Op excursie langs de ellende van Stakingsacties en blokkades rond haven escaleren en leggen België goeddeels plat. 8 BUITENLAND STAKING ANTWERPEN - Nederlanders kun nen België vandaag beter mijden. Stakingsacties in vier provincies, waaronder Antwerpen en Lim burg, leggen het land deels plat en verstoren al sinds gisteravond het nationale en internationale treinverkeer. De intercity Den Haag - Brussel is geschrapt, evenals die in omge keerde richting. Er rijden geen Thalys-treinen tussen Amster dam en Parijs of Lille. Ook het vliegveld van Charleroi ('Brus sel-zuid'), de Belgische thuisha ven van budgetmaatschappij Ryan Air, dreigt hinder te onder vinden door blokkades van de toe gangswegen. De autoriteiten ver wachten de hele dag chaos op de weg. De Belgische spoorwegen NMBS raden reizigers aan 'niet te ver trouwen' op normaal treinverkeer in België, Eurostar probeert wel gewoon van en naar Londen te rij den. De grootste vakbonden ACV, ACLVB en ABW voeren ook acties in de Waalse provin cies Luxemburg en Henegouwen. De woede is gericht tegen de nieu we regering-Michel, een coalitie van liberalen, christendemocra ten en de rechtse Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) van partijleider Bart de Wever, ook burgemeester van Antwerpen. Vooral de verho ging van de pensioenleeftijd naar 67 jaar in 2030 zit de bonden dwars. „Wij hebben een zware job: wij kunnen niet tot ons 67e werken", aldus de Antwerpse ha venarbeider Bob Baete. „Ook het kapitaal mag zijn bijdrage leve ren." Daarmee bedoelt hij dat de beoogde bezuinigingen van 11 mil jard euro onevenredig verdeeld zijn en te veel bij de 'gewone man' worden gelegd, terwijl de rij ken buiten schot blijven. De Wever vreest dat zijn stad een slagveld wordt. Hij zet zeshon derd agenten, helikopters, pantser wagens en waterkanonnen in. Hij heeft zelfs toestemming gegeven 'gevechtshonden' te laten uitruk ken. De Antwerpse burgemeester verwijt de vakbonden, die in Bel- gië nog veel macht hebben, hun leden op te hitsen tegen de rege ring. De vakbonden noemen de uitlatingen van De Wever provo cerend. De stakende dokwerkers en lood sen willen met vier vaste en enke le mobiele stakingsposten de Ant werpse haven, het kloppend eco nomisch hart van België, volledig stilleggen, zodat geen enkel schip er meer in of uit kan, en er niet wordt gelost of geladen. De sta king is een succes als 'geen enkele kraan in de haven draait', zegt een boze havenwerker. Al enkele dagen circuleren geruch ten dat ze daarbij de hulp van Ne derlandse hooligans hebben inge roepen, onder meer supporters van Feyenoord. In Rotterdam wordt dit ontkend. De harde kern van FC Antwerp onderhoudt ban den met die van Feyenoord. Twee weken geleden liep een vak bondsactie in Brussel, waar 120.000 mensen op de been wa ren, totaal uit de hand toen er ge vechten uitbraken tussen politie en honderden betogers. De rellen werden volgens bronnen in de Antwerpse haven zelf uitgelokt door militante dokwerkers. On der de herrieschoppers werden ook Nederlandse neonazi's her kend. De bonden bezweren echter dat er vandaag wordt gestaakt, niet be toogd. Ze willen dat premier Mi chel en zijn kabinet het regeer akkoord herzien. In de steden waar acties worden gevoerd, zijn vandaag veel crèches en scholen dicht. Van de 34 kin derdagverblijven in Antwerpen zijn er slechts twee volledig en twee gedeeltelijk geopend. Ook bij het gemeentehuis draait de dienstverlening op een laag pitje. Bussen en trams rijden niet vol gens de normale dienstregeling. In de provincie Limburg wordt volgens de ABW niet of nauwe lijks gewerkt in een honderdtal Violetta (50) is een van de vijftien inwoners van Athene die deze za terdag meeging op excursie langs het leven van daklozen in de Griekse hoofdstad. De tour ging dwars door een buurt die sinds de economische crisis in rap tem po is afgegleden. Niemand hangt daar voor zijn plezier lang rond, maar toch wemelt het er van de mensen. De uitstapjes worden sinds twee maanden georgani seerd door daklozenkrant Schedia met daklozen als gids. Ze zijn een groot succes. Dit weekend waren er vier; allemaal volgeboekt. De gemeente schat dat er in Athe ne zo'n duizend mensen op straat leven. Tel je ook degenen mee die in de opvang zitten of al dan niet legaal in leegstaande panden ver blijven, dan kom je op een veel voud aan daklozen. Gids Michalis (57) was chauffeur op zijn eigen vrachtwagen. Tot die vier jaar geleden werd gesto len. De wagen was niet verzekerd. Een nieuwe baan vinden, op zijn leeftijd en tijdens het hoogtepunt van de crisis, was onmogelijk, ver telt hij geroutineerd aan de groep toeristen. „Kom", fluistert hij samenzweer derig. „Ik laat je even zien waar ik woon." Hij steekt de straat over en stopt voor de ingang van hotel Ionis. Op de stoep draaien twee jongens een sjekkie, binnen han gen een paar mannen in de lobby. „Dit is nu een van de opvanghui zen van de gemeente. Ze hebben een deal gemaakt met de eigenaar toen hij over de kop dreigde te Veel van ons willen niet accepteren dat ze dakloos zijn 1 Antwerpen vreest slagveld door onze correspondent Petra Janbroers 600 Bart De Wever, burgemeester van Ant werpen, zet 600 agenten, helikopters, pantserwagens en waterkanonnen in. Hij heeft zelfs toestemming gegeven 'gevechtshonden' te laten uitrukken. Door daklozen geleide excursies langs in verval geraakte buurten in Athene zijn een groot succes, foto Thijs Kettenis door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - „Dit was een buurt waar ik graag kwam. Maar nu..." Even ten noorden van het centrum van Athene kijkt lerares Violetta, met enig afgrijzen naar de lege etalages en dichte rolluiken. Voor sommige hangen groepjes mannen, ogen schijnlijk doelloos. Dimitris, gids en dakloze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8