Feel good met Rawfood 11 iü Buffelen op een lopende band n GEZOND 5 Onderzoekers halen 'rem' van geheugen Darmvirussen goed voor gezondheid Hennepzaad Smoothies tapoeder RODEPILAREN Gezonde voeding is rijk aan vezels, vitamines en is niet van de plant of boom bij a op tafel, vol van smaak en rijk aan gezonde voedingsstoffen, onbehan deld en biologisch. Heerljjk aitde band en m smoothies. Maak kennis met bet raime assortiment Rawfood bij De jHR Ondanks de vrieskou staan ze met open jasjes stoer boven op een Zwitserse berg. Ze kijken verschrikt omlaag. Oef, deze helling blijkt in eens wel héél erg steil. Nee, ze hebben zich voor deze wintersportva kantie niet voorbereid met skilessen of oe feningen. Naar beneden suizen gaat van zelf. Toch? De eerste jongen daalt joelend de piste af. Gevaarlijk zwiepend met zijn stokken. Dui delijk zonder idee wat hij met zijn steeds snellere vaart aanmoet. De 'pizzapunt', een permanente remstand voor beginners, helpt niet. Hij gaat harder en harder en weet toevallig een paar nietsvermoedende kinderen te ontwijken. Zijn maten doen het al net zo slecht. Dank zij meer geluk dan wijsheid hebben ze on deraan de helling weer volop praatjes. An dere, wat betere skiërs blijken ook 'zomaar' begonnen aan hun skivakantie. „Skiën is net als fietsen, dat verleer je niet." Inder daad, de derde dag slaat de spierpijn toe, moeten ze beamen. „Maar dan doe je ge woon wat minder." Een goede voorbereiding voorkomt echter niet alleen spierpijn. Je leert ook veel beter inschatten wat je wel en niet kunt. Zodat je je snelheid kunt aanpassen aan je vaar digheden en zo de piste ook veilig houdt voor anderen. Dat valt allemaal prima te leren op de 'lo pende band' bij een indoorskibaan. Niet te verwarren met indoorsneeuwpistes zoals die in Landgraaf. Op zo'n lopende indoor- band zie je alle foutjes meteen in de spie gelwand voor je. En je spieren worden ge nadeloos getraind. Het principe van de indoorbaan is eenvou dig. Je staat met je ski's op een lichte hel ling bekleed met een ruw, nat tapijt dat on der je ski's doordraait. Als je niets doet, neemt het tapijt je vanzelf mee naar het bo venste deel van de helling. Daar houdt de baan op. Dat is dus niet de bedoeling. Als je goed druk zet op je scheenbenen, wat je in de sneeuw óók moet doen, blijf je als het ware op dezelfde plek 'hangen'. Ver- volgens geef je bij één van je benen een beetje extra druk op het onderbeen. Doe je dat op links, dan schuif je horizontaal naar rechts. Doe je dat met je rechterbeen, dan beweeg je vanzelf naar links. Zo kun je, ter wijl je ski's in stand 'pizzapunt' staan, rus tigjes heen en weer bewegen. Ook de gevor derde skiër kan hier goed oefenen, van sla lom tot noodstop (zie kader). Omdat de snelheid van het rollende tapijt regelbaar is, kunnen alle niveaus er terecht. Je staat meestal met zijn tweeën op zo'n band. Eén boven, de ander onder. Na een minuut of 10 a 15 wissel je met andere skiërs. Dat lijkt snel, maar het is buffelen op zo'p baan. Zeker als je normaliter wei nig met je bovenbeenspieren doet. Aange zien die band doordraait, kun je niet even stoppen of corrigeren. Af en toe sta je een beetje dood te gaan. Maar het goede nieuws: wie op zo'n 'tapijt- baan' aardig uit de voeten kan, hoeft in de sneeuw weinig te vrezen. Goedkoop zijn deze banen niet. Een losse les kost al gauw 30 euro. Maar er zijn vaak voordelige lastmi- nutelessen en rittenkaarten. Voor kinderen is er doorgaans een speciaal tarief. Een ge oefende skiër heeft aan een paar lessen meestal genoeg. Maar ook voor wie begint, is zo'n baan aan te raden: je hoeft dan niet per se in een skiklasje. In het restaurant van de meeste indoorski- banen knispert een open haard