rapport kan actiedrift voor Giro 555 niet temperen Elke bocht is een puzzel voor 6 BINNENLAND BUSCHAUFFEURS Rijk investeert miljoenen om vak van buschauffeur aantrekkelijk te maken, ook voor oudere chauffeur. 9 DEN haag - Werken als buschauf feur blijkt onaantrekkelijk: jonge ren zijn nauwelijks te porren voor het vak. Buschauffeurs zijn gemid deld 51 jaar oud, hun touringcar- collega's nog net een paar jaar ouder. Om daar iets aan te doen presenteerden vakbonden, werk gevers en de Rijksoverheid afgelo pen week een plan. De uitwerking is nog vaag: 20 mil joen euro is er beschikbaar, waar van 7 door het Rijk worden be taald. Een deel van het geld wordt besteed aan leerwerkplaatsen voor jongeren, maar dat zijn er niet veel: 245 voor het hele open baar vervoer, dus niet alleen voor de bus. Een groter deel van de mil joenen moet opgaan aan cursus sen en initiatieven om mensen langer te kunnen laten doorwer ken zonder dat ze tussentijds lang durig uitvallen. Het stads- en streekvervoer was een van de sectoren waar het de laatste jaren onrustig was onder het personeel: op de bus, en op de kleinere taxibusjes, werken rela tief veel uitzendkrachten en flex- werkers die graag voor vast aan de slag willen, maar geen kans krijgen op een echt arbeidscon tract. Brigitta Paas van vakbond FNV is blij dat er nu afspraken zijn ge maakt. „Maar we zijn ook be zorgd. We gaan nu jongeren oplei den en laten instromen, terwijl er ook uitzendkrachten zijn die al op de bus werken. Dit plan mag niet leiden tot verdringing van de mensen die al jaren wachten op een vaste baan." Uitzendkrachten worden soms be dankt voor de moeite als ze duur der worden, weet Paas. „Dat ge beurt als ze ouder worden, het sa laris gaat elk jaar een trapje om hoog. We hebben daar afspraken over gemaakt met de openbaarver voersbedrijven omdat we willen dat het aantal uitzendkrachten maximaal 8 procent van het totaal aantal werknemers bedraagt. We willen graag dat de arbeidsplaat sen die er nu bijkomen, worden opgevuld met vaste banen voor de huidige uitzendkrachten en met jongeren." Ook vakbond CNV is blij dat er extra geld komt. „Begin volgend jaar moet het effect zichtbaar wor den. Mensen die in het openbaar vervoer werken, zullen dan hope lijk jonge collega's tegenkomen, maar als dit plan ertoe leidt dat er toch geen jongere aan de slag gaat, of dat er alleen mensen op losse contracten worden aangeno men, hebben we nog een slag te maken", zegt Wyb Kusters van vakbond CNV. Busvervoerder Connexxion ge bruikt het geld om achthonderd mensen op cursus te sturen, zegt woordvoerder Hendri Beltman. „We hebben cursussen ingekocht die de vitaliteit van onze mede werkers, die vaak wat ouder zijn, moet helpen verbeteren. Hoe zit je achter het stuur? Hoe ga je om met stress en wisselende dien sten? We willen graag dat chauf feurs fit door kunnen werken tot ze 67 zijn, want dat moet tegen woordig." Dit mag niet leiden tot verdringing van chauffeurs die al jaren wachten op een vaste baan NIJMEGEN - Het is nog maar een ki lometer tot de streek- en stadsbus- senremise. En daar is de rotonde: drie rijbanen, afgescheiden door een venijnig betonrandje. Alles wat ik geleerd heb, moet nu uit de kast: heel laat - nog later! - in sturen, in de spiegels kijken, te rugsturen, nog een beetje terug, iets naar rechts, knipperlicht aan. De achterwielen bonken over het betonnen randje. „Stuur maar een beetje naar mij", zegt instructeur Barry van der Laan opgewekt. Weer dat gebonk. Ik kan aan mijn rechtervoet voelen dat ook Barry zijn rempedaal induwt. Gelukkig rijden er geen fietsers op deze ro tonde. En dan ben ik er ineens door. De bus krijgt weer vaart. De rij