Koks zetten kerken in schijnwerper Provincie verliest rol als aanjager ZEEUWS-VLAANDEREN 25 AARDENBURG - Het is natuurlijk een uitdaging om mensen te la ten zien (en vooral proeven) dat een sterrenkok ook in een histo risch bedehuis een tongstrelend, goddelijk diner op tafel kan zet ten. Maar Edwin Vinke en Syrco Bakker moeten vooral aantonen dat, al dan niet historische, kerkge bouwen ook heel geschikt kun nen zijn als restaurant Net als elders in de regio moeten de komende jaren veel kerken sluiten in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Kerkbesturen én de gemeen te Sluis worstelen met de vraag wat er met de beeldbepalende ge bouwen moet gebeuren. Sloop is, naast kapitaalsvernietiging, vaak ook een verlies voor het stads- of dorpsgezicht. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland heeft samen met Sluis het project 'Kerk, Krimp en Kans, impuls voor West-Zeeuws-Vlaan- deren' op poten gezet. In Zuidzan- de en Baarland zijn voormalige kerken al in gebruik als restau rant. Dat zou voor meer godshui zen een bestemming kunnen zijn, maar andere gebruiksmoge lijkheden worden ook onder zocht. Om in de culinaire hoek te blijven: een bedehuis zou ook goed als kookschool, (voed sel) markt of innovatiecentrum kunnen fungeren. Vinke en Bakker willen half de cember laten zien dat een kerk zo wel keuken als sfeervol restaurant kan zijn. De laatste dag (zondag 14 december) kunnen eters tegen een meerprijs genieten van een cantateconcert van Bach. Verschillende Statenleden maak ten zich gisteren in de commissie economie en mobiliteit zorgen over de rol van de provincie als aanjager van economische ver nieuwing. Europese fondsen be vatten voor honderden miljoenen euro's aan innovatiegeld. Om toe gang tot de Brusselse vleespotten te krijgen, wordt geëist dat provin cies, gemeenten en waterschap pen meebetalen aan projecten. De provincie Zeeland heeft daarvoor twee miljoen euro opzij gezet. Vergeleken met andere provincies een habbekrats. Geplaagd door rijkskortingen en een halvering van haar Delta-divi dend zette de provincie begin dit jaar al het mes in haar uitgaven. De komende twee jaar bezuinigt ze 19 miljoen euro. Het budget voor economische innovatie is ge kortwiekt met vier miljoen euro, van 16,5 naar 12,5 miljoen. Om die reden staakte de provincie haar fi nanciële bijdrage aan vernieu wing van de zorgeconomie en de recreatie. Ook was er geen stimu leringsgeld meer voor nieuwe pro jecten in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. De gifbeker is nog niet leeg. Een nieuwe bezuiniging van acht mil joen euro zit in de pen, onder meer door een lagere winstuitke ring van Delta. Innovatie zoals vergroening van de chemie én nieuwe teelten in de landbouw als ook investeringen in kennis, le vert (uiteindelijk) nieuwe banen op. Als Zeeland steeds minder Brussels geld kan binnenhenge- len, omdat de provincie zich te rugtrekt als medefinancier, dreigt daarvan weinig terechtkomen, vrezen Statenleden. Adrie Oosterling speelt in De Statie Adrie Oosterling geeft zondag een voorstelling in De Statie aan de Canadalaan in Sas van Gent De troubadour uit Groe- de toont zijn veelzijdigheid: hij maakt gebruik van verschillen de instrumenten en bedient zich zowel van de Nederlandse taal als van het West- Zeeuws- Vlaamse dialect Aanvang 15.00 uur, toegang kost 10 euro. Haven moet opnieuw worden gebaggerd Baggerbedrijf De Boer uit Slie- drecht voert momenteel in op dracht van de gemeente Hulst baggerwerkzaamheden uit in de haven van Walsoorden. Er wordt 10.000 kubieke meter baggerspecie verwijderd en in de Westerschelde gestort. Bag geren is gemiddeld twee keer per jaar nodig in de gemeente lijke haven van Walsoorden. Stichting Gors houdt wintermarkt Activiteitencentrum Zeeuws- Vlaanderen van Stichting Gors houdt zaterdag een winter markt. Er worden van 9.30 tot 14.30 uur kaarsen, houtartike len, geschenkpakketten en bloemstukken verkocht Deze zijn gemaakt door mensen met een beperking. Locatie: Edison- straat 2 in Terneuzen. De Pit maakt een muzikale tijdreis The Blue Clay speelt bij Klaroen Live Café-bar De Klaroen heeft vrij dagavond The Blue Clay op het programma staan als live-act. De Zeeuwse band staat garant voor een flinke dosis blues, folk en americana. Het viertal heeft in 2011 en 2012 een album met eigen nummers uitge bracht. Aanvang: 22.00 uur en toegang is gratis. Polderblues pakt uit in Westdorpe Stichting Polderblues Westdor pe heeft Marino Noppe Max well Street zaterdag op het pro gramma staan. De Belgische blueslegendes presenteren aan het Nederlandse publiek met een het laatste album 'Going Back.' Locatie: 't Oude Raed- huis. Entree bedraagt 5 euro en aanvang is om 21.00 uur. De jaren tachtig en negentig staan zaterdag centraal in De Pit bij de 8o's and 90's party. DJ's Michelangelo en Eastlink zorgen voor een muzikale reis terug in de tijd en ook zijn er bijpassende beelden bij te zien. Iedereen wordt uitgedaagd om gekleed te komen volgens de mode van toen. Syrco Bakker vóór Pure C: „Ik ben heel erg begaan met de schitterende streek." foto Peter Nicolai door Frank Balkenende MIDDELBURG - Blijft de provincie een serieuze medefinancier van economische projecten die met Eu ropees geld worden opgetuigd? Sta tenfracties vrezen het ergste. De provincie moet weer miljoenen (acht dit keer) bezuinigen en op di vidend van energiebedrijf Delta valt amper nog te rekenen. pagina 22: Plan voor biologische kippen mest DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 SAS VAN CENT WALSOORDEN TERNEUZEN TERNEUZEN KLOOSTERZANDE WESTDORPE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61