'Miljoenen extra voor gouden tip MH17' Rondreizen 'Agenten zien mij als volwaardige collega' 66 Er is te weinig blauw op straat, daarom is er haast bij het vinden van politievrijwiliigers 66 Vrijwilligers mogen IN HET NIEUWS 3 Vliegreizen ligers vormen een mooie aanvul ling als het gaat om taken waar voor gewone agenten weinig tijd hebben", zegt voorzitter Han Bus ker van de Nederlandse Politie- bond (NPB). „Werving van vrij willigers mag géén goedkope op lossing zijn om beroepsagenten werk uit handen te nemen. Daar maken wij ons zorgen over." beroepsagenten geen werk uit handen nemen Volgens politiewoordvoerder Remco Gerretsen staat de wer ving van vrijwilligers los van de politieke discussie over de bezet ting bij de Nationale Politie. „Het is niet zo dat vrijwilligers de ta ken van gewone agenten gaan ver vullen", aldus Gerretsen. LOPV-voorman Sijbom stelt dat vrijwilligers onmisbaar zijn bij het werk van beroepsagentén. „Denk bijvoorbeeld aan hulp bij een ernstig misdrijf, zoals een moord. Vaak is het dan nodig de plaats delict te beveiligen. Als je daarvoor vrijwilligers oproept, kun je beroepsagenten inzetten voor de reguliere noodhulp op straat." Dat het tekort aan politievrijwilii gers in de ene regio groter is dan in de andere, verklaart Sijbom door verschillen in het vrijwilli- gersbeleid tussen de regionale eenheden. „Bij het ene korps is het al jaren gebruikelijk dat vrij willigers volop meedraaien. Bij an dere korpsen ligt dat anders. Door de vorming van de Nationale Poli tie moet iedere eenheid nu het zelfde beleid gaan voeren." Sijbom bevestigt dat onder be roepsagenten soms weerstand leeft tegen de komst van vrijwilli gers. „Vaak is het een kwestie van wennen. Vrijwilligers krijgen een goede opleiding. Ook zijn vrijwil ligers die de straat op gaan en een vuurwapen dragen net zo goed ge traind als gewone agenten." Dat verklaart de Duitse privéde- tective Josef Resch, die claimt voor een anonieme opdrachtgever te werken. Eerder maakte hij be kend dat diezelfde opdrachtgever 30 miljoen dollar (24 miljoen eu ro) beschikbaar heeft gesteld voor degene die de gouden tip heeft over de daders achter de aanslag op MH17 boven Oost-Oekraïne. Door de crash van het toestel kwa men op 17 juli 298 passagiers en bemanningsleden om, onder wie 196 Nederlanders. Resch zegt in een interview met het Duitse zakenblad Capital te hopen op informatie van een 'tweede Edward Snowden', een klokkenluider die nu nog bij een inlichtingendienst werkt en infor matie heeft die aantoont dat er be langrijke informatie over de crash met MH17 is weggemoffeld. Resch twijfelt namens zijn onbe kende opdrachtgever openlijk aan de bewijsvoering voor de meest gangbare theorie over het neerha len van het vliegtuig: dat pro-Rus sische separatisten het vliegtuig met een BUK-raket hebben neer gehaald. Resch hamert erop dat vermeen de Amerikaanse satellietbeelden die deze theorie moeten staven, nooit zijn geopenbaard. De pri- vé-detective heeft naar eigen zeg gen al veel tips binnengekregen, maar 99 procent daarvan was on bruikbaar. Het Openbaar Ministerie in Ne derland, dat de leiding heeft over het onderzoek naar de schuldigen achter de crash met MH17, raadt af om in zee te gaan met de Duit se detective, bij wie onduidelijk is voor wie hij eigenlijk werkt. 