Feestje op social media? Wij kijken wel uit! Na acht jaar cel en tbs had advocaat Ays6 haakt aan graag slingers in rechtbank gezien serious Request 26 WALCHEREN bil actie voor Sloop lyceum Burgemeester Anton Stapelkamp over in de kiem gesmoord 'Project X'-tafereel in Ceresstraat. door Luc Oggel KAPELLE - Een situatie zoals afgelo pen vrijdagavond in de Ceres straat in Kapelle had overal kun nen gebeuren. Dat zegt burge meester Anton Stapelkamp. „Nu was het toevallig hier." Het 'bijna-Project X'-tafereel, waarbij 125 jongeren rond 21.00 uur ineens in de straat stonden en een woning binnen wilden, leidde vrijdagavond tot opschud ding in de buurt. Buiten medewe ten van de 15-jarige bewoner om was via berichtendienst WhatsApp een oproep verspreid om naar de Ceresstraat te komen en drank en vuurwerk mee te ne men. Er werd gedreigd ruiten in te gooien en onder de oudere buurtbewoners heerste angst. Uit eindelijk wist de politie de boel te sussen en daarom moet het wat betreft Stapelkamp niet 'groter ge maakt worden dan het is'. „Voor de mensen die het betrof, was het natuurlijk wel heel naar en angst aanjagend." De burgemeester is gisteren nog langsgeweest in de straat, vrijdaga vond werd hij pas rond elf uur ge beld. Toen was de angel er al uit. Raar vindt Stapelkamp dat niet. „Wat moet ik daar doen? Het heeft weinig zin om er tussen te gaan lopen. Als portefeuillehou der openbare orde en veiligheid kom ik pas in beeld als er noodbe- voegdheden nodig zijn." Hij er kent wel dat het ook uit de hand had kunnen lopen. „Mensen had den dolle dingen kunnen doen. Maar we zijn met de schrik vrijge komen." Volgens Stapelkamp bleef de over last beperkt tot 'een paar straten'. „Er zijn verder weinig mensen die er iets van hebben gehoord of gezien, niemand heeft me er tij dens de sinterklaasintocht zater dag over aangesproken." Volgens de burgemeester hebben overheden weinig grip op situa ties zoals vrijdagavond. Berichten verspreiden zich razendsnel via sociale media en in het geval van WhatsApp-groepen zijn die ook aan de openbaarheid onttrokken, in tegenstelling tot de Face- book-uitnodiging die leidde tot de rellen in Haren. „Met dit soort ontwikkelingen moet je wel meer rekening houden en dat doen we ook, maar het is lastig. Zeker in zulke incidentele gevallen. Dit had overal kunnen gebeuren." Buurtbewoners verkondigden gis teren in deze krant dat het inci dent niet op zichzelf staat en dat er vaker sprake is van feesten met overlast. Merkwaardig, vindt Sta pelkamp. „Ik heb de teamchef daar nog over gebeld, maar van echt ernstige overlast is bij mijn weten geen sprake." Buurtbewo ners geven echter aan 'het niet langer te kunnen tolereren' en willen deze week in gesprek met wijkagent Silvan Vael. Omdat afgelopen vrijdag geen strafbare feiten zijn geconsta teerd, heeft de politie geen aan houdingen verricht. KAPELLE - Wie een feestje geeft kan zijn vrienden gewoon uitno digen, een mailtje sturen, bellen of desnoods, net als op de kleuter school, een uitnodiging kleuren en in de bus doen. Facebook, Twit ter en WhatsApp brengen veel te veel risico's met zich mee. Van de groep eersteklassers van het Isaac Beeckman College in Ka pelle, hebben de meesten wel meegekregen wat er vrijdagavond is gebeurd, maar ze waren er geen van allen bij. „Gelukkig maar", vinden ze, want het moet nogal grimmig zijn geweest. „Er waren ook ouwe mensen bij", weet één van hen. Zelf zouden ze nooit op die ma nier iemand uitnodigen. „We kij ken wel uit." Ook bij hen ligt Pro ject X in Haren (2012) nog vers in het geheugen. Dat is geen won der, want op school zijn ze daar nog maar kort geleden aan herin nerd. Lerares Petra Hompesch legt uit dat er op school veel aan dacht wordt besteed aan het ge bruik van sociale media en de risi co's daarvan. „Wij gebruiken in nagenoeg alle lessen laptops, dus de leerlingen zijn heel erg actief en bedreven op internet. Om te voorkomen dat ze daar al te ge makkelijk mee omgaan, hameren we op de riscico's. Dat Project X is aan het begin van het