De Boer: mannen tegen jongens Steenmarter met 'seizoenskaart' bij Heracles 30 SPORT AJAX-BENFICA, 5 MAART Ajax speelt in 1969 een historisch duel in Parijs. Het grote Benfica wordt geklopt. Met half Amsterdam op de tribune. Dat Ajax na vier duels al is veroor deeld tot praten over plek drie, noemde De Boer teleurstellend. „Als we het in de thuisduels te gen Barcelona (0-2) en Paris Saint-Germain (1-1) beter hadden gedaan, hadden we nu nog een rol gespeeld. Maar je weet ook dat dit de realiteit van de laatste jaren is." Het is in Pare des Princes, waar Ajax gisteravond uiterst ontspan nen trainde, 'de mannen tegen de jongens'. De Boer: „Zet Lucas An dersen maar naast Zlatan. Dat is ook niet gek, want wij hebben veel jongens van 19 tot 21 jaar en die zijn helemaal nog niet vol groeid. Over twee jaar kan Ander sen Zlatan wat fysiek betreft wel aan." Verder klonken uit de mond van De Boer dezelfde teksten als voor eerdere Champions League-duels dit seizoen. De trainer eist inzet en concentratie, vanaf de eerste minuut. „Anders worden er fou ten gemaakt die tegen dit soort te genstanders fataal zijn." PARIJS - In de huiskamer van Ton Pronk, vroeger Tonny Pronk, han gen veel voetbalfoto's. Vooral van spelers die op basis van zijn scou- tingrapport naar Ajax zijn geko men. Ibrahimovic, Chivu, Litma- nen, Kanu. Maar de grootste foto is er één van wat hij 'zijn wed strijd' noemt. Ajax-Benfica, 5 maart 1969, Parijs, kwartfinale Eu ropacup I. Hij en Eusébio, in één beeld gevangen. Na de 1-3 in de sneeuw van Am sterdam en weer 1-3 in de return in Lissabon volgt een beslissings wedstrijd in het Stade de Colom- bes van Parijs. Veertigduizend Ajax-fans reizen per trein of auto naar de Franse hoofdstad. „De po litie moest ons door een grote roodwitte mensenmassa naar het stadion begeleiden. We kónden die wedstrijd niet verliezen met al die steun. Dat voelde je. Tegen een opponent wie toch tot de bes te van de wereld hoorde", zegt hij op z'n Cruijffs. Pronk, 73 jaar, noemt altijd twee hoogtepunten als hij zijn carrière overziet. De 'mistwedstrijd' in Amsterdam van 1966 én het tref fen met Benfica. „Ik moest Eusé bio in bedwang houden. Nou, die zit nu nog in mijn broekzak", zegt Pronk trots. „Hij kreeg totaal geen voet aan de grond." Heel Benfica niet. Met pijn en moeite houden de Portugezen de 0-0 op het bord. In de verlenging slaat Ajax toe. Eerst Cruijff, daarna tweemaal Danielsson. Maar veel meer nog dan die wed strijd zelf spreekt de sfeer van die middag in Parijs tot de verbeel ding. „Amsterdam lag op z'n gat die woensdag", lacht Pronk. Hij noemt de massale supportersver plaatsing een 'armada'. „Omdat we in Lissabon zó goed hadden gespeeld, wilde iedereen erbij zijn." Voor het eerst had Ajax kans de halve finale van de Euro pacup I te bereiken. „En Parijs was qua afstand te doen natuur lijk. Veel mensen gingen met de trein. Mijn vader, ooms en neven ook. Terwijl de wedstrijd ook ge- Ondertussen breekt men zich in Almelo het hoofd over de vraag waar de steenmarter vandaan kwam. En waar hij na 'afloop' heen is gegaan. „We gaan hem in ieder geval niet zoeken", zegt woordvoerder Edwin van Lenthe. „Die beesten zijn beschermd en ik raad het niemand aan om te proberen een steenmarter te van een. Ze bijten hard." In Almelo gaat het gerucht dat het om een tam