Parkeren in natuur gaat geld kosten Persieing, jihadganger, tinderen: wat wordt het Woord van het Jaar? Lammily, het realistische VOGELGRIEP 4 IN HET NIEUWS Pluimveesector bestaat uit vele schakels. Dat maakt de sector kwetsbaar als er vogelgriep is. „Als uit de proef blijkt dat we daardoor meer budget krijgen voor het aankopen, beschermen en onderhouden van natuurgebie den, voeren we de maatregel mo gelijk op meer terreinen in", zegt Marlous van 't Pad Bosch van Na tuurmonumenten. In een enquête onder 43.000 le den en niet-leden van Natuurmo numenten, waarvan de resultaten gisteren zijn bekendgemaakt, toont driekwart zich bereid mee te betalen aan evenementen en ex cursies in de natuur. De animo om een parkeerkaartje te kopen in een natuurgebied is duidelijk minder. Slechts 40 procent is voorstander. Waarom dan toch doorgaan met de proef? „Dat 40 procent voor is, betekent niet dat 60 procent tegen is", legt de woordvoerster uit. „Bovendien was de enquête geen referen dum." Natuurmonumenten weet nog niet in welke gebieden ze de proef gaat houden en hoeveel het parkeren kost. Begin april moet dat duidelijk zijn. Daarnaast is de vereniging van plan parkeergeld te vragen bij grote evenementen. Andere natuurbeschermingsorga nisaties volgen het voorbeeld van Natuurmonumenten vooralsnog niet. „Als je die maatregel invoert, moet je fors investeren in parkeer automaten. En ook de kosten van handhaving kunnen oplopen", zegt Hans Visser van het Zuid-Hollands Landschap. Staatsbosbeheer wijst op het risi co dat mensen hun auto's op een paar honderd meter afstand van parkeerterreinen neerzetten, om dat ze geen parkeergeld willen be talen. WAGENINGEN - Kip is het meest complexe stukje vlees. Voor een kipfiletje in de winkel ligt, zijn er zo'n veertig verschillende bedrij ven aan te pas gekomen. Het leven van een kip begint bij een vermeerderingsbedrijf, dat be vruchte eieren produceert. Die worden uitgebroed op een ander bedrijf- een broederij. Eenmaal uit het ei, gaat het eendagskuiken naar een onderneming waar het wordt vetgemest. Leghenkuikens maken voor ze hun eindstation bereiken, nog een extra tussen stop: zij gaan eerst naar een opfok- bedrijf, waar ze blijven tot ze eie ren leggen. Pas dan verhuizen ze naar een leghennenhouderij. Bij de productie van eieren en kip penvlees hebben ook voerleveran- ciers, mesttransporteurs, dieren artsen, vangploegen, slachterijen en tientallen andere partijen een rol. „De pluimveehouderij bestaat uit veel gespecialiseerde, strak op elkaar afgestemde schakels", ver klaart pluimvee-econoom Peter van Home van LEI Wageningen. Doordat bedrijven zo afhankelijk zijn van elkaar, blokkeert direct het hele systeem „Dat werkt efficiënt als alles goed gaat. Maar bij een calamiteit, zoals deze uitbraak van vogelgriep, stort het systeem in elkaar." Om te voorkomen dat de vogel griep zich verder verspreidt, mo gen er geen nieuwe kippen bij ko men in Nederland. Stallen die leeg zijn, blijven voorlopig leeg. De komende drie weken mogen geen nieuwe eendagskuikens naar vleeskippen- en leghennen- houders worden vervoerd. Een lo gische maatregel, zegt Van Horne. „Maar doordat de bedrijven in de sector zo afhankelijk zijn van el kaar, blokkeert direct het hele sys teem. Het fokverbod leidt daar door snel tot grote economische schade." Niet alleen boeren die met lege stallen zitten, lopen inkomsten mis. Ook de kraamkamer van de pluimveehouderij wordt hard ge troffen. Broederijen blijven zitten met hun eendagskuikens en broedeieren. Die mogen nog wor den geëxporteerd, maar het is de vraag of andere landen op eieren en kuikens uit een vogelgriepge- bied zitten te wachten. Als dat niet zo is, worden de kuikens ver gast. Ondertussen gaan vermeer- deringsbedrijven noodgedwon gen door met de productie van be vruchte eieren. Want veehouderij en zijn geen fabrieken die je kunt stilleggen. Van Horne: „Op een ge middeld vermeerderingsbedrijf lo pen 25.000 kippen rond die door hanen worden bevrucht. Die die ren eten gewoon door. Als daar geen inkomsten tegenover staan, loopt de schade voor zo'n bedrijf op tot 30.000 of 40.000 euro per week." CNV Vakmensen pleitte er gisteren voor dat bedrijven in de pluimveesector die schade on- UTRECHT - Wordt het 'juichpak', 'stroopwafelpiet' of'jihadganger'? Het einde van het jaar komt in zicht en dus worden er weer Woorden van het Jaar gekozen. Vandaag maakt Van Dale de short list bekend. Wat zijn volgens taal kundigen de kanshebbers? Raymond Noë, Genootschap Onze Taal: ,,'MHi7-ramp', 'ebola' of'jihadgan ger' zijn woorden die het jaar ken merken. 'Persieing' is alweer ver dwenen, maar in juni doken er al lerlei foto's op van mensen die een snoekduik maakten, naar het doelpunt van Robin van Persie op het WK voetbal. Anders mis schien 'tinderen' (daten via de app Tinder), 'stemfie' (selfie tij dens het stemmen), 'uitcheckfile' (de rij om uit te checken op trein stations) of'iban' (het nieuwe, langere rekeningnummer)." Frits Spits, presentator 'De Taalstaat' (Radioi): „Ik heb twee woorden: 'per sieing', omdat dat zo'n ongeloof lijk doelpunt was van Van Persie. Dat gingen mensen nadoen. En 'rampvlucht', hoewel ik het liever 'aanslagvlucht' noem. MH17 was een vreselijk ongeluk waar heel Nederland bij betrokken was." Vivien Waszink, Algemeen Nederlands Woordenboek: „Ik moet denken aan 'loomen', de rage onder kinderen om armband jes te maken van elastiekjes. Het 'deurmatmoment' is dit jaar op nieuw actueel. Het is het moment dat de blauwe envelop van de Be lastingdienst op de mat valt. Van wege de naheffing wordt dat mo ment nu gevreesd. Ook is 'terug- pinnen' tegenwoordig mogelijk: als je een product terugbrengt, krijg je het geld teruggestort op je rekening." Kipketen efficiënt en Natuurmonumenten maakt later bekend waar er een experiment komt met betaald parkeren door Hans Heijt 'S GRAVELAND - Natuurmonumen ten gaat als experiment parkeer- geld vragen in drie natuurgebieden waar veel recreanten komen. door Annemieke van Dongen Peter van Horne, pluimvee-econoom door Freke Remmers i Lammily, een pop met geloofwaardige lichaamsmaten, foto Lammily.com/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4