Kloof tussen blank en zwart blijft diep in VS Admiraal V S licht casino op BUITENLAND 11 r voor we Europese subsidie kun nen aanvragen." Kunstenaar Jesus Alba is het le vende voorbeeld van de nieuwe plattelandsbewoner. De onbezol digd burgemeester van het dorpje Checa, 300 inwoners, trok na ja ren hard werken in Valencia terug naar zijn geboortegrond. „We strij- We kunnen zelfvoorzienend zijn, maar daarvoor hebben we jongeren nodig den elke dag om te overleven", stelt de 38-jarige bevlogen burger vader. „Zo hebben we een specia le status gekregen voor hoogwaar dige, lokale producten: honing, ham, kaas. En zetten we in op bio massa, de energie van de toe komst." In het dorpje Toril, even verderop - twee straten, een kerk en een speeltuintje - houdt Encarni (83) eenzaam stand. „We zijn arm, maar tevreden", vertelt ze, onder wijl de patio vegend. „Mijn vol wassen zoons zijn onlangs weer bij mij komen wonen, konden in de stad geen werk vinden. Nu is de één herder en de ander be werkt het land, dat al jaren braak lag." In Jabalayos, goed voor achttien inwoners, runnen Carmen en Gaspar bar-restaurant La Casa de las Diezmoz. „Wij overleven met elkaar", vertelt Carmen. „De over buurman geeft me een kip, waar ik een menu mee samenstel, dat hij vervolgens gratis komt op eten." „We kunnen zelfvoorzienend zijn, maar daar hebben we wel jongeren voor nodig, voor vitale initiatieven. Mensen moeten weer respect krijgen voor het dorpsleven. Ik steek 's avonds de open haard aan, met de hond op mijn voeten en m'n man naast me. En dan denk ik: wie heeft er verdorie een beter leven dan ik?" Giardina was tweede man van de grootste nucleaire macht ter we reld. Nu zou hij casinomuntjes ter waarde van een dollar handmatig hebben vervalst in muntjes van 500 dollar. In de achttien maanden voor het incident verbleef pokerfanaat Giardina in totaal 1096 uur in een casino in Council Bluffs in de Amerikaanse staat Iowa. Council Bluffs ligt op twintig minuten rij den van Omaha, Nebraska, waar Giardina was gestationeerd op het nucleaire hoofdkwartier. Hier houdt het leger zich ook bezig met raketdefensie en cyberaanval- len op de VS. Giardina kwam zo vaak in het ca sino, dat het personeel in Council Bluffs een bijnaam voor hem had: Navy Tim. Het Amerikaanse leger was niet op de hoogte van de gok- activiteiten van de admiraal. Tot Giardina werd betrapt met drie vervalste chips die hij inzette tij dens een potje poker. De chips waren niet 500 dollar maar 1 dol lar waard. Onder de laag hobby- lijm die tussen de munt en het vervalste papier zat, werd DNA van Giardina gevonden. In juni 2013 maakte het Ameri kaanse leger bekend dat Giardina na een carrière van bijna 35 jaar van driesterrenadmiraal degra deerde naar admiraal met twee sterren en tevens ontslag kreeg. Verslaggevers van nieuwsbureau AP vroegen middels de Ameri kaanse Wet Openbaarheid van Be stuur (Freedom of Information Act) het onderzoeksdossier op. Giardina speelde met casinofiches van een dollar die waren veranderd in muntjes van 500 dollar Daarin staat dat Giardina's DNA werd aangetroffen op de vervalste muntjes. Het dossier staat bol van de sappige details. Zo zou Giardi na tegen een bewaker van het casi no hebben gezegd dat niemand op het nucleaire hoofdkwartier hoeft te vrezen voor het Penta gon. „Ze willen alleen weten of je seks hebt met dierèn of dat je een wild leven leidt, waardoor je kunt worden gechanteerd." Ook meldt het dossier dat Giardi na op beveiligingscamera's van het casino is te zien terwijl hij peuken uit asbakken haalt en die vervolgens op rookt. Giardina zou meerdere casino's in de buurt van Omaha hebben gefrequenteerd. Hij kreeg zelfs een bezoekverbod van negentig dagen omdat hij zich misdroeg, maar wist in die negentig dagen nog twee keer bin nen te komen om aan de pokerta fel plaats te nemen. De zaak-Giardina is een van de ve le gebeurtenissen