exemplaar gaat dat bij elke thuiswedstrijd van Heracles bij wijze van grap wordt en dier. In het buitenland zorgen beesten wel vaker voor commotie op het veld. De speler van de te genpartij die in 2011 de als uil dienstdoende mascotte van Atleti- co Junior achteloos wegtrapte na dat die bij de warming-up was ge raakt door een bal, moest rennen voor zijn leven. In Zwitserland beet een steenmarter de speler die hem wilde oppakken hard in de hand. Verdwaalde poezen, hon den, hanen en kippen laten ze doorgaans wat gemakkelijker van gen. De duiven die zondag tijdens FC Groningen-PSV opvallend onver stoorbaar aanwezig waren op de grasmat van de Euroborg worden door FC Groningen bewust met rust gelaten. „Die pikken alleen maar gratis een graantje mee als wij het veld weer eens bijgezaaid hebben", laat woordvoerder Ri chard van Elsacker weten. „Daar na zijn ze weer weg." losgelaten op het kunstgrasveld. Van Lenthe kan zich niet voorstel len dat de steenmarter wordt inge zet als een soort clubmascotte. „Het is volgens ons een beest dat woont in de directe omgeving van het stadion." Niets wijst er volgens hem op dat hij huist in de voetbaltempel van Almelo. Het beest liet zich twee weken gele den ook al zien tijdens de wed strijd Heracles-PSV. Van Lenthe wacht af of hij 12 december weer van de partij is wanneer FC Dord recht op bezoek komt. Bij de Dierenbescherming zijn slechts twee voorbeelden bekend van levende mascottes. Zowel bij Go Ahead Eagles als bij Vitesse vliegt voor aanvang van de wed strijd een zeearend, cq vecht- arend door de arena. Toen in 2009 de vechtarend Her tog van Vitesse door een schim melinfectie het loodje liet, stelde de Partij voor de Dieren Kamer vragen over het inzetten van le vende have als volksvermaak rond sportwedstrijden. Volgens de toenmalige staatssecretaris viel het niet te verbieden zolang er geen direct gevaar is voor mens -- door Rik Spekenbrink PARIJS - Ajax hoopt zich vanavond in Parijs al te verzekeren van een plek in de Europa League, na de winterstop. Daarvoor moet het der de worden in de Champions Lea gue-groep en dus op zijn minst win nen van Paris Saint-Germain. „Maar dat is niet reëel", gaf trainer Frank de Boer gisteravond direct toe. „Zo goed hebben we het niet gedaan in uitduels van de Cham pions League. Maar de dag dat het een keer wel lukt, komt dichterbij." Programma Champions League dins dag: Groep E: 18:00 uur: PFC CSKA Mos- kou-AS Roma; 20:45 uur: Manchester Ci- ty-Bayern München. Groep F: 20:45 uur Apoel FC-FC Barcelo na; Paris Saint-Germain-Ajax. Groep G: 20:45 uur: FC Schalke 04-Chel- sea; Sporting Portugal-Maribor. Groep H: 18:00 uur: Bate Borisov-Porto; 20:45 uur: Shaktar-Athletic de Bilbao. 'Die Eusébio zit nu nog in door Rik Spekenbrink door Ad Pertijs ALMELO - Hongerige duiven in de Euroborg van FC Groningen, zee arend Harly die niet naar Go Ahead Eagles mocht reizen en een steen marter met een 'seizoenskaart' bij Heracles Almelo; het leek het afge lopen weekeinde wel dierendag in de eredivisie. De steenmarter was twee weken geleden ook al te bewonderen bij de wed strijd tussen Heracles en PSV. foto VI Images Ton Pronk Johan Cruijff aan de bal in het tjokvolle Stade de Colombes. Hij brak de ban in de derde minuut van de verlenging, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30