Jeugdleider kerk moet van OM een jaar cel in o Plan voor biologische kippenmest I 1 I I Geschiedenis 22 ZEELAND Niemand zit te wachten op bezuinigingen op de dienstregeling en de rijtijden van de bussen die door Zeeland rijden. dinsdag Ik doe graag een gedachten- spel. Dan stel ik me voor dat we twee- of driehon derd jaar verder zijn, of juist terug, twee- of driehon derd jaar geleden. Ik lees dan over het grote wereldtoneel of over de kleine streek- of fami liegeschiedenis. Er gaat een geruststellende demping uit van geschiedenis. Het relativeert ook het hier en nu en jezelf op aangename wij ze. Wat zal er overblijven van deze tijd? Op scholen wordt de huidige periode de 'periode van computers en televisie' ge noemd. Afgezien van het feit dat het een nogal lelijke naam is om aan een periode te geven, is het de vraag of men er zo op zal terugkijken. We hebben ten slotte ook niet een 'periode van bioscopen en fototoestel'. De televisie zullen ze in de toe komst vermoedelijk zien als een verbeterde toverlantaarn en de computer als een verbe terde telefoon. Historici zullen zich ergeren aan onze manier van archiveren. Het zal blijken dat allerlei informatiedragers uit deze tijd de tand des tijds niet hebben kunnen doorstaan of informatie simpelweg niet is opgeslagen of verloren is ge gaan. In die zin zullen ze ons wel een beetje slordig vinden. Ook de zorg voor de aarde had vermoedelijk wel iets beter ge kund als zij er dan op terugkij ken. We zijn geneigd onszelf en on ze tijd als het allerbelangrijkste in eeuwen te zien. Niets is min der waar natuurlijk. We zijn slechts een minuscuul deeltje van een zandkorrel in de zand loper des tijds. Hoewel je dat, wanneer je achter die compu ter of televisie zit, misschien niet zou zeggen. En toch, Gordon, Gerard Joling, Justin Bieber, Patty Brard, Ro bin van Persie, ja zelfs Guus Hiddink, ik moet u teleurstel len, zullen de geschiedenisboe ken niet halen. U en ik ook niet, dat ter geruststelling. Dat relativeert Uw en mijn groot ste stommiteiten zullen hoog uit nog één generatie in de over levering meegaan en daarna naar de eeuwige vergetelheid verdwijnen. Wellicht ook het voetbal zelf, maar ik weet dat sommigen dat nu niet willen horen. De twee ontmoetten elkaar toen zij op 12-jarige leeftijd toetrad tot de jeugdbeweging van haar kerk in haar wdonplaats. Zij vertelde hem dat ze vaak gepest werd en eenzaam was. Al snel zagen ze el kaar ook buiten de jeugdbewe ging. Zij paste op de kinderen van U. en raakte bevriend met zijn vrouw. Het misbruik begon vol gens het meisje in 2008. Volgens hem later. Maar hij benadrukte dat hij nooit dwang uitoefende. Zij stelt echter dat hij haar wel ge dwongen heeft hem oraal te be vredigen. Toen hij daarover onder vraagd werd door de rechters ver telde hij dat hij er nog steeds van overtuigd is dat er geen sprake was van dwang. Het misbruik raakte bekend toen het meisje iemand op school in vertrouwen nam. Zo werd het ook bekend binnen de kerkge meenschap en moest U. een schuldbelijdenis afleggen. Dat had echter ook tot gevolg dat het meisje in haar dorp werd uitge scholden voor 'hoer' en 'hoertje'. Ze verliet haar dorp en ging bij fa milie wonen. Onder andere bij haar grootouders. Dat was, zo bleek tijdens de zitting, voor haar opa de zwaarste periode uit zijn leven. Want het meisje heeft als gevolg van het misbruik een post traumatische stressstoornis opge lopen. Suijkerbuijk stelde dat de man niet