor staat, geeft het de doelpunten toch ook niet gratis weg? Een ho gere prijs bezorgt de Saudi's hoe dan ook meer inkomsten. De apa thische houding moet dus een ho ger belang dienen. Over dat belang wordt volop ge speculeerd. Twee theorieën voe ren de boventoon. De eerste: Sau di-Arabië heeft zijn pijlen gericht op Noord-Amerikaanse producen ten van schalieolie. Die hebben de afgelopen jaren gezorgd voor een enorme toename van de olie productie. De positie van de OPEC is daardoor zwakker gewor den. Door de olieprijs laag te houden, zou Saudi-Arabië zijn marktaan deel op peil willen houden. En passant worden schalieboringen in de VS en Canada bij een lage prijs minder rendabel. Het gevolg zou moeten zijn dat producenten een terugtrekkende beweging ma ken en dat de sector teruggewor pen wordt in zijn ontwikkeling. Op deze theorie is echter wel iets af te dingen. De belangrijkste mits: ook met een olieprijs van 80 dollar zijn de meeste projecten in Noord-Amerika nog steeds winstgevend. Zeker bij de grote Deze prijs dient de belangen van Saudi-Arabië en de VS, en doet Iran en Rusland pijn olievelden ligt het break-even- point een stuk lager. Mede daarom doet over de hogere doelen van de Saudi's ook een tweede veronderstelling de ron de. Ze zouden niet tegen, maar juist aan de zijde van de Amerika nen strijden. Diverse analisten, waaronder de invloedrijke New York Times-columnist Thomas Friedman, constateren dat de lage olieprijs politiek gezien precies de strategische belangen van presi dent Obama dient. Dat heeft alles te maken met de twee meest in het oog springende regimes die gebukt gaan onder da lende olie-inkomsten: Rusland en Iran, de klassieke aartsvijanden. Ook anno 2014 staan deze landen op het geopolitieke schaakbord lijnrecht tegenover de VS en Sau di-Arabië, stelt Friedman. In de oorlog in Syrië steunen de Rus sen en Iraniërs president Assad, terwijl Obama en Abdoellah hem willen lozen. Met Rusland is bo vendien nog een appeltje te schil- len rondom Oekraïne. Iran heeft een nucleair programma waar over grote zorgen bestaan. In de onderhandelingen rond die kwes ties helpt het als de landen met zachte hand richting een faillisse ment geduwd worden, redeneren de aanhangers van deze samen zweringstheorie. „Moskou noch Teheran zal morgen omvallen", schrijft Friedman. „Maar er is geen enkele twijfel: deze prijsda ling dient de belangen van de VS en Saudi-Arabië, en doet Rusland en Iran pijn." Morgen lichten de Saudi's wel licht een tipje van de sluier op over hun bedoelingen. Om 16.00 uur maken de OPEC-landen in een persconferentie bekend of en hoe ze de lage olieprijs te lijf gaan. WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 Tegen wie vechten de Saudi's? door Sandra Donker DEN HAAG - Het energiebeleid van het kabinet is 'bijziend' en blikt nauwelijks verder dan 2020. Daar door nemen de kansen af om straks succesvol over te stappen op geheel duurzame energiebron nen als wind, zon, getijden of bio massa. door Sander van Mersbergen illustratie Ruben L. Oppenheimer Thomas Friedman, columnist The New York Times

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15