Als afvallen niet lukt GEZOND 7- VOEDING Frank van Berkum Voor mij zit een goed verzorgde, oudere dame. Ze is lerares en heeft last van haar overgewicht. Het is niet dat ze ernstige medische klachten heeft, maar ze kan niet afval len. Ze vindt dikke mensen onge- discplineerd en onverantwoor delijk. En dat is precies wat zij zelf niet is. Ze leidt namelijk een gedisciplineerd leven, dat kan ik zien aan haar uiterlijk en aan haar voorkomen. „Dokter, ik ben niet naar u gekomen om sprookjes te vertellen; wat ik ook doe, ik val niet af." Meestal vind ik wel kleine dieet- foutjes of andere redenen waar om mijn patiënten niet afkun nen vallen. Maar niet bij deze da me. Ik schat dat ze 15 kilo te zwaar is en bedenk dat die 15 kilo extra haar ongelukkig maken. Ze is van de oude stempel, heeft een ijze ren discipline. Met veel moeite viel ze een halve kilo per maand af, om binnen een week een kilo aan te komen „Ik ben strenger voor mezelf dan voor mijn leerlingen, dat ziet u hier in mijn eetdagboek", zegt ze. Ze heeft de eetmeter van het Voe dingscentrum ingevuld en nuttig de tussen de 1.200 en 1.800 kcal per dag. Ook de tussendoortjes had ze trouw vermeld. Met zo'n calorie-inname valt een actieve vrouw gemiddeld 1 kilo per maand af. Zij niet. En ik geloofde haar. Soms vallen mensen ondanks al hun inspanningen geen gram metje af. Hoe komt dat? Smokke len ze en bedonderen ze de boel? Je zou geneigd zijn dat te denken. Stop met het veroordelen van jezelf en anderen om die extra kilo's Maar mijn patiënte maakt geen dieetfoutjes en beweegt voldoen de. Volgens de therapie 'ieder pondje gaat door het mondje - na melijk calorie in eten) is calo rie uit verbranden en bewe gen) - val je af als je meer ver brandt dan dat je binnenkrijgt. Toch zijn er mensen waarbij het lichaam zich verzet tegen afVal- len. De verbranding komt op een lager pitje te staan; allerhande hormonen zetten het lichaam in een zuinige stand en moedigen het brein aan maar weer te gaan eten. Over die tegenwerkende mecha-^ nismen weten we steeds meer. En we weten nu zeker dat het ver brandingsniveau tot wel 500 kcal per dag kan verschillen tussen mensen. Dat kan wel een kilo per maand uitmaken. Hoe begeleid ik zo'n patiënte? Ge woon eerlijk zijn en erkennen dat je deze strijd niet gaat win nen. Nog strenger diëten? Nee! Dat maakt mensen op den duur nog ongelukkiger. Mijn advies is: een dieet met meer groenten en volkorenpro ducten, dus vezels. Iets meer ei witten, liefst in de vorm van peul vruchten, zuivel, vis en gevogel te. Ga lekker wandelen, accepteer je gewicht. Nog belangrijker: stop met het veroordelen van jezelf en anderen om die extra kilo's. Kies je door het gebruik van light- producten werkelijk verstandig? Aan misverstanden over 'lichte' zaken geen gebrek. „Light jaagt juist eetlust aan." FEITEN OVER LICHT Maar liefst 30 procent van de consumen ten overschat de effecten van lightproducten schromelijk, blijkt uit onderzoek van GfK. Vaak denken we dat light minstens de helft aan calorie ën scheelt, waarbij er tevens vanuit wordt gegaan dat de lichte variant op meer dere fronten reductie oplevert. Dus zowel minder vetten, suikers en zout als uiteindelijk calorieën. Een pijnlijke vergissing. Fabrikanten mogen een pro duct al light noemen als één van genoemde boosdoe ners in mindere mate aanwezig is. Daarmee is niet gezegd dat het product calorisch zo veel minder op levert. Light chips bevat bijvoorbeeld minder vet, maar er zijn meer koolhydraten (zetmeel) inge stopt. Je wordt er dus bijna net zo dik van. Sylvia Nijland twijfelt. Haar 11-jarige dochter is te zwaar. Toch wil ze Demi niet op rantsoen zetten. Haar dochter moet in geen geval het eeuwigdurende gevecht met kilo's van haar moeder erven. „Ik koop steeds vaker