Scholen worstelen met antwoord op Barbie Nu 21% korting op de Modul traplift" IN HET NIEUWS 5 Onzekerheid over eieren in supermarkt molenaar ik tóf" \&mj dervinden van de vogelgriep werktijdverkorting mogen invoe ren. Zij kunnen dan uren die niet gedraaid worden declareren bij uitkeringsinstantie UWV. Het LEI onderzoekt nog wat de totale schade kan zijn. Dat de 'kipketen' uit zoveel scha kels bestaat, vergroot ook het risi co dat het vogelgriepvirus zich ARNHEM - De vogelgriepuitbraak begint lege schappen te veroorza ken in supermarkten. Zo waren in een Jumbo in Arnhem gister ochtend alle eieren uitverkocht. „De leveringen gaan de laatste da gen moeizamer", zegt eigenaar René Jansen. „Het is voor ons steeds een verrassing hoeveel eie ren er binnenkomen." Vorige week verkocht de supermarkt meer eieren dan normaal. Jansen vermoedt dat mensen aan het hamsteren zijn geslagen. Jumbo haalt zijn eieren en kippenvlees nu deels uit het buitenland, zegt woordvoerder Maurice Nieuw- land. „Tot op heden werkt dit goed en kunnen wij zonder grote problemen aan de vraag vol doen." Albert Heijn verwacht van daag nog volle kip- en eierschap- pen. Als gevolg van het transport verbod wordt het aanbod daarna onzeker, zegt woordvoerster Dag- na Hoogkamer. „Omdat het land vanwege de vogelgriep in vier zo nes is opgedeeld, kan de situatie per distributiecentrum verschil len." In het zuiden verwacht AH het eerst tekorten. Die tekorten verschillen ook per product, legt ze uit. „Onze Hollandse Kip kun nen we niet uit Duitsland halen." verspreidt. Een gram kippenpoep kan een miljard virusdeeltjes be vatten, zegt Arjan Stegeman, hoogleraar infectieziekten in Utrecht. „Die kunnen zich niet al leen verspreiden via levende die ren, maar ook via autobanden, schoenzolen of zelfs stofdeeltjes. Contacten tussen leveranciers en dienstverleners in de pluimveesec tor vergroten dus de risico's. Daar om is het zo belangrijk dat het aantal bezoekers tot een mini mum wordt beperkt en hygiëne- maatregelen strikt in acht worden genomen." PITTSBURGH - Een 'anti-Barbie' die niet alleen de lichaamsverhoudin gen van een gemiddelde 19-jarige Amerikaanse heeft, maar ook alle bijkomende oneffenheden kan be zitten. Lammily, zoals de realis tische pop heet, kan zelfs worden 'beplakt' met cellulite, moeder vlekken, littekens, acne en een bril. De pop is al te bestellen via internet voor omgerekend 20 eu ro. Vanaf januari zijn ook de stickervellen te koop. De perfecte en vooral onmogelij ke maten van Mattels Barbiepop zijn al jaren onderwerp van kri tiek. Nu is dus ook haar volmaak te huidje aan de beurt. De Lammily is een brunette, - heeft een iets donkerder huids kleur, platte voeten en is buigza mer dan haar hoogblonde equiva lent. Zelfs de tenen zijn realisti scher. In een filmpje waar enkele kinderen uit groep 4 naar hun me ning over de pop wordt gevraagd, klinkt als antwoord: „Ze lijkt op mijn zus." En dat is precies wat de geestelijk vader van Lammily, Nickolay Lamm, wilde bereiken; wantave rage is beautiful' volgens de maker: gemiddeld is mooi. Lamm startte in maart een crowdfundingactie om poppen met een realistisch ui terlijk te ontwikkelen. Ruim 19.000 poppen zouden wereld wijd al zijn besteld in de voorver koop. Of er ook in Nederland zijn besteld, is onbekend. De pesterijen via de telefoonappli caties lopen soms zo uit de hand dat kinderen het in de fysieke we reld willen uitvechten. Dat ge beurde bijna op het Ds. Pierson- college in Den Bosch. Scholen in Tilburg hebben ouders per brief gewaarschuwd voor pestapps zo als Yik Yak, Secret en Whisper. Veel scholen worstelen met de op komst van deze apps, waarbij pes ters niet te achterhalen zijn. Via deze apps kun je namelijk anoniem of op naam van iemand anders berichten sturen. Yik Yak bijvoorbeeld registreert alleen je locatie, zodat je alle berichten kunt lezen die op die locatie ge stuurd zijn. Het idee is om grappi ge gedachten of je grootste gehei men te delen, zonder dat je dat met naam en toenaam hoeft te doen. 