jaar in ieder geval langsgekomen als voorbeeld van hoe het niet moet. Regelma tig hebben we ook gastdocenten die erg bij de tijd zijn op het ge bied van de nieuwste ontwikke lingen. Ik ben dus wel blij dat ze zo reageren." Wie er wel bij was vrijdagavond, maar beslist niet met zijn naam in de krant wil, is de vijftienjarige Kapellenaar die met een sms-je door zijn vriend werd uitgeno digd. Het sms-je luidde: 'Er is feest bij die-en-die, ga je mee.' „Die twee jongens ken ik wel. Tegen mijn moeder heb ik gezegd, gelogen ei genlijk, dat ik naar een verjaardag ging. Omdat ik geen cadeautje had, heeft ze mij twee rolletjes Tuc meegegeven. Toen ik in de straat aankwam, was mijn vriend er al. Hij zei meteen dat er iets niet klopte. Er waren inderdaad oudere gasten, tuig zeg maar. Ik kan me voorstellen dat die jon gens doodsbang waren en de bu ren ook. Het was gewoon een soort oproer. We hebben nog eventjes staan kijken, maar we wa ren het snel beu. Mijn vriend had een fles limonade meegebracht en we kwamen nog een jongen te gen die we kenden. Een eindje verderop in het dorp hebben we met z'n drieën de Thcjes opgege ten en de fles leeggedronken. Toen ik naar huis fietste, heb ik nog even gekeken. Er was nog steeds veel herrie." GOES - De sloop van het leegstaan de gebouwen van het Goese Ly ceum aan de Van Dussedorpstraat in Goes begint volgende week maandag. Het werk duurt naar verwachting drie maanden. Info: www.chiquesimpel.n! Want M. verscheen voor de recht bank omdat het Openbaar Minis terie vindt dat het met hem zo goed gaat dat zijn tbs beëindigd mag worden. De man moest acht jaar geleden voorkomen wegens een serie misdrijven, onder ande re een poging tot verkrachting en een poging doodslag. Ook had hij bij zijn aanhouding een agent ge slagen met een zwaar apparaat. Hij had destijds een fors strafblad en werd veroordeeld tot een cel straf en tbs. Een jaar geleden werd de tbs nog eens verlengd met één jaar. Giste ren vertelde M. tegen de rechters dat tegenwoordig het erg goed met hem gaat. Volgens de rech ters blijkt dat ook uit de verschil lende rapportages die gemaakt zijn door gedragswetenschappers. De man woont al geruime tijd buiten een kliniek, werkt en heeft het, zo zei hij, goed naar zijn zin. Hij probeert ook zoveel als moge lijk van de drank af te blijven. Dat lukt. Alleen vorig jaar, tijdens het WK-voetbal, ging het nog even mis. M. vertelde de rechters ook dat hij nu vijf dagen in de week werkt en dat hij het goed heeft. Hij zei verder dat hij er vertrou wen in heeft dat hij niet meer met justitie in aanraking komt. Volgens gedragsdeskundigen is de kans daarop acceptabel klein. „En als er iets is, weet ik de weg naar de hulpverlening", zei de man tegen de rechters. Na een kor te schorsing besloten de drie rech ters dat de man weer vrij burger mag zijn. GOES - Atletiekvereniging AV'56 uit Goes doet in navolging van de Walcherse atletiek- en duursport- vereniging Dynamica, mee aan 3FM Serious Request door dins dagavond 23 december een liefda digheidsloop over 3000 meter te houden voor het goede doel. De opbrengsten van de loop zijn bestemd voor vrouwen en meis jes die in Afrikaanse oorlogsgebie den het slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld. De 3000 me ter Serious Request Run in Goes is een serieuze wedstrijd met tijd meting, maar ook minder geoefen de vrienden of familieleden van deelnemers mogen meedoen. 'Nu was 't toevallig in Kapelle' Deze eersteklassers van de Isaac Beeckman Academie in Kapelle 'kijken wel uit', foto Marcelle Davidse door Mieke van der Jagt Kerst sfeerdagen 27.28 en 29 november simpel Mout 4 Amemuioen Tel: 01 18 - mm door Emile Calon MIDDELBURG - Acht jaar geleden noemde rechter Jan Hopmans de Vlissinger Robert M. nog een van de topcriminelen van Zeeland. Gis teren zat M. (44) weer in de recht bank. Maar deze keer hadden er fei telijk slingers moeten hangen, zo zei raadsman Eduard Smit. Bloemen Sfeer Interieur Groen Decoratie Cadeau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26