Nederland: VERDIEPING 13 de make-over van het Van Goghmuseum - is een uitnodiging om nog eens een be zoek te brengen. Meer dan voorheen wordt Van Gogh 'in de context van zijn tijd geplaatst', zo vindt het museum en wordt er dieper ingegaan op juist de be kende aspecten die de kunstenaar wereld wijd zo fascinerend maken: het oor, de zelfmoord, de bezetenheid. Er is plek inge ruimd voor enkele authentieke brieven en De Keukenhofzet volgend jaar de hele expo in het teken van Vincent van Gogh een video-installatie toont hoe Vincents gezicht na zijn dood een iconisch beeld merk is geworden, net als Jezus, John Len- non, Elvis of Che Guevara. Vorig jaar werd het Van Gogh bezocht door ruim 1,5 miljoen bezoekers, ongeveer net zo veel als in 2012. Voor het jubeljaar 2015 wordt gerekend op files wachtenden voor de nieuwe ingang aan het Museum plein, die deze zomer voor 800 vierkante meter extra ruimte zorgt. „Dan kan ons be zoekersaantal verder groeien. Met 1,5 mil joen zitten we in het museum zoals het nu is wel zo'n beetje op het maximum", zegt Ingrid Looijmans van het Van Goghmuseum. In september opent een speciale jubileumtentoonstelling. In MunchVan Gogh wordt het werk van de twee kunstenaars met elkaar vergeleken. „Het wordt heel bijzonder. We krijgen bij voorbeeld De Schreeuw in bruikleen", al dus Looijmans. Die 180.000 extra bezoekers waarop Schreuder en het NBTC rekenen, is nog een voorzichtige schatting, want behalve de grote publiekstrekkers zijn er tientallen evenementen, groot en klein, in voorberei ding. „We hebben bij voorbeeld niet mee gerekend dat de Keukenhof komend jaar de hele expo in het teken zet van Van Gogh." Deze week werd het Vincent van Gogh In formatiecentrum in Etten-Leur gesloten voor een grondige verbouwing. Op 20 de cember heropent het als 'Van Gogh Shop Tourist Information': dat bekt meteen een stuk beter voor buitenlandse gasten. Het zit de aandacht voor het icoon ook niet tegen nu de Amerikaanse forensisch specialist Vincent di Maio in diverse me dia uitlegt dat de dood van Van Gogh géén tragische zelfmoord was, maar dat hij is neergeschoten. Een beetje CSI-ach- tig mysterie kan geen kwaad waarmee Van Gogh dus niet alleen voer is voor de kunstliefheb bers en prima business voor een hele bedrijfstak, maar ook stof biedt voor een actue le complottheorie. WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 Max Schreuder, NBTC Een schilderspalet van Van Gogh in het vernieuwde museum wordt de schilder, meer dan voorheen, in de context van zijn tijd geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13