Nederlanders scoren hoog op The Wildlife Photographer of the Year. De mooiste foto's van de prestigieuze internationale competitie zijn nu te zien in Den Haag. 10 VERDIEPING NATUURFOTOGRAFIE Dagen lang had Jan van der Greef de kolibries in het Andes-gebergte van Ecuador bestudeerd. En het kostte nog eens twee dagen wachten voordat hij dé foto had waarmee hij tevreden kon zijn: een zwaard- kolibrie die een gekraagde inkakolibrie van zich afslaat met zijn snavel. „Normaal gebruikt de zwaardkolibrie zijn enorm lange snavel om nectar uit zijn favo riete, rode trompetbloemen te kunnen eten. Maar om daarbij te kunnen komen, moest hij het territorium van deze gekraag de inkakolibrie doorkruisen. Die jaagde hem zeker een keer per dag weg", zegt Van der Greef. Touché, dacht Van der Greef, toen hij af drukte. En dat werd de titel van het werk. Dat hij het juist met deze kolibries tot fina list heeft geschopt in de vijftigste editie van The Wildlife Photographer of the Year competitie, is voor hem extra bijzonder. Door polio op jonge leeftijd is hij aan een rolstoel gekluisterd. Om foto's in de wilde natuur te maken moet hij zich laten voort slepen met een slee of kano of laten dragen tussen boomstammen. „Voor mij betekent de kolibrie een verlangen naar vrijheid van bewegen, maar ook: onbevangen kijken en accepteren wie je bent." Van der Greef is overigens lang niet de eni ge Nederlander die hoge ogen gooide in de ze prestigieuze wedstrijd van BBC Wildlife Magazine en het Natural History Museum in Londen, die geldt als dé Oscar-uitrei king van de natuurfotografie. Jasper Doest viel al twee keer eerder in de prijzen en werd dit jaar finalist in de categorie Black and White met The Elegant Crowd, een schitterend beeld van een neergestreken zwerm jufferkraanvogels in India. „Ik had een BBC-documentaire gezien over kraanvogels en was daar zo van onder de in druk dat ik ze wilde fotograferen", zegt hij. Marsel van Oosten won de publieksprijs met een komische foto van een Japanse ma kaak die een net buitgemaakte iPhone van naderbij bestudeert. En Paul Klaver, be kend van zijn camerawerk voor de bio scoopfilm De Nieuwe Wildernis, oogstte veel lof tijdens de prijsuitreiking eind okto ber in Londen met zijn timelapse Winter Endings, een eerbetoon aan de winter. „Ik wist dat ik uniek materiaal in handen had. Ik heb drie inzendingen ingestuurd en die hebben alle de finale gehaald." Hoe kan het dat een klein land als Neder land zo goed scoort op het prestigieuze fo tofestival? Het was Frans Lanting die in 1991 als eerste Nederlander een prijs won. Doets: „In Nederland liggen imposante beelden van de natuur niet zo heel erg voor de hand. Je moet dieper graven en dat levert grotere creativiteit op." Deze foto van een Japanse makaak die een net buitgemaakte iPhone bestudeert, was goed voor de publieksprijs, foto Marsel van Oosten/ Wildlife Photographer of the Year 2014 Dagen wachten voor die ene foto door Lilian Dominicus Om foto's in de natuur te maken moet Jan van der Greef zich laten voortslepen door een slee of kano of zich laten dragen tussen boomstammen, foto Jan van der Greef •sas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10