Joggende senioren blijven langer jong Revalidatiecentrum Activiteiten bij dagcentrum Tjasker GEZOND 3 Senioren die regelmatig jog gen of hardlopen gaan effi ciënter om met hun energie dan ouderen die zich beper ken tot wandelen, en blijven daarom langer jong. Dat blijkt uit een studie in het tijdschrift Plos One, aldus de Volkskrant. De onderzoekers zetten se nioren van gemiddeld 69 jaar die drie keer per week een half uur hardlopen op een loopband om hun zuurstof verbruik tijdens het gewoon wandelen te vergelijken met dat van drie andere - groepen: wandelende senio ren, senioren die veel op de bank zitten en een groep twintigers. De hardlopende senioren ver bruiken op de loopband min der energie en zuurstof dan de wandelaars, minder dan de bankzitters en ongeveer net zoveel als de twintigers met een gemiddelde condi tie. Gewoon wandelen is ook heel gezond, maar regelma tig hardlopen vertraagt de veroudering. Volgende week in De Prak tijk, lopen we een dag mee met revalidatiearts Bas van de Weg. Hij is één van de vijf revalidatieartsen in Zee land en hij werkt bij Revant in Goes. Van de Weg laat ons zien hoe een werkdag van een revalidatiearts eruit ziet. Heeft u een vraag voor de re validatiearts? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046, 4380 KA in Vlissingen. Lie ver via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond@wegenermail.nl on der vermelding van De Prak tijk. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vra gen. Het antwoord komt in een van de volgende editie van De Praktijk te staan. vangen. Deze groepen worden gevormd aan de hand van de beperking van de kinderen. Zo is er bijvoorbeeld een groep waar kinde ren met autisme worden geholpen. Verder speelt leeftijd ook een rol bij het vormen van deze groepen. Eén groep bestaat uit on geveer 6 a 8 kinderen, die worden geholpen door twee begeleidsters. Omdat kinderen met een beperking vaak last hebben van on rust in het lichaam zijn er verschillende faci liteiten in het gebouw die daar ondersteu ning in kunnen bieden. Zo is er een zoge noemde 'snoezelhoek', dit is een kamer vol rustgevende lichteffecten en geluiden. Ook liggen er overal kussens in deze ruimte zo dat de kinderen lekker hun gang kunnen gaan, zonder dat ze zich ergens aan kunnen bezeren. Naast deze ruimte is er een gym zaal in het gebouw waar de kinderen hun energie kwijt kunnen. Er zijn ook buiten speelplaatsen en er bevindt zich een zwem bad in de Tjasker. „Veel kinderen met een li chamelijke beperking vinden het heerlijk om in het bad even de spieren te ontspan nen. Ze kunnen zich vrij bewegen zonder dat ze omvallen. Het zwembad is echt een ruimte waar de kinderen hier intens van ge nieten", vertelt Marga. Na de muzieksessie worden alle luiers ver schoond door de begeleidsters en is het tijd voor opdrachtjes voor de kinderen. Sommi ge groepen binnen de Tjasker zullen door stromen naar speciaal onderwijs. De kinde ren in deze groep zullen nooit naar school Dagbesteding bij de Tjasker van Tragel Zorg is niet voor ieder kind beschikbaar. Er moet eerst een indicatie wor den geaccepteerd voordat het kind mag deelnemen aan de activiteiten in het dagcen trum. Om ouders te ontlas ten en kinderen een leuke dag te bezorgen is de Tjasker één keer in de veertien da gen ook op zaterdag open. gaan, omdat ze dat simpel gezegd niet aan kunnen. Maar om toch alles uit het kind te halen, worden er kleine opdrachtjes voor het individu bedacht. Zo moet een meisje bijvoorbeeld, blokjes door de goede vorm heen duwen. „Het is wel lastig om te zien dat kinderen zich niet echt ontwikkelen. -Sommige kinderen gaan alleen nog maar achteruit door hun aandoening. Dat hoort niet, een kind staat nog in de bloei van zijn leven. Helaas kom je het in de praktijk wel tegen en dat vind ik een lastig deel van het vak. Maar dat geeft me wel extra motivatie om er elke dag het beste van te maken met de kinderen", zegt Marga die zelf moeder is van drie kinderen zonder beperking. De lunch wordt geserveerd. Nadat de maag gevuld is, is het tijd om een luchtje te schep pen. De kinderen mogen buitenspelen on der begeleiding van Marga, Arianne en De borah. Sommige kinderen doen ook nog even een middagdutje. Om 15.00 uur rijden de taxi's weer voor om de kinderen naar hun thuis te brengen. Het lokaal loopt lang zaam leeg en de rust keert terug. Marga: „Poeh, de werkdag zit er weer op. Terug naar huis om mijn eigen kinderen, die een hele week op kamers of aan het werk zijn geweest, eens een knuffel te geven." DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 Marga Kuijpers: „De zorg voor sommige kin deren is zo complex en zwaar dat dat voor ouders een bijna onmogelijke taak is." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39