Tlinesië in december weer naar stembus 66 Het is een vicieuze cirkel, mensen verdwijnen en daarmee de voorzieningen Bijzonder boek Shakespeare in bibliotheek gevonden 10 BUITENLAND VERLATEN OORPEN reportage Investeringen van de overheid in kustgebieden zorgen voor ontvolking in Midden-Spanje. Dat blijkt uit de voorlopige uit slag die de nationale kiesraad gis teren heeft bekendgemaakt Esseb si (87) kreeg 38,46 procent van de stemmen, terwijl Marzouki op 33,43 procent uitkwam. Ruim 5 miljoen Tbnesiërs konden zon dag naar de stembus bij de eerste presidentsverkiezingen sinds de val van dictator Zine al-Abidine Ben Ali in januari 2011. Essebsi is de grote favoriet. Zijn partij, Nidaa Tounis, is de belangrijkste seculiere partij en won vorige maand de parlementsverkiezin gen. Marzouki heeft de steun van islamisten. Aan de verkiezingen namen 22 kandidaten deel. 1\inesië is de bakermat van de Arabische Lente, de protesten in Arabische landen tegen onder meer corruptie, de grote werkloos heid en het gebrek aan democra tie. De directe aanleiding voor de protesten in Hinesië was de dood van de 26-jarige straathandelaar Mohammed Bouazizi in 2010. Hij stak zichzelf in brand omdat zijn handeltje door de politie in be slag was genomen. De onrust in Tlmesië verspreidde zich over de Arabische wereld. Alleen in TYinesië is de Arabische Lente een relatief succes gewor den met het verdrijven van dicta tor Ben Ali en het organiseren van vrije verkiezingen. De onder liggende problemen, zoals de ho ge werkloosheid, zijn echter nog niet opgelost. TERUEL - Het hart van het Iberisch schiereiland bloedt langzaam leeg. Je kunt er urenlang rijden, zonder tegenliggers, over met grind bedekte boswegen; om ringd door honderden meters hoge rotsformaties, eindeloze pijn- boombossen, dorre vlaktes en met om de paar kilometer uitge storven dorpen en vervallen boer derijen. Op 150 kilometer landinwaarts vanaf de Golf van Valencia begint een andere wereld, het Siberië van Spanje. Dat is een streek zo groot als Nederland, met een lage re bevolkingsdichtheid dan Lap land: 1,63 inwoners per vierkante kilometer. „Een derde van de be volking is 65-plus en maar 7 pro cent is jonger dan 15 jaar. Biolo gisch gezien is deze streek dood", beseft Francisco Burillo (63), hoog leraar geschiedenis aan de univer siteit van Zaragoza, en geboren en getogen in de regio. Zoals in de pool-driehoek, ten noorden van de stad Teruel (Ara- gon). Op de koudste plek van Spanje offerden inwoners in de winter van 1964 massaal hun bed linnen op. Uitgerekend tijdens de opnamen van de legendarische speelfilm Dokter Zhivago was er namelijk geen vlok sneeuw geval len. Over de vlakte uitgespreide, witte lakens deden dienst als al ternatief sneeuwkanon. Destijds waren de dorpen nog goed gevuld, werden de akkers be werkt, was de zilvermijn open en draaide de productie van glas en aardewerk op volle toeren. Vanaf de jaren '50 van de vorige eeuw viel de ooit welvarende regio lang zaam stil. Hoe meer overheidsin vesteringen naar de Spaanse kus- ten gingen, hoe sneller de men sen wegtrokken. „Het is een vicieuze cirkel", beseft Burillo, drijvende kracht achter een project om de streek nieuw le ven in te blazen. „Mensen verdwij nen en daarmee de voorzienin gen: de school, het medisch cen trum, winkels en uiteindelijk het café. Als dat de deuren sluit, is het afgelopen." De huidige cijfers zeggen veel. In 22 van de 52 Spaanse provincies is 30 procent van de bevolking 65-plus. Honderdén dorpen staan op instorten door gebrek aan vers bloed en deelstaten komen in fi nanciële problemen door hoge pensioenuitgaven en lage belastin ginkomsten. Ook landelijk daalt het inwonertal. Volgend jaar zal het aantal sterfgevallen voor het eerst het aantal geboortes overtref fen. Verlaten of niet, de dorpen in het hart van Spanje zijn stuk voor stuk juweeltjes. Met traditionele huizen, glooiende straatjes, mid deleeuwse kerken. „Dat erfgoed gaat langzaam verloren, er