I Wijktheater geeft publiek rol in voorstelling over dagelijks leven 'CO <6 Ik ben door WALCHEREN 25 Niks geen Fles van de heilige Willibrord: Vlissingen dankt zijn naam en bestaan aan de Spuikom. cP VLISSINGEN - De oorsprong van de naam 'Vlissingen' is nooit echt wetenschappelijk verklaard. Alle discours, volksverhalen en theo rieën worden vrijdag definitief af gedaan met de verschijning van twee boeken bij de Bibliotheek Vlissingen. De auteurs die het laatste woord krijgen, zijn onder zoeker Frank Puylaert en publi cist Joep Bremmers. De laatste destilleerde uit Puylaerts onder zoek een e-book, dat zich concen treert op Vlissingen. Bremmers onderzocht de brij aan legenden en verklaringen die de afgelopen eeuwen de ronde deden. Het blijkt vermakelijk leesvoer, begin nend met het bezoek van de heili ge Willebrord en zijn nimmer leegrakende wonderfles. Die fles bediende volgens de ene kroniek schrijver twaalf arme, dorstige Vlissingers, maar bij een scepti scher abt werd de fles door een snaak onverhoeds leeggezopen: de heilige was geflest. De zestien- de-eeuwse dokter Lemnius zat ook in die hoek door de melancho lieke Vlissingers grote drankzucht toe te dichten. Romantischer in- borsten hingen het geloof aan dat er verbastering was opgetreden in de naam Ulyssingen, stad van Ulysses, ofwel Odysseus. Nuchter der maar ook fantasierijk zijn de etymologen die de oorsprong zoe- Puylaert overtuigd dat hij het juist heeft ken in oude geografische aandui dingen, de nazaten van ene Filinc tot kaperactiviteiten aan toe. Zo komen we wel weer aan de weet dat Vlissingers door hun maritie me vaardigheden uit het verleden in Portugal nog steeds synoniem zijn aan piraten: pichelingos. „Toponymie, plaatsnaamkunde, is een slapende wetenschap gewor den", zegt Bremmers. „Het den ken over de naam Vlissingen is al lang geleden gestopt. Ik ben door Puylaert overtuigd dat hij het juist heeft, als blijf ik het jammer vinden dat de mare van Willi brord niet overeind is gebleven", lacht hij. Volgens Puylaert komt de weer stand, van de Vlissingers tegen het volbouwen van de Spuikom voort uit het feit dat deze vreemd soortige leemte achter de boule vards een kreekrest is die alles te maken heeft met het ontstaan van Vlissingen. Waar filmtheater Cinecity een moderne versie van een schouwburg in wil bouwen, heette in de Middeleeuwen het Molenwater, zo is te zien op oude kaarten die in reproductie zijn bij gevoegd bij het gebonden boek van Puylaert. De kom met stil staand water werd in oude talen 'flessche' of'vlaas' genoemd. De 'ingen', de uitwateringen naar zee, werden uitgebouwd tot de ha vens die de stad Vlissingen maak ten wat ze is. De boeken worden vrijdag om 15.00 uur gepresenteerd in de bi bliotheek Vlissingen. Per dan is het e-boek 'De oorsprong van de plaatsnaam Vlissingen' gratis te downloaden van de website De bedoeling is dat verhalen uit het dagelijks leven van mensen op een herkenbare manier wor den gespeeld door acteurs en dat het publiek daarop reageert. Vol gens Mariska Burger van SWM fungeert het publiek in feite als re gisseur. „Door middel van theater worden dilemma's zichtbaar ge maakt. De toeschouwers kunnen daarover van gedachten wisselen. Ze worden bij het theaterstuk be trokken doordat ze zelf het stuk mogen stilleggen en suggesties kunnen geven." SWM zoekt bewoners die hun verhaal willen vertellen of mee willen spelen in het theaterstuk. Stichting Welzijn Middel burg zoekt deelnemers voor toneelstuk voor en door wijkbewoners Toneelervaring is niet noodzake lijk. Regisseur Ron Lubbersen en coördinator Mariska Burger pre senteren maandagavond 1 decem ber in Porthos in Middelburg het idee en de opzet. Wie wil mee doen, kan zich daarna aanmelden. De repetities duren drie maan den. De voorstelling wordt in het voorjaar van 2015, twaalf keer ge speeld in alle Middelburgse wij ken en dorpskernen. Dit project is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de Rabobank en Scoop. Aanmelden kan via m.burger@welzij nmiddelburg.nl of door te bellen bellen met 06-24549571. Wandeltocht van Vrolijke Tippelaars Wandelsportvereniging de Vro lijke Tippelaars houdt zaterdag 29 november haar Sint Nicolaas- tocht. Er zijn routes uitgezet over 5,10,15 en 25 km. De start- tijd voor de 25 km is 9.00 uur. Voor de overige afstanden kan tussen 10.00 en 13.00 uur wor den gestart vanuit clubhuis Zeeland Sport in Vlissingen. Lunchconcert door Ensemble Encore Accordeonensemble Encore van de Zeeuwse Accordeon Vereniging Concertina geeft zondag 30 november een lunch concert in de Historische Kerk Souburg. Op het programma staan werken van Astor Piazzol- la, Karl Jenkins, Curt Mahr en andere componisten. Het con cert begint om 11.30 uur. Sinterklaas leest voor in de bibliotheek Sinterklaas leest zaterdagmid dag 29 november voor in de bi bliotheek in Vlissingen. Dit doet de Sint in het kader van de landelijke campagne 'Va ders Voor Lezen'. Kinderen van 4 tot en met 8 jaar zijn om 14.00 uur welkom om met hun vader te luisteren naar een spannend Sinterklaasverhaal. Aanmelden: activiteit@spui.nl Queen-concert op het witte doek Cinecity in Vlissingen en Ter- neuzen onthaalt het publiek op een ultieme 'Queen belevenis'. Woensdag 26 november (20.30 uur) en zondag 30 november (16.15 uur) wordt het populaire concert 'Rock Montreal' uit 1981 van deze populaire band in beide steden op groot scherm vertoond. Joop Meulmeester treedt op in 't Casthuis Gitarist en zanger Joop Meul meester geeft donderdag 27 no vember een optreden in de hal van 't Gasthuis aan het Noord- poortplein in Middelburg. Hij speelt solo en heeft een breed repertoire met evergreens, Hol- landstalige liedjes van vroeger, en rock roll. Zijn optreden begint om 19.00 uur. CSW aan top actie Dance4Life De Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) heeft tot dusver het meeste geld opgehaald voor Dance4Li- fe. Het geld is bestemd voor de strijd tegen HIV-besmetting. Leerlingen van de school za melden 32.000 euro in. Op 1 december reizen 550 CSW-leerlingen met bussen naar Dance4Life. DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 Vlissingen is geboren in de Spuikom door Claudia Sondervan l Frank Puylaert, auteur van het boek over honderd 'ingenamen'. Joep Bremmers, co-auteur nederland-schrijft.nl. MIDDELBURG - Stichting Welzijn Middelburg begint met een bijzon der theaterproject voor en door be woners van alle wijken en dorpsker nen van Middelburg. Het thema van het project is de veranderende rol van de burger in de participatie maatschappij en de vragen die dit oproept. VLISSINGEN OOST-SOUBURG VLISSINGEN VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25