vitaal Muusses Overmatig internetgebruik is slecht voor relaties. Partners voelen zich buitengesloten. Psy chologe Linda Muusses onder vroeg pasgetrouwde stellen. Langer doorgaan op internet dan je van plan was. Slaap missen omdat je nog even online wilt blijven. Liever surfen dan met iemand iets gaan doen. Onrus tig zijn als er geen internet is. Het zijn symptomen van dwangmatig internetgebruik, zegt sociaal psychologe Linda Muusses (30). Zij promo veerde onlangs aan de Vrije Universiteit Amsterdam op een onderzoek naar de effec ten van obsessief internetgebruik. Gebrek aan controle over het surfgedrag leidt tot stress, eenzaamheid en vormt op de lange duur een bedreiging voor de kwaliteit van een liefdesrelatie, constateerde ze. Dat zijn op zich geen verrassende onder zoeksresultaten, maar Muusses benadrukt dat een aantal van haar bevindingen nieuw is en bovendien zeer interessant voor bij voorbeeld relatietherapeuten. „Tot nu toe wisten we niet of een slechte relatie aanlei ding was voor dwangmatig internetge bruik, of dat een relatie op den duur vast loopt op het ongecontroleerde surfgedrag van een van de partners. Dat laatste blijkt het geval te zijn." Ze ondervroeg i9<rpasgetrouwde stellen 5 keer in 4 jaar. Ook voerde zij laboratorium experimenten uit om na te gaan wat de ef fecten zijn van gebrek aan zelfbeheersing tijdens het surfen op de liefdesrelatie. Dit onderzoek maakte deel uit van een breder onderzoek naar huwelijksgeluk. „Compul sief internetgebruik, zoals ik het noem, is van invloed op de gevoelens van de partner en daarmee dus ook op de kwaliteit van de relatie", is een van haar belangrijkste con clusies. Ze 'ontdekte' mechanismen die ertoe lei den dat de partners van een dwangmatige internetgebruiker zich terughoudend gaan opstellen. „Allereerst verdwijnt het vertrou wen. Partners vrezen namelijk al snel dat het gebrek aan zelfbeheersing bij internet gebruik zich ook over andere activiteiten zal uitstrekken. Dat is ook wel logisch. Stel, je hebt kinderen en de afspraak is dat de an der de kinderen ophaalt. Dan moet je er van op aan kunnen dat dit gebeurt en dat de ander niet achter de computer zit en de tijd uit het oog verliest. Een tweede reden voor scheurtjes in de relatie is dat partners zich vaker buitengesloten of genegeerd voe len, omdat er te weinig aandacht is voor hun wensen en behoeften." merkt op dat uit eerder onderzoek is geble ken dat degene die moeite heeft de rem te vinden tijdens internetgebruik, ook zelf minder in de relatie investeert. „Zo iemand zegt bijvoorbeeld minder vaak dat die van zijn partner houdt, doet minder gauw iets liefs voor hem of haar, gaat meer verborgen houden en voelt op de lange duur minder passie voor de partner." Dwangmatige internetgebruikers zoeken via internet contact, erkenning, acceptatie en steun. Ook psychologische behoeften vaardig zijn of sociale angsten hebben, zijn juist meer aangetrokken tot internet en tot communicatie via het internet. Zij ervaren dat als minder bedreigend. Als je naar een kroeg gaat en je probeert daar wat mensen te spreken, is dat best eng en moeilijk." De psychologe stelt vast dat spelletjes en erotiek via het internet gebrek aan zelfbe heersing in de hand werken. „Dat heeft te maken met de snelle positieve beloning die geboden wordt. Ook bij het spelen van onlinespelletjes is er altijd iets te 'verdie nen' of af te maken." Maar dwangmatig in ternetgebruikers laten zich volgens Muus ses ook leiden door een negatieve stimu lans: niets willen missen. Hoe het komt dat dwangmatig internetge bruikers depressiever, eenzamer en ge strest raken, heeft de promovendus niet on derzocht. „Wat wel blijkt, is dat mensen die gelukkig zijn veel minder kans hebben op verlies van controle op internet. Zij on dernemen meer activiteiten met elkaar. Ze doen iets om hun geluk in stand te hou den." vermindering van negatieve emoties kunnen via internet bevredigd worden. Volgens het IVO, een wetenschappelijk bureau voor onderzoek, expertise op het gebied van leefwijzen en verslaving, speelt communicatie via inter net een belangrijke rol voor compulsieve in ternetgebruikers. Dat veel van de sociale, psychologische en lichamelijk behoeften ook in de omgang met anderen kunnen worden vervuld, is voor de dwangmatige internetgebruiker in gewikkeld. „Mensen die sociaal minder Partners van dwangmatige internetgebruikers voelen zich vaker genegeerd Dinsdag 25 november 2014 Gezond Een dag op de opvang van De Tjasker in Zaamslag PAGINA 2 EN 3 door Dora Rovers illustratie Helen van Vliet Computer als liefdesrivaal reageren? gezondheid@depersdienst.nl Linda Muusses

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37