'Straatsburg* heeft haast met Google Kaas is behoorlijk belastend voor milieu 17 Onvoorstelbare prestaties, voorspelbare rekening! ECONOMIE 13- or: or. s a „Meer dan 90 procent van alle zoekopdrachten op het internet gaan via Google. Tel daarbij op dat 60 procent van alle smart- phones op Android loopt", zegt de Duitse christen-democraat Andreas Schwab (EVP). „Er is in Europa geen alternatief." In de VS heeft Google concurrentie van Yelp en Yahoo. Schwab is de drijvende kracht ach ter een motie waarmee het EP po litieke druk hoopt te zetten op de nieuwe Europese Commissie, die op 1 november is aangetreden. De motie rept over het afsplitsen van zoekmachines van commerciële activiteiten in het algemeen, en wordt donderdag in stemming ge bracht. Naar verwachting is er een meerderheid voor in het parle ment. De Commissie hoeft zich niets van de motie aan te trekken, want het parlement heeft geen bevoegd heden op het terrein van mede dinging en kan een splitsing van Google niet afdwingen. „Maar dit is ook een taak van het parlement en ik sta er helemaal achter", zegt Dennis de Jong (SP), die met Schwab lid is van de commissie Interne Markt en Consumenten bescherming. Het geduld met Google én Brus sel raakt in Straatsburg op. De vo- Deze motie ondermijnt geloofwaardigheid van Commissie-onderzoek rige eurocommissaris voor Mede dinging, de Spanjaard Joaquin Al- munia, startte naar aanleiding van klachten uit de markt al in no vember 2010 een onderzoek naar mogelijke schending van de mede dingingswetten in de EU door Dit is ook een taak van het Europarlement en ik sta er helemaal achter Google. Zo protesteren grote uit gevers als het Duitse mediacon cern Axel Springer tegen het ge bruik van content uit hun dagbla den Bild en Die Welt op de Goog- le-nieuwssite, en klagen adver teerders en bedrijven als Expedia, Nokia en Microsoft dat ze geen ge lijke kansen hebben om bovenaan de lijst van zoekresultaten te ko men. Een poging van Almunia om een schikking tussen de verschillende partijen en Google te treffen, mis lukte. Inmiddels ligt het onder zoek tijdelijk stil, omdat Almu- nia's opvolger, de Deense Mar- grethe Vestager, heeft gezegd 'tijd nodig' te hebben om zich in het complexe Google-dossier te ver diepen en met de betrokkenen te praten. Eerder, tijdens hoorzittin gen in het parlement vorige maand, verklaarde Vestager nog dat 'nadere stappen tegen Google niet kunnen uitblijven'. Haar collega Günther Oettinger, die de portefeuille Digitale Agen da heeft overgenomen van Neelie Kroes, heeft ook gezegd dat er op de een of andere manier een ein de moet komen aan de dominan tie van Google. Wat niemand wil, is dat de zaak eindeloos blijft slepen. Almunia waarschuwde onlangs: „De zaak met Microsoft duurde zestien jaar en er zijn meer problemen met Google." Branche-organisatie CCIA (Com puter Communications Indus try Association), waar zowel Google als Microsoft lid van is, vindt dat het EP zich niet moet mengen in een juridisch proces van een onafhankelijke mededin gingsautoriteit. „De uitkomst van het onderzoek moet zijn gestaafd op feiten en de wet", zegt de orga nisatie. „Deze motie dreigt de geloofwaar digheid van een langlopend Com missie-onderzoek te ondermij nen, doordat er politiek in wordt geïnjecteerd. Dat is een zorgelijke ontwikkeling." Deal voor behoud pinautomaten De overheid en de Regio- Bank gaan samen optrekken voor het behoud van pinau tomaten en andere bancaire voorzieningen in dunbevolk te regio's. De bank krijgt geen directe financiële steun, maar de overheid gaat de bank helpen om partijen te vinden die geldautomaten of servicepunten mede kun nen financieren. RegioBank is een onderdeel van SNS. 