i ZEELAND 29 IES EN INVESTEERDER IN ZORGTOERISME) mammmKmrnmrnmrntmrnm EP „Als je nu iets bouwt, moet je ook iets maken dat superefïiciënt is. Een concurrerende partij zal dat op termijn namelijk ook doen. En dan wordt straks de vraag: heb je voldoende behan delingen om operaties té kunnen blijven uit voeren?" Het is voor het ADRZ moeilijk om een geldschie ter te vinden om de nieuwbouw te financieren. Hoe komt dat volgens u? „Omdat het business model van het ADRZ niet goed is. Er is te weinig eigen vermogen en er is te veel geld van een investeerder no dig. Denk ik hoor, ik heb de laatste cijfers niet gezien. Maar zo was het een paar jaar geleden wel, toen ik heb meegedacht over een com manditaire vennootschap waarin Zeeuwen geld konden inleggen om de nieuwbouw mo gelijk te maken. Maar goed, het ADRZ heeft in tussen wel wat stappen gezet." Wat vindt u - vanuit de zorg en de patiënten be zien - van het plan om de ingewikkelde en spoedei sende hulp in Goes te concentreren en de planbare zorg op Walcheren aan te bieden? „Ik zou in de eerste plaats willen weten: wie heeft behoefte aan wat?" „En daarna is het wel zo dat tachtig procent van de zorg die in een ziekenhuis wordt ver leend, planbaar is. Het is als patiënt fijn als je die zorg dicht bij de deur kunt krijgen." „Wat betreft de spoedeisende hulp, praat ik Hans Adriaansen na: je moet patiënten snel stabiliseren en daarna verder vervoeren naar de plek waar de beste zorg geboden kan wor den. Maar ik zie het liefst dat dat stabiliseren gebeurt in een ziekenauto. Een goed ingerich te ambulance met een dokter aan boord. Of zet een helikopter op het dak van het zie kenhuis, of waar die ook maar kan staan, zo dat die snel ter plaatse kan zijn en je daarna snel kan vervoeren naar het juiste zieken huis." Is dat niet ontzettend duur? „Een helikopter kost 200 euro per minuut. Dat is afschuwelijk veel. Maar je bent wel in zes minuten, dus voor 1200 euro in Antwerpen. Als je kijkt naar de kosten voor intensive care, dan is 1200 euro de afronding achter de kom ma hoor." Zeeuwen willen toch dichtbij ook geopereerd kun nen worden? „Eén keer naar Breda voor die knie-operatie is niet erg. Daarna nog vier keer naar Breda om foto's te laten maken is wel erg. En dat is het grootste deel van de zorg. Een kliniekachtige situatie waarbij planbare zorg dichtbij is en je voor ingewikkelde operaties verder weg moet, dat vindt niemand erg. We zijn in Zeeland toch allang gewend dat we voor sommige din gen ver weg moeten?" Moeten er dan allemaal aparte klinieken in Zee land komenzodat de zorg zo dicht mogelijk bij de mensen geboden kan worden? „Dokters zijn gewend om in ziekenhuizen te werken. Het-zijn geen middenstanders of on dernemers. Maar dat is inderdaad wel het mo del waarover de ziekenhuizen zouden moeten nadenken. Zoek her en der bestaande gebou wen die geschikt zijn voor kleine klinieken. Dat kan niet voor alles, soms heb je een cluste ring nodig. Bij nieuwbouw op Walcheren moet je ook kijken naar de zorg die huisartsen gaan bieden. Die gaan meer doen dan nu, dat wordt anderhalve-lijnszorg. Dan komt de vraag op: moeten die misschien ook in de nieuwbouw een plek krijgen? En hoe groot moet die nieuwbouw dan worden?" Terwijl het ADRZ bezig is met een herinrichting van de ziekenhuiszorg boven de Westerschelde, waaiert ZorgSaam uit vanuit Zeeuws-Vlaanderen over de Westerschelde heen naar Middelburg. „Dat is een teken aan de wand voor het ADRZ. Ieder ziekenhuis probeert klanten te werven. Twintig jaar geleden was het ondenk baar, maar nu gebeurt het: het ziekenhuis komt naar je toe." De zorgverzekeraars stellen steeds strengere eisen aan hoeveel behandelingen een ziekenhuis voor een bepaalde ziekte moet verrichten, om die opera ties nog vergoed te krijgen. Wat betekent dat voor de inrichting van de zorg in Zeeland? „Daarom is een versnippering niet verstandig. Je moet hier niet alles dubbel hebben. Eigen lijk is er maar één organisatie nodig. En die moet over de provincie verdelen wat op welke plek aanwezig moet zijn." Een fusie van ADRZ en ZorgSaam? Zo liggen de verhoudingen toch niet? Er is juist sprake van con currentie. „En ik snap ZorgSaam wel een beetje. Die or ganisatie heeft te maken met concurrentie van de ziekenhuizen net over de grens in Bel gië. En de ervaringen van ZorgSaam met wat er boven de Westerschelde gebeurt, zijn niet positief." „Maar, Zeeland is en blijft te klein voor ver snippering van de ziekenhuiszorg. Als daar niks aan verandert, gaat een andere commer ciële partij er straks mee heen." „Dat hoeft voor de patiënt overigens niet erg te zijn. De vraag is wel: hebben we dan be stuurlijk nog iets te zeggen over de ziekenhuis zorg? Ik denk dat het heel belangrijk is om zeifin Zeeland iets te kunnen doen wat een buitenstaander niet zou doen omdat hij het niet belangrijk of commercieel niet aantrekke lijk vindt." „In plaats van de koek verdelen, moet je de koek vergroten. Dus: haal die toeristen binnen in je ziekenhuizen! Voor mij is het begonnen met het toerisme, nu denk ik andersom. He laas is de weg voor de toerist naar de zorg in Zeeland nog niet geplaveid." „Anderzijds moeten Zeeuwse patiënten niet meer zo krampachtig vasthouden aan wat ze hier hebben of willen hebben. Voor een mooie jurk gaan ze naar Rotterdam of Antwer pen. Dus wat is luxe? En wat is noodzaak?" Het zijn wel veel economische overwegingen die bepalen hoe de zorg voor mensen eruit moet zien. „Ja. Het is net als met de zwaartekracht: je kunt het wel willen ontkennen, maar daar mee is het nog niet weg." DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 om zorg te versnipperen Henk van Koeveringe was als directeur van Roompot Vakanties een pionier in het zorgtoerisme, door op vakan tieparken nier dialyse aan te bieden, via RP Care. Via Zeeland Care zette hij volgende stap pen in de medi sche en zieken huiszorg. Hij is eigenaar van de Victoriakliniek in Zierikzee en verhuurt ruim tes aan specia listen en zorg verleners. In Vlissingen investeerde hij in een medisch centrum in de oude Zeevaart school aan de boulevard: Zorg- boulevaart. Verder is Zeeland Care actief in Goes, Oostburg en Terneuzen. Henk van Koeveringe: „Je moet hier niet alles dubbel hebben. Eigenlijk is er maar één organisatie nodig. Die moet over de provincie verdelen wat waar aanwezig moet zijn." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29