Auto gekocht? Geld terug! Openheid over uitzendrechten Schaatsen op Museumplein 6 BINNENLAND 66 Het is nu al schoner om met drie mensen in een auto te stappen Mag VARA-cabaret straks wel op het publieke net en André van Duin niet? Staatssecretaris Dekker draait er omheen. IJSPRET Dat stelde minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur, WD) gisteren tijdens de be handeling van de meerjarenplan ning voor infrastructuur (Mirt). Auto's worden snel schoner, en omdat ze ook redelijk snel vervan gen worden kan die ontwikkeling snel gaan, hield ze de leden van de commissie Infrastructuur voor. Termijnen noemde ze niet. PW-Kamerlid Barry Madlener: „Het is nu al schoner om met drie mensen in een auto te stappen dan in een trein." Madlener vroeg de minister om haar visie op dit punt binnenkort schriftelijk naar de Kamer te sturen. De Mirt-behandeling, waarbij de opmerking werd gemaakt, is een jaarlijkse rituele dans waarbij lo kale overheden proberen geld bin nen te slepen voor projecten in hun regio. Kamerleden proberen op hun beurt om 'hun' regio's te helpen. De ene partij wil daarbij vooral de fiets promoten, de ande re pleit juist voor asfalt. Volgens Schultz van Haegen moet meer naar het totaal gekeken worden, waarbij de diverse vervoermidde len élkaar aanvullen. De minister beloofde bijvoor beeld dat het verbreden van de Ai tussen Eindhoven en Weert wordt onderzocht. Ze gaat ook kij ken of de elektrische fiets als DEN HAAG - Het is een glibberig pad dat Sander Dekker is ingesla gen. Niet alleen heeft de WD'er de oorlog verklaard aan 'plat tv-amusement', ook durfde hij man en paard te noemen. Pro gramma's als Bananasplit, Animal crackers, Ranking the stars en de Slechtste chauffeur van Nederland kunnen beter door de commerciëlen gemaakt worden, vindt hij. Spijt over zoveel open hartigheid heeft hij niet. „Ik zou dat zo weer zeggen", aldus Dek ker gisteren in het debat over de mediabegroting. Hoewel veel Kamerleden het ver frissend vinden dat de staatssecre taris van Media concreet is, vre zen sommigen tegelijkertijd dat Dekker de gevolgen van zijn uit spraak niet overziet. Politici hou den zich normaal verre van de omroepprogrammering. En als ze er iets van zeggen, betrachten ze grote voorzichtigheid. Oud-premier Jan Peter Balkenen de veroorzaakte ooit ophef door in zijn wekelijkse persconferentie een lans te breken voor Lingo dat mogelijk zou verdwijnen. Maar wat had hij nu helemaal gezegd? „Wij gaan niet over de program ma's die worden vertoond op de televisie. Ik voel echter mee met al die mensen die het spelletje zul len missen", luidde het commen taar van de CDA-premier des tijds. Dan gaat Dekker toch een stuk verder. Volgens de WD-bewinds- man moest hij wel. Als je als kabi net stelt dat de publieke omroep voortaan programma's moet ma ken die informatief, educatief of cultureel van waarde zijn, dan moet je de mensen ook laten zien Ik wil niet dat we wekelijks de gids langslopen met de vraag: wat mag wel, wat mag niet? De publieke omroepen mogen in de toekomst geen geheime deals meer sluiten met aanbieders van televisieprogramma's of sportbeel- den. Staatssecretaris Sander Dek ker vindt dat helder moet zijn wat de omroepen uitgeven aan programma's en sportwedstrij den, omdat de belastingbetaler het recht heeft om te weten waar het geld aan wordt besteed. Dat betekent niet dat per program ma gemeld zal worden wat het kost, maar de omroepen moeten er transparant over zijn. „Dat moet voorkomen dat er met belas tinggeld wordt gesmeten." Dekker reageerde op kritiek van WD en D66 over de geheime deal die de NOS heeft gesloten over de uitzendrechten voor eredi visievoetbal. Daarmee zou ruim 70 miljoen euro gemoeid zijn. De twee partijen willen dat de stuk ken openbaar worden. Het Com missariaat voor de Media doet nog onderzoek naar de gang van zaken. wat er dan verandert. Ofwel: amu seren mag best, maar niet alleen voor de gulle lach. „Er komt geen taboe op amuserende program ma's, alleen moet amusement geen doel op zich zijn", benadruk te Dekker gisteren. Maar daar wringt de schoen. „Vara-cabaret mag straks wel en André van Duin niet", vatte CDA-Kamerlid Pieter Heerma het kabinetsplan samen. En hoe zit het dan met kijkcijferkanon nen Heel Holland bakt of Boer zoekt vrouw? Valt dat onder educa tie of cultuur? Op die vragen van de oppositie wil Dekker geen ant woord geven. „Er is een grijs ge bied", erkent hij. „Ik zou niet wil len dat we hier in de Kamer weke lijks de tv-gids langslopen met de vraag: wat mag wel, wat mag niet?" Die keuze is straks voorbehouden aan de nieuwe 'genrecoördinato ren' die de programma-ideeën van omroepen en onafhankelijke productiehuizen moeten beoorde len. Die laatste groep krijgt voor het eerst toegang tot het open net, tot grote vreugde van WD en D66 die geen fan zijn van het uit de tijd van de verzuiling stam mende omroepsysteem. De PvdA, net als het CDA van oudsher pro-omroep, heeft schoorvoetend ingestemd met de hervorming. Onvoorstelbaar, meent SP-Kamer- lid Jasper van Dijk: „Eerder zei de PvdA nog dat 'Hilversum' nu met rust moest worden gelaten." Onduidelijk is hoe de genrecoördi natoren - WD'er Ton Elias had ze liever hoofdredacteuren ge noemd - straks toetsen. De PvdA wil dat zij kijken naar het totaal aanbod en niet op programmani veau, maar dat ziet Dekker niet zitten. De truc is volgens Dekker tot een publieke omroep te ko men die veel kijkers trekt én meerwaarde heeft. Dat laatste is het belangrijkst, zegt hij. „Ik heb liever een prachtig publiek pro gramma met iets minder kijkers dan een grote amusementsshow met hoge kijkcijfers." Nog voor de zomer zal Dekker in een wets voorstel uitleggen hoe hij zijn om- roepplan gaat afbakken. www.autotrack.nl/win door Paul Bots DEN HAAG - De ontwikkelingen in de auto-industrie gaan zo snel dat het nog maar een kwestie van tijd lijkt voordat de auto schoner rijdt dan het openbaar vervoer. Bij het maken van plannen voor de lange termijn moet je dan ook niet zo zeer kijken naar het type vervoer, maar vooral naar bereikbaarheid. Barry Madlener, PW-Kamerlid Heel Holland bakt blijft 'grijs gebied' door Laurens Kok Sander Dekker, staatssecretaris mediazaken •-VIIH& Koop nu een auto en wie weet wint u uw aankoopbedrag retour! AMSTERDAM - Volgens Amsterdam mers is het de mooiste plek in Neder land om een rondje te kunnen schaat sen. Voor het gerestaureerde Rijksmu- Actie" loopt van I december 2014 t/m 31 januari 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6