Sint blikt terug i 44 Je bent fit en kunt straks de hele dag skiën zonder dat het lichaam gaat verzuren 4 GEZOND ->•- - - •- T-. Vksategfr - GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Er is veel ophef over Zwarte Piet De voor- en tegen standers rollen over elkaar heen zoals zelfs de beste Pieten dat niet kunnen. Maar de Sint zelf blijft helaas buiten beeld. Stel: de oude bisschop was vanwe ge alle commotie duizelig gewor den en gevallen en kwam bij mij op consult. Wat zou hij mij dan te vertellen hebben? Ik denk dat hij meteen met heimwee begint over de hoogtijdagen van hoofd pieten Piet Römer en Frits Lam- brechts. Dat waren pas makkers voor hem. Vredelievend en speels brachten ze klein en groot, blank en zwart, zorgeloos plezier. De Sint zou, net als andere oude mensen, graag vertellen over zijn vroegere jaren. Over hoe hij voor 1850 alle pakjes zelf bezorgde en helemaal geen hulppieten had. En verder terug: over zijn jonge ja ren, 1.700 jaar geleden, als begin nend bisschop van Myra in het grote Romeinse rijk. Hoe verschilde het straatbeeld uit zijn jeugd van het huidige straatbeeld in Nederland! Hij raakt maar niet gewend aan oude mensen op straat. Zó veel oude Romeinen heeft hij toen nooit bij elkaar gezien. Mensen werden in die tijd gemiddeld ook maar 30 jaar! Oudere Romeinen genoten ook veel meer aanzien. Bovendien werden ze, als een familie al een opa en oma rijk was, thuis ver zorgd, wat er ook met hen gebeur de. Huizen voor ouderen heeft de Sint in die tijd nooit gezien. Het plan de verzorgingshuizen in Ne derland te sluiten steunt hij dan ook graag, liefst met de grootscha lige verpleeghuizen erbij. Hij wil het liefst, net als vroeger, jong en oud weer thuis bezoeken. Sinterklaas zou zeker ook iets zeg gen over de ebola-hysterie van vandaag. Waar wij angstaanjagen de verbannen en geïsoleerde pa tiënten alleen op tv zien, zag hij de patiënten met de pest of darm- tyfïis gewoon op straat lopen. De angst en paniek op de Romeinse heerwegen moet enorm zijn ge weest Ons moderne gesteggel over de vraag of ouderdom nu een ziekte is of niet, vindt hij waarschijnlijk absurd. „Kijk naar mij, zie ik er ziek uit?", hoor ik hem zeggen. „Nee toch! Dus oude mensen kun nen - molto bene - best gezond en sociaal actief blijven. Terwijl bij jullie toch veel mensen al op houden te werken rond hun 65e." Natuurlijk zou ik hem ook goed medisch onderzoeken. Daaruit zou waarschijnlijk blijken dat hij duizelig is geworden door een combinatie van die moderne pie tenstress of doordat hij onder weg uitgedroogd is geraakt. Door de veranderingen in de zorg moet ook de Sint nu, zonder verpleegpieten, zelf voor zijn nat je en droogje zorgen. Dat is hem allemaal te veel geworden. Vergeet de discussie over Zwarte Piet! Er zijn belangrijkere zaken. Als we Sinterklaas in leven wil len houden, moeten we komende jaren gewoon heel goed letten op al onze ouderen. Een groep van zo'n 14 45-plus- sers rent deze mistige en zonni ge zondagochtend op een draf je het bos in op weg naar de Geffense plas. Het is de eerste les van het seizoen en iedereen heeft er zin in. Daarnet hebben ze elkaar hartelijk begroet. „We kennen elkaar allemaal al wat langer", zegt Charles van der Steen. Hij skiet sinds 1981 en sinds hij vooraf traint 'heeft hij nooit meer spierpijn gehad op vakantie'. Trainer Gerard Bennik belooft rustig te be ginnen. Hij wil niet meteen helemaal los gaan, maar het tempo ligt al best wel hoog. Op het zandstrand doet de groep haar eer ste oefening. „Kom op mensen, even Pflug en Schuss", moedigt Bennik aan. Hij bedoelt daarmee 'de pizzapunt'. Hierbij houdt je de knieën tegen elkaar en druk je de onderbenen naar buiten. Vervolgens ga je weer terug naar de balanshouding met twee ski's naast elkaar. Even later grijpen de deelnemers in duo's eikaars handen en hangen beiden achter over. Een goede oefening voor de boven beenspieren en de balans. Iedereen reist straks grotendeels afzonder lijk af naar de bergen van Oostenrijk, Zwit serland of Frankrijk. Ook de Dolomieten in Italië zijn populair. Maar er is één gezamen lijke missie: het lijf zo goed mogelijk voor bereiden op de sneeuw. Door voorafgaand aan de skivakantie te trainen, worden het uithoudingsvermogen verbeterd, de voor het skiën belangrijke spiergroepen getraind en de balans en coör dinatie verbeterd. En is er minder kans op blessures. Allemaal zaken die onontbeer lijk zijn voor wie ontspannen op lange lat ten de berg af wil. „Iemand die onvoorbe reid gaat skiën, krijgt gigantische spierpijn. Dat begint de tweede dag, maar is de derde dag op zijn hoogtepunt. Dat is de meest ge vaarlijke dag: dan gebeuren de meeste onge lukken", zegt Bennik. Voor Pero Stoimenovski is de pré-skitrai- ning vaste prik. „Je bent fit en kunt straks de hele dag skiën zonder dat het lichaam gaat verzuren", zegt hij. „Ik kan dit ieder een aanbevelen. Ik heb zelf in de zomer ook nog een paar keer getraind." Ook Frank en Manuela van Schayk komen graag. „De eerste keer dat we gingen skiën, was vreselijk", zegt Frank. „We konden on ze kinderen niet bijhouden. Dit helpt enorm voor je conditie en je uithoudings vermogen." Iedere les is anders. Bennik laat zich inspi reren door de omgeving en het weer. „Ik zorg ook altijd dat er oefeningen voor de ar men aan bod komen. Anders heb je daar straks spierpijn." Het heuveltje op de route komt uitstekend van pas. Dat is hier gewoon een berg. Sneeuw ligt er niet, die fantaseer je erbij. Aan het einde van de les gaat iedereen er vanaf alsof de ski's al onder zijn. Bij sommigen parelen de zweetdruppels in tussen op het gezicht. Nog even lekker rek ken en strekken en daarna hoog tijd voor, minstens zo belangrijk, de après-ski: kof fie. De schnaps bewaren ze voor het echte werk, straks bovenop de witte bergen. gevolgd. Wie onvoorbereid gaat skiën, krijgt geheid spier pijn. Dat is te voorkomen door de juiste spieren vooraf te trainen. In de open lucht of op een indoor- skibaan. Op zo'n baan leer je bovendien je snelheid aan te passen aan je vaardigheid. Veilig skiën valt te leren. Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. Eerst pré-ski, dan de après door Moniek Hiisken Pero Stoimenovski Trainers die Sneeuwfit geven, zijn hier speciaal voor opgeleid. De trainingen kunnen op verschillende plekken in het land worden www.nskiv.org www.wave-charter.nl Een overzicht van alle indoor skibanen in Neder land is te vinden op www.skiing.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl -v j. .4V Z"' V V-., -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40