vervolgd kan worden voor verkrachting. Maar wel voor sek sueel misbruik van een minderja rige. Hij eiste tegen hem een cel straf van achttien maanden waar van zes voorwaardelijk. Daarbij hield hij rekening met het feit dat de man, volgens gedragsdeskundi gen, verminderd toerekeningsvat baar was omdat hij een pedofiele stoornis heeft. Raadsman Dick Olie vroeg de rechtbank de verdachte te veroor delen tot een beperkte celstraf zo dat hij zo snel als mogelijk kan be ginnen aan een therapie. Hij he kelde ook het optreden van de po litie. Twee jaar nadat het meisje aangifte deed werd de inwoner van Sint Annaland opgepakt. Sinds die tijd zit hij in voorarrest. Volgens de officier moet de re cherche door de grote hoeveel heid werk zaken lang laten liggen. Uitspraak 8 december. MIDDELBURG - Er rijden deze maandagmorgen nog heel wat bussen van en naar het Middel burgse busstation. Het is een ko men en gaan. Maar zo rond het middaguur is er maar één hele maal vol. Met allemaal jonge men sen van ongeveer dezelfde leef tijd. Het lijkt op een georgani seerde reis. Verder zijn veel bussen drama tisch leeg of amper gevuld. We kiezen tamelijk willekeurig lijn 53 van Middelburg naar Domburg. Vandaag rijdt die elk uur van 's morgens tien voor zeven tot tien voor negen 's avonds. Lijn 53 is net als lijn 56 een van de buslijnen die door Koudekerke rij den en voor veel inwoners van dat dorp een makkelijke verbin ding met Middelburg. Dat trekt nog wat extra volk naar deze bus. Joke van der Zwaard staat op bus 53 te wachten. Ze komt met de trein uit Rotterdam en is op weg naar Oostkapelle. Dat doet ze Het openbaar vervoer in Zeeland is wat mij aangaat echt prima geregeld twee keer in de week om als man telzorgster een 'familielid' thuis hulp te kunnen bieden. „Op zich is reizen met de trein prima. Je kunt wat werken onderweg of le zen." Doordat de trein vertraging ^had moet ze nu een andere bus nemen dan de bus die ze normaal pakt. Daardoor heeft ze een uur vertraging opgelopen en moet ook de persoon die ze gaat helpen een uur wachten. Ze zit dan ook niet te wachten op vermindering van de service. Er stapt een tiental mensen in Middelburg in. De eersten gaan er in Koudekerke uit. De heer Garbriëlse uit Nieuw- en Sint Joosland blijft zitten. Hij moet naar Westkapelle. Vaak gaat hij niet met de bus; ongeveer drie keer per jaar. „Ik heb van te voren eerst op internet gekeken welke lijn ik moet hebben en hoe laat die vertrekt." Wat dat betreft is voor hem de terugreis een stuk makkelijker. Dan gaat hij op de fiets. Ook al maakt Gabriëlse slechts incidenteel van de bus ge bruik, het openbaar vervoer is wat hem aangaat perfect geregeld. Hij heeft wat dat betreft goede er varingen, ook toen hij nog voor zijn werk de standplaats Goes had en hij iedere dag met de trein heen en weer ging. Achter in de bus zit een jongen die'maar weinig tijd heeft voor een praatje. Hij moet er bij de vol gende halte uit. Hij komt uit Sluis kil waar zijn moeder woont. Met de scooter en zeker in de winter is dat een hele reis. En zeker met zijn OV-pas ook een stuk duur der. Lian Doedee is al geruime tijd op weg. Ze is vanmorgen uit Nijme gen vertrokken. Expres op maan dag, want op zondag rijdt de bus naar Westkapelle - waar ze woont - maar eens in de twee uur. Dat vindt ze maar niks. „Het is niet te hopen dat er meer bussen om de twee uur gaan rijden als er bezui nigd wordt." Lian gaat regelmatig op de stap de provincie