voor De inrichting van het Van Goghmuseum is niet toevallig vernieuwd. De eerste voorbode van een lucratief jubileumjaar. 44 Op de expositie 12 VERDIEPING 125E STERFDAG m Vincent van Gogh is 'een mythische figuur' en zo wil het Van Goghmu seum in Amsterdam hem vanaf nu ook tonen. Alle zelfportretten van de wereldberoemde schil der die het museum in bezit heeft komen te hangen op de begane grond. „Dan word je als bezoeker direct geconfronteerd met zijn blik", zegt directeur Alex Rüge van het Van Goghmuseum dat gisteren offici eel werd heropend. Wees er maar op voorbereid: volgend jaar zal niemand om Vincent heen kunnen. In 2015 is het 125 jaar geleden dat Van Gogh stierf. De marketeers van het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) hebben alvast een ronkende leus uitgezet: 125 years of inspiration. En aange zien de schilder werd geboren in Zundert, een tijd lang leefde in de Waalse Borinage, Parijs en Arles en uiteindelijk stierfin Au- vers-sur-Oise is de herdenking van zijn sterfdag ook een Europese aangelegen heid. Eigenlijk was Van Gogh de eerste Eu ropese kunstenaar, de eerste echte Europe aan, vindt Max Schreuder van het NBTC. Naast de slimme herinrichting van het Van Goghmuseum zijn er programma's in Noord-Brabant en Gelderland en op al die plekken waar het fenomeen leefde, werkte en leed. Nederland is het epicentrum van het inspiratie jaar. Het NBTC rekent op 180.000 extra bezoekers, die dus speciaal 'MunchVan Gogh' krijgen we onder meer De Schreeuw voor dit Van Goghjaar hierheen komen. Zij zijn goed voor zo'n 50 miljoen euro extra aan inkomsten uit entreekaartjes voor musea, maar ook hotels en horeca, de poster voor de wand en het magneetje voor op de koelkast. Van Gogh is een geheide kaskraker; hij kreeg de status van een popster voordat er popmuziek bestond. Ietwat wrang, wan neer men bedenkt dat hij tijdens zijn le ven geen cent te makken had en constant op de pof leefde. Nu is hij een troefkaart in het cultureel toerisme naar Nederland dat een grote vlucht heeft genomen. Vorig jaar noteerde Amsterdam een toevloed aan extra buiten landse toeristen, dankzij het heropende Rijksmuseum. „Zozeer zelfs dat sommige Amsterdammers vinden dat het teveel wordt", zegt Machteld Ligtvoet van het Amsterdam Marketing. Dit jaar genoot ook Den Haag, door de heropening van het Mauritshuis, een extra toestroom van culturele toeristen. De vernieuwde vaste collectie - zeg maar TIENTALLEN ACTIVITEITEN Vincent van Gogh-jaar kassa ni'il V%:„ i door Wilko Voordouw Ingrid Looijmans, Van Goghmuseum Op de website vangogheurope.eu staan alle activiteiten in Neder land, België en Frankrijk op een rij. Een kleine greep uit het aanbod. Er zijn fototentoonstellingen, een permanente stadswandeling in Montmartre, maar ook het tuinen- festival van Appeltern wordt ge wijd aan Van Gogh. Dat geldt ook voor het Bloemen corso in Zundert In Mons (België) wordt van 25 ja nuari tot en met 17 mei een expo sitie gehouden: Van Gogh in de Bo rinage. De hele zomer zal in Arles in de Fondation Vincent van Gogh een collectie tekeningen van de artiest worden getoond. De sterfplaats van Van Gogh, Au- vers-sur-Oise op zo'n 30 kilometer van Parijs, zal ook gedurende heel 2015 met diverse activiteiten in het teken van Van Gogh staan. Drie nazaten van Vincent van Gogh onthullen hun favoriete zelfportret van de beroemde schilder, gisteren tijdens de heropening van het Van Gogh Museum, foto's Dingena Mol/HH In de nieuwe opzet van het Van Gogh Museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12