lightpro ducten, ook voor De mi. Maar ik merk dat daardoor de drempel waarmee ze nog een extra glas cola of wat chips krijgt, lager wordt. Dat is niet haar schuld. Ik trap zeifin die valkuil. Het lijkt wel of de zin in zoet groter wordt. De hoe veelheid jam die ik op een cracker smeer, is bijna ver dubbeld. Om dat het light is, net iets minder zoet. En het mag van mezelf. Zo gaan we mooi de boot in, qua ca lorieën en prijs. Light is vaak duurder dan regu lier." Gewichtscoach Moni que Willems - van Jouw gewicht in even wicht - verbaast zich er niet over. „Voor sommige mensen staat light voor onbe perkt eten en drinken. Want het is toch light. Maar in light chips en de lichte versies van pindakaas en rook worst bijvoorbeeld, zit nog steeds veel vet en zout. Mijn advies is zo min moge lijk lightproducten te gebruiken of ten minste het etiket goed te lezen. Over effecten op langere ter mijn is nog niets bekend. Daarom adviseer ik mensen beter op het totale voedingspatroon te letten, daar is winst te beha len. Voeding moet energie opleveren, energie die je bij voor keur uit pure, eerlijke (streek)producten haalt. Niet uit light varianten. Light is oorspronkelijk ontwik keld voor diabetici, niet voor gezonde mensen." Over light frisdranken, die in het onderzoek als, enige het stempel 'betere keuze' kregen omdat ze aantoonbaar minder aanzetten, is Willems even min enthousiast. Dat is vreemd, hoe veel kwaad schuilt er in slechts 1 calorie per glas? „Het drinken van light frisdrank levert inderdaad minder calorie ën op, maar de kunstmatige zoetstoffen die zijn toe^" gevoegd, zijn behoorlijke eetlustopwekkers. Ze ge ven de hersenen een signaal dat er energie aan komt, maar het lichaam wordt in feite voor de gek gehouden. Door het zoetsignaal vraagt het lichaam wel meteen energie, waardoor de verlei ding toch een koekje extra of chips te pakken groter wordt. In feite verstoort light je systeem, het jaagt de eetlust aan." De keuze van Sylvia haar dochter steeds meer lightproducten te geven vindt Willems geen geluk*"' kige. „Kinderen ver bruiken veel energie en hebben natuurlij ke suikers als rietsui ker of honing nodig. Geen vervangende zoetstoffen, die het lichaam ontregelen. Verstandiger is het hele eetpatroon te bekijken. Wan neer maximaal 10 procent van de dagelijkse in" name uit 'vul ling' in plaats van voeding bestaat, doe je het goed. Onder die vulling vallen dan ook de verantwoorde suikers. Kies vijf dingen die écht lekker zijn. Voor jezelf en voor je kind.'* In samenwerking met een aantal collega's biedt Monique Willems het 'gewoon- etendieet' aan, dat overgewicht vanuit de basis aanpakt. Winst - zeker 80 pro cent - is volgens de coaches te behalen door bewustwording in eet- en gedrags- patronen. „Daardoor leer je welke voe dingsmiddelen er werkelijk toe doen. We verwarren vullen met voeden. Light levert energie, maar het is nie> meer dan een vulmiddel." DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 Dr. Frank van Berkum is internist. Net zo zwaar van licht door Sandra van Maanen illustratie Ronald Visser Een fabrikant mag light claimen als een pro duct een minimale reductie van 30 procent aan calorieën heeft. Die reductie kan betrekking hebben op vet óf suiker óf energetische waarde. De vergelijking tussen light en regular gaat vaak scheef, omdat de productsamenstel ling wezenlijk kan verschillen. Driekwart van de Nederlanders gebruikt re gelmatig lightproducten, 20 procent denkt er mee af te kunnen vallen. Light frisdranken zijn calorisch gezien een betere keuze. Maar let op: de zoetstoffen die erin zitten, wakkeren de eetlust aan. Bron: onderzoek van het Voedingscentrum en Gezondheidsnet.nl, uitgevoerd door GfK reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43