en schen ken ze glühwein. Want niet alleen de be nen en het lijf, ook de geest mag best alvast een beetje in de stemming komen. De meeste ongelukken gebeuren op de derde dag. Die is het gevaarlijkst INDOORSKIËN VOOR GEVORDEREN DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 Israëlische onderzoekers hebben aan getoond dat een bepaald eiwit (Perk geheten) in hersencellen werkt als een 'rem' op het leervermogen. Het is hen bij ratten gelukt om deze rem uit te schakelen. Het eiwit Perk, zo tonen de onderzoekers aan, beïnvloedt via enkele tussenstappen de aanmaak van eiwitten die nodig zijn om nieuwe ervaringen en kennis vast te leggen in het lange termijngeheugen. Hoe meer Perk, des te moeilijker is het nieuwe ervaringen en kennis vast te leggen. Toen de onderzoekers vervolgens bij ratten de aanmaak van Perk vermin derden, zagen zij dat de ratten beter in staat waren nieuwe ervaringen te onthouden en ervan te leren. Interes sant is ook dat bij mensen met de ziekte van Alzheimer de werking van Perk verstoord is. De onderzoekers gaan daarom nu uitzoeken of het beïn vloeden van Perk een mogelijke aan pak kan zijn om de geheugenklachten bij Alzheimer-patiënten te verminde ren. Bron: The Journal of Neuroscience Niet alleen de aanwezigheid van de juiste soorten bacteriën in de darm zijn belangrijk om gezond te blijven, ook de aanwezigheid van de juiste vi russoorten is belangrijk. Dit melden Amerikaanse onderzoekers op grond van studies bij muizen. Zij tonen aan dat muizen die als gevolg van een be handeling met antibiotica nauwelijks meer bacteriën in hun darmen heb ben, minder gemakkelijk darmontste kingen ontwikkelen als er bepaalde vi russen in de darmen van de muizen worden aangebracht. Deze virussen hebben een gunstige werking op het afweersysteem en op het vermogen van het darmweefsel om schade aan de darm te herstellen. Verder onder zoek moet uitwijzen of dit ook bij mensen het geval is en, zo ja, welke vi russen een gunstig effect hebben op de gezondheid. Bron: Nature drogisterij kruiderij Middelburg~Ooes~Vlissingen~Bergen op Zoom www.derodepilaren.nl~www.sportengezond.nl Si' ^spieren trainen, Voorkomt spien- pijn.-fet^lgben VerHefrtai» 'cK)r de ski vakantie de juiste door Anja van den Akker Gerard Bennik De achterste skiër staat in 'pizzapunt', de voorste oefent parallel op de indoorskibaan met rollend tapijt, foto Hollandse Hoogte Op de indoorbaan met lopende band kunnen niet alleen beginners terecht, maar valt er voor gevorderde skiërs op alle niveau's prima parallel te skiën: een kwestie van steeds even met je ge wicht omhooggaan, waardoor je de druk van het 'dalbeen' afhaalt. (Dit is altijd het onderste been: dat het meest naar het dal wijst). In die fractie van een seconde doe je vervolgens aut- matisch twee dingen tegelijk: je draait je lichaam een kwartslag én je verplaatst je ge wicht naar het (inmiddels) andere dalbeen. Dat klinkt ingewikkeld. Maar het komt erop neer dat het onderlichaam van links naar rechts beweegt, terwijl het bovenlichaam netjes recht naar de spiegel vóór je blijft gericht. Nou ja, geef ze de kost niet die schouders, heupen en billen steeds een zwiep geven omdat draaien an ders niet lukt. Lekker draaien, is een kwestie van voldoende druk naar voren op je scheenbe nen zetten. Maar dat is best lastig omdat het rol lende tapijt je als het ware naar achteren trekt. De leraar kan de snelheid van het rollende tapijt dusdanig aanpassen dat je soms werkelijk flink hard gaat. Hang een paar stokken aan het pla fond en ga slalommen. Suis recht naar beneden en maak een flitsende noodstop. De opstuiven de sneeuw moet je er maar even bijdenken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41