'Vertrouwen in vastgoed neemt toe' Het vertrouwen bij vastgoed beleggers keert terug, consta teert het economisch bureau van ING. In de eerste drie kwartalen passeerden trans acties ter waarde van 5,7 mil jard euro, tegenover 3,3 mil jard euro in dezelfde periode vorig jaar. Er is vooral inte resse in woningbeleggingen. Bij kantoor- en winkelvast goed loopt het aantal transac ties nog altijd achter. ACM waarschuwt voor fotobedrijf De Autoriteit Consument Markt (ACM) waarschuwt voor de praktijken van Vakfo tografen Mediagroep en zijn eigenaar J.A. Contermans. Het bedrijf zou jongeren via sociale media voor een gra tis fotosessie uitnodigen, maar uiteindelijk vaak veel geld vragen. Contermans is al eens eerder beboet voor soortgelijke praktijken. De milieuvoetafdruk van de win naar is 15 procent lager dan die van reguliere kazen. Daarnaast scoort de biologische kaas van FrieslandCampina hoog op dieren welzijn en smaak. De impact die kaas op het milieu heeft, is veel groter dan de meeste mensen denken, zegt Sijas Akker man van Natuur Milieu. „Ne derlanders eten jaarlijks gemid deld 17 kilo kaas per persoon. Om 1 kilo kaas te maken, is 10 kilo melk nodig. Die komt van koeien. Een koe stoot per jaar net zoveel broeikasgassen uit als een gemid delde personenauto. Daarnaast produceert ze per jaar 25.000 kilo mest; een vrachtwagen vol." Wie rekening wil houden met het milieu, kan dus beter ander beleg kiezen. Ter vergelijking: 100 gram kaas zorgt voor een uitstoot van 900 gram CO2,100 gram hu mus (puree van kikkererwten) of ei voor 200 gram. Kip zit daar met 400 gram tussenin. Oude kaas is belastender voor het milieu dan jonge, omdat daarvoor meer melk wordt gebruikt. Toch kan af en toe een plak kaas volgens de milieuorganisatie pri ma. Zeker als die duurzaam is ge produceerd. Dat betekent onder meer dat de koeien daarvoor geen voer van soja eten, waarvoor re genwoud is gekapt. Akkerman: „Koeien die hier in de wei lopen, krijgen duurzaam voer binnen: gras. Daarnaast plassen en poe pen zij op verschillende plekken. In een stal komen de poep en plas bij elkaar, waarbij ammoniak ont staat. Dat gas veroorzaakt schade aan de natuur." De onderzoekers beoordeelden ook de duurzaamheid van kaas producenten. Zo scoren kazen van fabrikanten die water herge bruiken of eigen stroom opwek ken met zonnepanelen, hoger. Natuur Milieu komt niet toeval lig nu met de resultaten van de kaastest. Vandaag stemt de Twee de Kamer over de melkveewet. Die moet de impact van de groeiende melkveehouderij op het milieu beperken. je betaalt slechts ic-isJB Jr -A- per maand! De Samsung Galaxy S4 Mini t.w.v. €259,- En iedere maand Daar houden wij van! hollandsnieuwe.nl/pzc hollands nieuwe. DINSDAG 25 NOVEMBER 2014 door Petra Janbroers BRUSSEL - Het Europees Parlement wil dat 'Brussel' eindelijk eens spij kers met koppen slaat om een ein de te maken aan de machtspositie van Google in Europa. Het stelt voor dat de Amerikaanse internet gigant zijn zoekmachinediensten losmaakt van activiteiten als Goog le Maps, Google Shopping en You- Tube. I Beeld DPD/HH Branche-organisatie CCIA Dennis de Jong, SP-Europarlementariër GARYP AMSTERDAM AMSTERDAM >- Uniek aanbod door Annemieke van Dongen UTRECHT - Boer&Land kaas is de duurzaamste kaas van Nederland. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van milieuorganisatie Na tuur Milieu. Nederlanders eten jaar lijks gemiddeld 17 kilo kaas per persoon. Om 1 kilo kaas te maken, is 10 kilo melk nodig. i TjftlïlT 'C. €19,- Superscherp beeldscherm Razendsnelle processor 8 megapixel camera 275 MB, belminuten of sms'jes 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 Mini (t.w.v. €259,-) nu voor maar €19.- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30.- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13