17 miljoen dollar voor degene die kan aantonen dat landen opheldering van de ramp tegenwerken 1399 VRIJWILLIGER WORDEN? Wie: Alben Crezee (48) Woont in: Stellendam Wat: ondernemer in verpakkingsmachines voor de bier- en frisdrankenindustrie „Zodra ik mijn uniform aan trek, vergeet ik meteen alle da gelijkse beslommeringen. Ik kan helemaal opgaan in het poli tiewerk, dat is heerlijk. Ik krijg energie en ontspan tegelijker tijd. Elke week draai ik een dienst van negen uur. Vooral in het weekend. Dan gebeurt er al tijd wat, met aangeschoten jon geren op straat en opstootjes. Ik heb mij nog nooit onveilig ge voeld. Als een situatie uit de hand dreigt te lopen, is er altijd de steun van beroepscollega's. Zij accepteren mij volledig. Ik doe dit werk nu vier jaar, voor die tijd wist ik helemaal niet dat het mogelijk was om een gewone baan te combine ren met vrijwillig politiewerk. Na de basisopleiding heb ik nog meer cursussen gevolgd. Daar door ben ik nu vrijwillig hoofd agent en mag ik een vuurwa pen dragen. Dat geeft geen extra kick, behalve dan dat het ontzettend leuk is om door be roepsagenten als volwaardige collega te worden gezien. En mijn kinderen vinden het na tuurlijk heel stoer dat papa ook bij de politie werkt." 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. WiP - r DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 Michael Sijbom, LOPV Han Busker, politiebond NPB BERLIJN - Informanten die kunnen aantonen dat 'bepaalde landen' op heldering van de ramp met vlucht MH17 tegenwerken, kunnen een beloning van 17 miljoen dollar (13,5 miljoen euro) tegemoet zien. Onze rondreizen zijn inclusief vliegreis, hotels, vele maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en fantastische excursies. Turkije, Wonderlijk Cappadocië Een uniek stukje Turkije met ook Alanya, Tarsus, Konya, Antalya en meer. Verlenging mogelijk. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/72852 Betoverend Tunesië Complete rondreis met Tunis, Dougga, Tozeur, El Djem, Sousse en meer. Verlenging mogelijk. Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35735 Betoverende Zuiden van Marokko Kasbahs, woestijnen en oases met Zagora, de Dadèsvallei, Ouarzazate, Marrakech en meer. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/38791 Dubai Oman Alle hoogtepunten met Dubai, Abu Dhabi, Nizwa, Wahiba Sands, Muscat en meer. Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/36383 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 10 dagen 13 dagen 2000 vrijwilligers Wie als vrijwilliger bij de politie aan de slag wil, moet minimaal 17 jaar oud zijn en een vmbo- opleiding hebben afgemaakt. De basisopleiding tot politievrijwil- liger duurt anderhalfjaar. Cursis ten gaan gemiddeld twee avonden per week naar een politie-acade- mie in de omgeving. Vrijwilligers worden niet ingezet voor 112-meldingen, maar ze mo gen wel de straat op voor surveil- lancetaken. Ook kunnen ze actief zijn in ondersteunende en admini- stratief-technische functies. Vanaf het begin van de opleiding dragen vrijwilligers een uniform. Als ze eenmaal bevoegd zijn, mogen ze ook handboeien, een wapenstok en pepperspray bij zich hebben. Daarna is het mogelijk om door te groeien tot vrijwillige agent, waar bij het ook toegestaan is om met een vuurwapen rond te lopen. Politievrijwiliigers krijgen een ver goeding van 7,16 euro per uur en een jaarvergoeding van 171,81 euro. Daarnaast worden alle reis kosten en kosten voor opleiding en sportkleding vergoed. Politievrijwiliigers hebben een be langenorganisatie: de LOPV. Die ondersteunt het werk van de vrij willigers en vertegenwoordigt de vrijwillige politie bij de overheid. Albert Crezee, vrijwillige hoofdagent bij de politie in Rotterdam-Rijnmond, foto Jan de Groen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3