die de Ameri kaanse nucleaire strijdkrachten de laatste jaren wakker hebben ge schud. Ook luidruchtige comman danten die de veiligheidsvoor schriften niet volgden en informa tie die werd gelekt, bewijzen dat het ministerie van Defensie er ver standig aan doet deze strijdkrach ten te hervormen. Giardina is we gens wangedrag het leger uitge zet, maar de legerrechter kon hem niet veroordelen. Het DNA dat werd aangetroffen, bewijst niet dat Giardina zelf werkelijk de muntjes heeft vervalst. Hij zegt dat hij de muntjes op de wc van het casino heeft gevonden. De beslissing van de lokale jury maandag om de blanke politie agent Darren Wilson niet te ver volgen voor het doodschieten van de zwarte tiener Michael Brown was voor veel Amerikanen niet verrassend. Wel vaker wordt een agent die geweld gebruikt, niet vervolgd. Maar volgens velen zijn de huidskleur van de agent en van het slachtoffer uit Ferguson bepalend geweest in de zaak. Agent Wilson is blank, Brown was zwart. „We moeten erkennen dat de si tuatie in Ferguson iets zegt over de uitdaging waar wij als maat schappij nog steeds voor staan", zei Obama in de dagen na de fata le schietpartij in augustus. Het post-racistische Amerika blijft ook onder de zwarte president Ba- rack Obama uit. Obama doelde met zijn opmer king op rassendiscriminatie in het land. Een blanke agent die een zwarte tiener doodschiet, wordt niet vervolgd: het is niet de eerste keer. Ook agent George Zimmerman die tiener Trayvon Martin in Florida doodschoot in 2012, werd niet vervolgd. Vele da gen van rassenrellen volgden op zijn dood. Ook dinsdagnacht na de uit spraak van de jury demonstreer den Amerikanen in St. Louis en Ferguson. De rellen tonen aan dat De huidskleur van de agent en het slachtoffer uit Ferguson zouden bepalend zijn geweest in de zaak Amerika nog altijd een diepe kloof kent tussen blank en zwart. Veel zwarte tienerjongens maken hun middelbare school niet af. Ze worden sneller gearresteerd dan blanke leeftijdgenoten en belan den sneller achter de tralies. Van wege hun huidskleur. En wie zo'n zwarte jongen neerschiet om dat die, zoals Brown, niet luistert nadat hij wordt verzocht op de stoep te wandelen en niet op de weg, wordt niet vervolgd. Dat is oneerlijk, is de tendens. Nieuwszender CNN draaide giste ren na ieder reclameblok de treuri ge muziek die tijdens de begrafe nis van Brown werd gespeeld. Brown (18) droeg geen wapen toen Wilson vanuit zijn auto op hem schoot. De agent stapte daar na uit en schoot nog enkele ke ren. In de wet van Missouri staat dat een politieagent altijd geweld met de dood tot gevolg mag ge bruiken om te voorkomen dat hij zelf wordt verwond of vermoord. De uitspraak van maandagavond is die van een lokale twaalfkoppi ge jury uit Missouri. Ook een fede rale jury buigt zich nog over de zaak. Hun beslissing kan nog we ken of maanden op zich laten wachten. Het Amerikaanse minis terie van Justitie doet daarnaast onderzoek naar het functioneren van het volledige politiekorps van Ferguson. WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 door onze correspondent Maartje van Hoek Carmen, eigenaar bar-restaurant Toril, een karakteristiek dorpje. De inwoners trekken weg wegens een gebrek aan voorzieningen. Een vicieuze cirkel: hierdoor verdwijnen er nog meer scholen en winkels, foto Pauline Blom NEW YORK - Tot twee jaar geleden was Timothy Giardina een admiraal met drie sterren op zijn mouw. In middels is er van zijn smetteloze imago weinig over. De vicevoorzit- ter van de Amerikaanse nucleaire strijdkrachten is de hoofdpersoon in een gokschandaal waarvan Amerika smult. I Timothy Giardina foto HH ACHTERGROND RELLEN FERGUSON door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Ook onder de zwarte president Obama blijft rassendiscri minatie een groot probleem, laten de rellen in Ferguson zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11