Henk van Koeveringe baande de weg voor de combinatie van toerisme en medische zorg. „De ziekenhuizen kunnen veel meer geld meer verdienen aan toeristen dan ze nu doen." 28 ZEELAND INTERVIEW HENK VAN KOEVERINGE (VOORMALIG DIRECTEUR ROOMPOT VAKANTIES ziekenhuiszorg Een recreatie-ondernemer die zie kenhuisje gaat spelen. Wenk brauwen werden gefronst toen Henk van Koeveringe met Roompot Vakanties - in samen werking met ziekenhuizen - nierdialyse ging aanbieden aan vakantiegangers die een villa bij hem huur den. Maar het was een gat in de markt. Precies zoals hij had voorspeld: patiënten willen in een prettige omgeving geholpen worden. Waarom niet op een vakantiepark in een mooie villa met alles erop en eraan? Na de oprichting van RP Care zijn vele stap pen gezet in de combinatie van medische zorg en toerisme. RP Care biedt bijvoorbeeld ook implantologie, plastische chirurgie, ooglas- eren en reumakuren aan. De laatste stap die Van Koeveringe zette, was de opening van de Zorgboulevaart aan - vandaar de naam - de boulevard van Vlissingen. Behandeld worden en uitzieken, met zicht op zee. Henk van Koeveringe snapt wel dat er wat arg wanend naar zijn initiatieven werd, en soms nog wordt, gekeken. „Aan medische zorg mag je geen geld verdienen. Zo zit dat in onze ge nen. Maar dat is natuurlijk flauwekul. Er wordt altijd geld verdiend aan de ellende van een ander. De dokter en de zuster worden ook gewoon betaald hoor, die verdienen ook een salaris." Dat is nog wat anders dan als bedrijf winst maken op het aanbieden van particuliere zorg. De regels daarvoor waren streng. Van Koeveringe wijst op de term 'beklemming'. „Die houdt in dat je geen winst mag maken, maar dat je het geld dat je met de particuliere zorg verdient, moet herinvesteren in de zorg." Wat is daarvan het gevolg? „Dat grote financiële instellingen niet in de zorg investeren. Omdat ze de beleggers geen garantie op een winstuitkering kunnen geven. Daarom is het voor ziekenhuizen ook zo moei lijk geldschieters te vinden." „Ik verwacht overigens dat binnen één tot twee jaar die 'beklemming' er wel af zal gaan. Dan wordt het voor financiële partijen wel in teressant zich in de zorg te gaan begeven. Ik zie dan twee mogelijkheden. Investeerders ste ken geld in een ziekenhuis en keren de winst die wordt gemaakt uit aan een belegger. Of een investeerder zet iets nieuws neer." Zoals u als investeerder in de zorg 'iets nieuws' neerzette in de oude Zeevaartschool aan de boule vard in Vlissingen: de Zorgboulevaart. „Ja. Maar daar hebnk geen cent winst uit ge haald. En vergeet niet dat wij alles daar samen doen met het Admiraal De Ruyter Zieken huis. Van elke duizend euro die we verdienen, gaat de helft naar het ADRZ." „We hebben ook het ziekenhuis in Zierikzee gekocht. Dat verhuren we aan medisch specia listen en anderen. De huur die zij ons betalen, is voldoende om het gebouw te onderhouden en te verbeteren." Als u er niks aan verdient, waarom doet u dit dan toch? „Toevalligheden. Het is ontstaan door toeval ligheden. Via Roompot hebben we toerisme en zorg bij elkaar gebracht. Ik ben vervolgens gaan pionieren om de zorg in Zeeland er ook actief en enthousiast voor te maken. We ver dienen met bijvoorbeeld die nierdialyse op va kantiepark De Banjaard bij Kamperland niet aan de zorg zelf, maar wel aan de hogere bezet ting van de vakantiehuizen." „Gaandeweg is er een tweede element bij ge komen. Je kunt meer verdienen aan de pseu- do-inwoners van Zeeland: de toeristen. Men sen hebben drukke levens. Behandelingen die je verder vooruit kunt regelen, kun je zo plan nen dat ze in je vakantie vallen. Wij wilden die planbare zorg en het toerisme aan elkaar koppelen." Waarom zou je tijdens je vakantie een medische afspraak plannen? „Wat dacht je van gêne? Dat is een heel be langrijke reden. Soms schamen mensen zich ergens voor. Een wrat op je wang. Als je die op een dag laat weghalen en de dag erna kom je met een pleister op je wang op het werk, be gint iedereen erover te praten. Als je een paar weken op vakantie gaat, die wrat laat wegha len en dan lekker uitrust en terugkomt, valt het niet meer op." Terug naar die 'beklemming' op de winst. Als die verdwijnt, welke gevolgen heeft dat dan voor de ziekenhuiszorg in Zeeland? „Ik weet alleen dat het gevolgen zal hebben, ik weet niet wélke. Daarom is mijn advies: maak nu geen plannen voor over drie tot vier jaar. Dat is op dit moment heel moeilijk." Het ADRZ wil een nieuw ziekenhuis voor planba re zorg bouwen op Walcheren. Moet dat dan nu niet doorgaan? „Ik vind een nieuw gebouw op Walcheren wel heel een heel valide gedachte. Maar je moet nu ook nadenken over wanneer dat ope rationeel kan zijn. Als je het gaat bouwen, moet je er binnen twee jaar in kunnen wer ken. Zo'n termijn is te overzien." Zeeland is te klein De PZC houdt in samenwerking met Scoop donderdag 27 november een debat over de ziekenhuiszorg in Zee land. Dat vindt plaats in de Klooster zaal van het vroegere PZEM-com- plex aan de Edisonweg in Vlissingen. Aanvang: 16.00 uur. Het aantal plaatsen is beperkt Wie het debat wil bijwonen, dient zich aan te melden via redactie@pzc.nl. Voorafgaand aan het debat ver schijnt een reeks artikelen over het thema. Dit is de zevende aflevering. De eerdere afleveringen zijn terug te lezen in het dossier ziekenhuiszorg op www.pzc.nl/ziekenhuiszorg. door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56