auto's die achter me wachtte, kan einde lijk passeren. „Sorry mensen", mompel ik. Van der Laan is instructeur bij de Academy van busmaatschappij Connexxion. Hij vindt het leuk om mensen achter het stuur te zetten van voertuigen van ruim 10 meter lang. Hij heeft een eigen rem en een extra spiegel. De rest doet de cursist. Een korte les - die dwars door het stadsverkeer gaat - is genoeg om diep respect te ontwikkelen voor buschauffeurs. De wagen past maar net op de weg - in mijn spie gels zie ik steeds maar een snip per asfalt van een centimeter of 10 aan de zijkant van de bus. De inzameldrift in het land lijkt niet getemperd door het uitlek ken van een rapport van de tien in Giro 555 samenwerkende hulp organisaties. Hierin staat dat het voor rampen ingezamelde geld niet effectief wordt uitgegeven, omdat de verdeelsleutel bepaalt dat het meeste geld naar de groot ste organisaties gaat, ongeacht hun ervaring en activiteiten in het rampgebied. De hulporganisaties zijn ongeluk kig dat het rapport uitlekte op het moment dat de Nationale Actie week op het punt van beginnen stond, zegt woordvoerster Barba ra Bosma. „Alle organisaties leveren nu noodhulp in ebolagebieden. Ze hebben dringend geld nodig en mogen dat ook alleen daarvoor ge bruiken", verzekert Bosma. „Van het geld wordt medische zorg van verleend. Weeskinderen krijgen traumabegeleiding. Mensen die in quarantaine zitten nadat fami lie is overleden, ontvangen voed selhulp. En er gaat ook geld naar voorlichting. Mensen moeten we ten wat ze kunnen doen om te zorgen dat ze niet besmet raken en krijgen zeep en chloor om zich te beschermen." Secretaris-generaal Ban Ki Moon van de Verenigde Naties zei afgelo pen weekeinde dat de ebola-uit- braak halverwege 2015 onder con trole kan zijn, als de hulp opge schaald blijft worden. Uit de laat ste gegevens van de Wereldge zondheidsorganisatie blijkt dat 15.351 mensen met het virus be smet zijn geraakt. Het aantal do den is gestegen naar 5459. Het Ne derlandse marineschip Karei Doorman is met hulpgoederen in West-Afrika en komt vandaag aan in de hoofdstad Monrovia van Li beria, weet Bosma. De Nationale Actieweek is zater dag gestart met een voetbalwed strijd in het Excelsior-stadion in Rotterdam tussen BN'ers (onder wie Hugo Borst, Rob Geus en Sas- cha Visser) en in Nederland wo nende Sierra Leoners. De tussen- stand op Giro 555 (dat al eerder is opengesteld) was op dat moment 3.865.164 euro. In het hele land worden deze week acties gehouden. Verschil lende kerken doneren de collecte opbrengst van gisteren. Beroepsfo tografen die samenwerken in Photographers Against Ebola ma ken portretfoto's. Cabaretiers Sara Kroos en Dolf Jansen maken de opbrengst van hun voorstellingen over naar Giro 555. En leerlingen van groep 8 van basisschool De Springplank in Amsterdam zame len statiegeldflessen in en verko pen hapjes, om een paar voorbeel den te noemen. De afsluitende belactie met BN'ers is vrijdag bij Beeld en Geluid op het Media- "1 park in Hilversum. Geen jongere wil nog op de door Nadia Berkelder Brigitta Paas, FNV door Nadia Berkelder door Saskia Wassenaar DEN HAAG - Met de verkoop van zelfgebakken cupcakes haalden de meiden van hockeyclub SCHC in Bilthoven zaterdag 420 euro op voor de strijd tegen ebola. Het is een van de vele acties in de Nationale Actieweek voor Giro 555. Hulporganisaties zijn ongelukkig dat rapport over hun functioneren is uitgelekt De Nationale Actieweek is zaterdag begonnen met een voetbalwedstrijd in Rotterdam tussen BN'ers I Op rijcursus in een stadsbus. Rechts: Connexxion-instructeur Barry van der Laan. foto Flip Franssen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6