'Wie heeft er zin om basketbal te spelen', geeft Yik Yak als voor beeld van onschuldige berichten waarvoor de app bedoeld is. De anonieme chatapps worden echter vooral misbruikt om te pes ten. „Kinderen denken 'ik ben toch anoniem, wie kan mij wat maken?' Jongeren experimente ren en daar hebben ze online veel mogelijkheden voor", verklaart Marjolijn Bonthuis van Meld- knop.nl, waar jongeren terecht kunnen als ze gepest worden. In Amerika, waar de meeste pest apps gemaakt zijn, is het even eens een groot probleem. Een school in Vermont was het zo zat, dat die het onmogelijk maakte om Yik Yak te gebruiken via de wifi van de school. Ook het ds. Piersoncollege in Den Bosch heeft die stap gezet. De kritiek op Yik Yak nam aan de andere kant van de oceaan zulke vormen aan dat de appmakers maatregelen hebben genomen. Zo bouwden ze een virtuele muur rondom scholen in de VS, zodat de app binnen een straal van 2,5 kilometer van die gebouwen niet te gebruiken is. Toch kon dat niet voorkomen dat twee scholen in Californië moesten worden ont ruimd vanwege bedreigingen die binnenkwamen via de app. In Nederland was kort voor de zo mervakantie vooral de app Gos- sup populair. Scholen in Haarlem probeerden Apple zover te krij gen om de roddelapp uit de Apple- winkel te verwijderen. „Die app was een hype, die nu is afge zwakt", zegt Bianca van Os van het Pestweb. Van Yik Yak heeft ze nog niet gehoord. „Wij houden zelf Gossup en Secret in de gaten en daar gebeurt nu weinig. Maar er kan zo weer iets opkomen." Volgens Ad Poulisse van de 2C0I- lege-scholen in Tilburg en omge ving is de app Secret populair. Daarom heeft hij ouders schrifte lijk gewaarschuwd,. Ook andere scholen in die regio deden dat. Scholen hebben vaak de neiging om zulke apps te verbieden, maar dat heeft weinig zin, stelt Bont huis van MeIdknop.nl. „Dan ver bied je Gossup en krijg je Yik Yak. Scholen en ouders moeten weten dat dit soort apps bestaan en kin deren voorlichten over de schade die ze ermee kunnen aanrichten. Daders hebben vaak geen idee." Verhuizen is niet nodig Kies voor een traplift van Molenaar en blijf heerlijk thuis wonen Ja stuur mij de gratis brochure over trapliften Naam Dhr. Mevr. Gratis thuisadvies? DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 kwetsbaar anon'eme pestapps door Freke Remmers De pluimveehouderij is een com plexe sector. Tientallen verschillen de bedrijven zijn betrokken bij het opgroeien van de dieren. foto Photoncatcher door Kim Jacobs DEN BOSCH - Meiden worden er uit gescholden voor hoer, er wordt ge roddeld over wie er heeft gehuild en er worden nietsverhullende (naakt)foto's verspreid. Jongeren gebruiken anonieme chatapps om de naarste berichten over elkaar de wereld in te slingeren. Pesten via anonieme apps loopt soms zo uit de hand dat kinderen het in de fysie ke wereld willen uitvechten Scholen hebben ouders per brief gewaarschuwd voor pestapps zoals Yik Yak, Secret en Whisper Gratis advies thuis? Bel 0800 - 27 40 400 Niets is fijner dan zo lang mogelijk in uw eigen huis kunnen blijven wonen, ook al is de slaapkamer of badkamer boven. Dat kan met een traplift van Molenaar. Begin dit jaar heeft onze overheid echter het belastingvoordeel op trapliften stopgezet. Daarom geven wij u als enige leverancier 21% BTW korting* op de Modul traplift. Bel 0800 - 27 40 400 voor meer informatie of de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Adres Postcode Plaats Telefoon Onafhankelijk advies Alle topmerkervonder één dak Leveripg vanaf 1 dag mogelijk Altijd een passende oplossing voor uw trap Tijdelijk 21% BTW korting* 21% korting alleen geldig op de Modul, niet geldig i.c.m. andere acties. Maak een afspraak met een adviseur voor advies aan huis. 0800-27 40 400. E-mail Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet wk48_.M2 _pzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5