uit. En vaak genoeg met het openbaar vervoer. Buiten Zeeland staan wat haar betreft te veel files. „Zeker als ik af en toe eens ge bruik maak van het gratis of goed koper reizen, dan is het als ik al leen reis, goedkoper om met het openbaar vervoer te gaan, dan met de auto. Neem nu vandaag. De reis vanuit Nijmegen kost me 13 euro. Ik heb wel gehoord dat er vanaf, ik geloof 10 december, wat gaat veranderen. Ik hoog maar dat ze niet te veel in de dienstrege ling gaan snijden." Gaandeweg verlaten steeds meer mensen de bus. Eer we aan het eind van de zone aankomen, er gens tussen Domburg en Oostka pelle, zitten er amper nog passa giers in. Het is, als ik alleen reis, goedkoper om met het openbaar vervoer te gaan dan met de auto Colsen wil met de nieuwe tech niek het in kippenmest aanwezi ge fosfaat en stikstof scheiden. Grondstoffen worden zo opnieuw gebruikt voor bemesting. De bio logische landbouw zit daar op te wachten, zegt Joop Colsen. Wat na het scheidingsproces overblijft, kan worden vergist en worden be nut als duurzame energiebron. Het project kost twee miljoen eu ro. Colsen hoopt met Europese subsidie uit bijvoorbeeld Interreg V een miljoen euro aan cofinan ciering binnen te halen. Het idee van Colsen kreeg giste ren applaus van gedeputeerde Ben de Reu. Beiden troffen elkaar in Breda, waar Interreg V werd ge presenteerd. Dat is een Europees subsidieproject voor grensover schrijdende samenwerking op het gebied van regionale ontwikke ling, innovatie, duurzame ener gie, milieu en scholing. De Reu hoopt dat vooral het mid den- en kleinbedrijf beter kijkt naar de financieringsmogelijkhe den die het nieuwe subsidiepro gramma biedt. Colsen geeft wat hem betreft het goede voorbeeld. Aan het nieuwe Interregprogram- ma doen Zeeland, Noord-Bra bant, Limburg en de Vlaamse pro vincies mee. De komende zeven jaar kan 300 miljoen euro worden geïnvesteerd, waarvan de helft Eu ropese subsidie is. De andere helft moeten bedrijven, kennis instellingen en overheden op tafel leggen. In de eerste tranche is 42,5 miljoen euro beschikbaar. Projecten moeten voor 31 januari 2015 worden aangemeld. Zeeland gaat vrijwel zeker proberen het be staande informatiepunt voor ar beid in grensregio's voort te zet ten, laat De Reu weten. Daarnaast verwacht de gedeputeerde dat ook het onderzoek naar het ge bruik van plantaardige grondstof fen in de industrie een vervolg krijgt. De provincie houdt komen de vrijdagmiddag voor onderne mers een informatiebijeenkomst over de nieuwe Europese subsidie programma's. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Een kwetsbaar, een zaam meisje dat gepest werd en steun zocht. Zo omschreef gisteren de rechtbankvoorzitter een tiener meisje uit Sint Annaland dat enke le jaren seksueel misbruikt werd door Hans U. (42), een jeugdleider van de gereformeerde kerkgemeen schap. Ook officier van justitie Suij- kerbuijk hield de verdachte voor dat zij genegenheid zocht maar dat hij haar seksueel misbruikte. „Zij zocht warmte en vriendschap." Misbruikt meisje werd na het doen van aangifte in haar dorp uitgescholden voor 'hoef en 'hoertje'. Eens in de twee uur een bus is niet optimaal door René Schrier Gabriëlse uit Nieuw- en Sint Joosland Bekijk de video op wvwv.pzc.nl/video Lian Doedee uit Westkapelle door Frank Balkenende BREDA - De Colsen Groep uit Hulst werkt aan een systeem om biologi sche kippenmest te produceren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58