Paus neemt zelfs geen hapje Kugelhopf 8 BUITENLAND Chuck Hagel, minister van Defensie in VS, neemt ontslag. IS-dreiging en ebolacrisis vragen andere buitenlandse aanpak. - WASHINGTON - De Amerikaanse minister van Defensie Chuck Ha gel is gisteren afgetreden. Hagel zat twee jaar op die post. Gezegd wordt dat president Barack Oba- ma hem verzocht zijn ontslag in te dienen. De Republikeinse ex-senator zou te kritisch zijn ge weest over de reacties van Demo craat Obama op de dreigende Isla mitische Staat (IS) en de ebolacri sis. Obama gaf gisteren tijdens een persconferentie geen reden voor Hagels aftreden. Het onverwachte vertrek van Ha gel kan betekenen dat Obama, drie weken na de verloren tussen tijdse verkiezingen, zijn defensie beleid wil aanpassen. Hagel en Obama zijn verdeeld over ingrij pen in het Midden-Oosten. De laatste anderhalve maand was Hagel meer uitgesproken over de beslissing van het Witte Huis slechts met luchtaanvallen op te treden tegen IS in Irak en Syrië. „We moeten misschien grondtroe pen naar Syrië sturen", zei hij voorzichtig. „Hij was zeer gefrus treerd", zegt senator John McCain over Hagel. „Want we hebben geen IS-beleid." Volgens The New York Times is Hagels aftreden een erkenning dat de dreiging van Isla mitische Staat een andere aanpak vergt dan die van Hagel. De Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, John Boehner, wil .dat de opvolger van Hagel ook een nieuwe kijk heeft op defensiepolitiek. Boehner maakte dat direct na de officiële bekendmaking van Hagels vertrek duidelijk. „Deze personele veran dering moet deel uitmaken van een bredere herbezinning over hoe wij buitenlandse bedreigin gen aanpakken. Zeker de bedrei ging die IS vormt", zei hij. Een grote vraag die het vertrek Hagel was zeer gefrustreerd. Want we hebben geen IS-beleid van Hagel oproept, is wat een mo gelijke beleidswijziging betekent voor de 10.000 Amerikaanse solda ten in Afghanistan. Veel Republi keinen waren al jaren ontevreden over het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Afgha nistan en Irak, nog voor de klus daar volgens hen volledig is ge klaard. Komende maand zouden de laatste soldaten uit Afghanis tan vertrekken. Vorige week meld den Amerikaanse media dat Ame rikaanse soldaten waarschijnlijk blijven. De Taliban zouden in de len van Afghanistan actiever zijn. Met het aftreden van Hagel ver trekt de laatste Republikein uit Obama's ministersclub. Chuck Hagel blijft op zijn post tot een opvolger is gevonden. Het is een bliksembezoek van nog geen vier uur met een meer politieke dan pastorale lading. Voor het gewone volk heeft de ge boren Jorge Mario Bergoglio van daag geen tijd, constateren de locals droevig. Zelfs niet voor een hapje Kugelhopf, zoals ze de soort cake in de Elzas noemen. Zijn Franse aanhangers moeten het doen met beeldschermen in de kathedraal van het lieflijke stadje, waar de speech van Zijne Heiligheid in het Europees Parle ment live wordt uitgezonden. Een speech die naar verwachting draait rond solidariteit, vrede en migranten. CDA-fractieleider Esther de Lan ge kijkt ernaar uit: „Paus Francis cus vertegenwoordigt een groot deel van de Europese en de we reldbevolking. Zijn boodschap is in het Europees Parlement van harte welkom." Niet iedereen deelt die mèning. Verschillende politici menen dat een religieus vertegenwoordiger niets te zoeken heeft in het huis van gekozen volksvertegenwoordi gers. Daarbuiten zijn er ook men sen die dat vinden: een lid van de feministische actiegroep FEMEN rende gisteren de kathedraal bin nen. Op haar blote lijf stond ge verfd: The pope is not a politician (De paus is geen politicus). Ze wist na haar bloteborstenactie on- Speech van paus vandaag in Europarlement draait naar verwachting rond vrede, solidariteit en migranten gestoord weg te komen. In Straats burg zijn uitzonderlijke veilig heidsmaatregelen getroffen. Die concentreren zich rond de gebou wen van het parlement en de Raad van Europa, die naast elkaar liggen. Duizend agenten zijn op de been, het gebied is alleen met een speciale badge te betreden. Toch is er bezorgdheid: volgens de Italiaanse krant Corriere della Uitzonderlijke veiligheids maatregelen gelden rond gebouwen van parlement en Raad van Europa Sera wil de terreurgroep Islamiti sche Staat de paus met behulp van drones (onbemande vliegtuig jes) uit de weg ruimen. Paus Franciscus bezoekt het parle ment op verzoek van de Duitse voorzitter, de sociaal-democraat Martin Schultz. „Zijn woord telt, of je nou katholiek bent of niet", vindt Schultz. Volgens Karima Delli, lid van de Groenen, is de paus'de enige die ons veroor deelt, omdat we geen enkel asiel en migratiebeleid in de EU voe ren'. De paus zal in zijn speech naar verwachting oproepen om weer een ziel aan het project Europa te geven. «- -■■ door onze correspondent Maartje van Hoek Senator John McCain Chuck Hagel omhelst president Obama na de persconferentie waarin hij zijn aftreden aankondigt, foto Jabin Botsford/HH VS kiest andere defensiekoers door onze correspondent Petra Janbroers STRAATSBURG - Niet met een paus mobiel, maar in een Peugeot 407 kart paus Franciscus vanmorgen over de E35 van het vliegveld, even buiten de stad, naar Straatsburg voor zijn eerste bezoek aan Frank rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8