2 GEZOND 9:00 11:00 Boekjes lezen, knutselen, bui tenspelen en liedjes zingen. Dagopvang de Tjasker van Tragel Zorg in Zaamslag zorgt voor een dag opvulling waardoor de kinderen even niet aan hun beperking hoe ven te denken maar gewoon - kunnen genieten zoals ieder ander kind. Als 17-jarig meisje begon Marga Kuijpers als begeleid ster in de gehandicaptenzorg. Nu, veertig jaar later, loopt de 57-jarige Marga vrolijk het gebouw van de Tjasker bin nen. Het is nog vroeg en de kinderen zijn nog niet gearriveerd. Ze be groet haar collega's en begeeft zich naar het lokaal waar ze vandaag een groep gaat bege leiden samen met collega Arianne Ruyter en stagiaire Deborah de Nooijer. De taxi's komen aan bij de Tjasker in Zaamslag, dat onderdeel is van Tragel Zorg. Tragel Zorg biedt zorg- en dienstverlening aan mensen met een verstandelijke beperking in de re gio Zeeuws-Vlaanderen. De Tjasker is een dagopvang voor kinderen tot 18 jaar met een verstandelijke beperking. De kinderen, die vanuit heel Zeeuws-Vlaanderen naar de Tjasker zijn vervoerd per taxi, zijn blij als ze Marga in het lokaal treffen. Ze vliegen op haar af en geven haar stuk voor stuk een knuffel. De groep bestaat uit acht kinderen met een meervoudige beperking, in de meeste gevallen zowel geestelijk als lichame lijk. Communiceren is moeilijk voor de kin deren omdat ze niet of moeilijk kunnen pra ten. De kinderen met een beperking in deze groep zijn rond de tien jaar maar hebben het verstand van een kind van één jaar. Trots pakt een meisje in een rolstoel een mandarijn uit haar tas en laat het aan Marga zien. „Wat heb jij daar voor gezonds, daar zullen we eens iets lekkers van maken", zegt de begeleidster. Stagiaire Deborah ver zamelt al het fruit van de kinderen en maakt er een fruithapje van. Ondertussen hebben de meesten het speelgoed al uit de kasten getrokken en is het een drukte van jewelste in het lokaal. Praten is moeilijk voor de kinderen, maar met geluiden produ ceren heeft het klasje geen moeite. Een van de jongens doet een kwartier lang een sire ne na, een meisje loopt gillend van het la chen door het lokaal heen omdat ze haar fa voriete speelgoed gevonden heeft en weer een ander loopt tegen een speelgoedtele foon te brabbelen. Een jongetje is niet zo ac tief en heeft zich terug getrokken in een gro te box om nog even een dutje te doen. Dat valt Marga op: „Goh, die jongen is moe van daag misschien heeft hij een slechte nacht gehad." Ze gaat even bij de jongen kijken en loopt daarna naar de computer toe. Via Schriftje.nl communiceren de begeleidsters met de ouders van de kinderen. Op de site hebben de ouders van het jongetje laten we ten dat hij inderdaad slecht geslapen heeft, vanwege onrust in zijn lichaam door onder meer epilepsie. De druktemakers zijn allemaal aan tafel ge zet voor hun fruithapje. De begeleidsters be geleiden de kinderen tijdens het eten en proberen contact met ze te leggen door handgebaren te gebruiken en heel erg duide lijk te articuleren. Als iedereen zijn dosis vi tamines binnen heeft, worden er boeken op tafel gelegd. En net als bij kinderen zonder een beperking is dé grote favoriet het Inter- toysboek. Een van de meiden kijkt gefasci neerd naar de prinsessenspullen in het boek en pakt de hand van Marga beet. „Ja, daar houd jij wel van hè. Mama kleedt jou ook al tijd mooi aan, net als een prinses", zegt Mar ga tegen het meisje dat helemaal begint te stralen. Dit meisje wordt 's ochtends nog aangekleed door haar ouders maar bij twee van de kinderen uit de groep doen verzorg sters dit. Zij wonen namelijk niet meer thuis maar in een woongroep voor gehandi capte kinderen. „De zorg voor sommige kin deren is zo complex en zwaar dat dat voor ouders een bijna onmogelijke taak is. Ik heb ervoor gestudeerd maar ouders moeten hier uit het niets mee om kunnen gaan. Het le ven van die mensen staat compleet op zijn kop. Daarom is het mooi dat er een woongroep is voor deze kinderen", vertelt Marga. Muziektherapeut Frans komt met zijn gi taar het lokaal binnenlopen en de kinderen beginnen te klappen. Ze gaan samen met de begeleidsters in een kringetje zitten. Frans begint uit volle borst te zingen en de kinde ren kijken hun ogen uit. Ze brabbelen mee en als het liedje Hoedje van papier komt, pro beren ze de gebaren mee te doen. Ook In de maneschijn is zeer populair, de begeleidsters zingen mee en de kinderen proberen met hun handen de maan te vormen. „Goed zo, jullie kennen hem echt al goed hoor!" zegt Marga trots tegen de kinderen. Marga: „Om dat communiceren met de kinderen niet vanzelfsprekend is, is het prachtig als je ze zo ziet genieten van de opvang. Als je even hun blik kunt vangen en je ziet dat ze blij zijn met de hulp die je ze biedt, daar doe je het voor. Je vindt de waardering in de klei ne dingen." Als Frans zijn laatste lied heeft gezongen, verlaat hij het lokaal om naar een andere groep in het gebouw te gaan. In het gebouw worden vijf groepen opge- De begeleidster kijkt door een handicap heen door Denise van Minnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38