is nie mand om het te onderhouden. Dat gaat mij aan het hart." Van daar dat Burillo kijkt naar de kracht van de streek, strohalmen zoekt om de weg terug te vinden. Zo is de teelt van saffraan bezig aan een heropleving, net als de on langs hernieuwd opgezette zoek tocht naar truffels. Dat zijn parti culiere initiatieven. „Er is geen plan, geen steun", legt Burillo uit waarom hij pleit voor samenwer king op deelstaatniveau. „Terwijl het schoolvoorbeelden zijn van duurzame ontwikkeling, waar- Een zeldzame uitgave van een boek van de Engelse schrijver William Shakespeare is ont dekt in de bibliotheek van de Franse stad Saint-Omer. First Folio was een uitgave die Shake- speares vrienden in 1623, zeven jaar na de dood van de schrij ver, lieten drukken om te voor komen dat hij in de vergetel heid zou raken. De eerste edi tie werd in een oplage van dui zend exemplaren gedrukt, waarvan er slechts 228 over zijn. Eén exemplaar werd in 2001 in New York geveild voor 5,6 miljoen dollar (4,5 miljoen euro). Een bibliothecaris stuitte op het werk toen hij een tentoon stelling wilde samenstellen over de banden van het gebied in het uiterste noordwesten van Frank rijk met Engeland. Mogelijk is het boek niet eerder herkend omdat de titelpagina ontbreekt. De bibli otheek van Saint-Omer was in de middeleeuwen een van de groot ste in de christelijke wereld. Het jezuïetencollege in de Stad werd later ook door Engelse studenten bezocht, die het boek mogelijk hebben meegenomen. Rellen bij opbreken kamp van betogers In de volkswijk Mong Kok in Hongkong zijn gisteren zeker 32 demonstranten opgepakt, toen de politie een kamp van activisten voor meer democratie in de Chi nese havenstad ontruimde. Hon derden demonstranten verzetten zich urenlang tegen de ontrui ming door honderden agenten. Drie agenten raakten gewond. De agenten kwamen in actie, na dat een rechter had bepaald dat de demonstranten bepaalde we gen niet meer mogen blokkeren. Mong Kok is een van de haarden van het protest tegen het beleid van Peking. De protesten begon nen twee maanden geleden. Theaters willen af van optredens Bill Cosby Theaters in heel Amerika willen af van optredens van Bill Cosby. Die is in opspraak geraakt door be schuldigingen van seksueel mis bruik. Zalen in de staat Washing ton en Connecticut hebben de shows op de lange baan gescho ven. In Massachusetts wil het be roemde Hannover Theater niets liever dan de show afgelasten, maar kan dat contractueel niet. Cosby zou vrijdag optreden in Washington, maar het Capitol Theatre heeft de show geschrapt Anders is het in Sandusky in de staat Ohio. Daar gaat de show eind januari gewoon door, omdat het theater dat wil. Ebola-begrafenisteam Sierra Leone staakt In het zwaar door ebola getrof fen West-Afrikaanse land Sierra Leone is een team van doodgravers, die slachtoffers van ebola moeten begraven, in staking gegaan. Zeker vijftien zeer besmettelijke lijken van slachtoffers zijn daardoor blij ven liggen in de straten van de derde stad van het land. Twee doden zijn op de stoep van het ziekenhuis in Kenema achterge bleven, een daarvan voor de deur van de secretaris. Reden voor de staking is achterstallig loon. Het team heeft sinds okto ber niet betaald gekregen, ter wijl leden hun leven riskeren. door onze redactie buitenland TUNIS - De hoogbejaarde oud-pre mier Béji Caïd Essebsi heeft zondag bij de presidentsverkiezingen in Tunesië zoals verwacht de meeste stemmen behaald, maar hij kreeg niet de absolute meerderheid. Hij moet het in de tweede ronde op 28 december opnemen tegen inte rim-president Moncef Marzouki, die als tweede eindigde. Hart van Spanje loopt leeg door onze correspondent Pauline Blom De winnaar van de presidentsverkiezingen heeft geen absolute meerderheid gehaald FRANKRIJK o Madrid l A Toril Checa I Teruel Jabalayos Francisco Burillo, hoogleraar geschiedenis SAINT-OMER HONGKONG WASHINGTON FREETOWN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10