Bereik met smartphone wordt een stuk beter Lintje voor bestuursleden De Honte Brede school Breskens poosje later klaar Piet de Zeeuw beloond voor brandweerwerk 20 ZEEUWS-VLAANDEREN De Clerck (82) stopt als beiaardier Sluis niet blij met 'snel besluit' over fïets-voetveer SLUIS - Zesendertig jaar lang be speelde Richard De Clerck bijna wekelijks het carillon van het bel fort in Sluis. Gezien de drukte in zijn woonplaats moeten in die tijd vele honderdduizenden men sen zijn speelkunsten hebben be wonderd. De beiaardier nam giste ren met een receptie officieel af scheid. Zijn laatste concert gaf De Clerck eind september. „Ik wilde in stil te afscheid nemen, maar de ge meente vond dat ik een receptie had verdiend", vertelt de 82-jarige De Clerck. Hij vond het, gezien zijn leeftijd, verstandig ermee te stoppen. „Je moet niet doorgaan tot het echt niet meer gaat. Al mis ik het wel." De Clerck werd zaterdag door wet houder Peter Ploegaert in de bloe metjes gezet. Zijn plek aan het ca rillon is inmiddels ingenomen door Piet Hamelink, die al stads- beiaardier was in Axel. De boodschap van GroenLinks is niet nieuw. De partij pleit, ook op landelijk niveau, al enige tijd voor strengere regels met betrekking tot het afsteken van vuurwerk. Zo werd mede op initiatief van GroenLinks in 2013 een meldpunt voor vuurwerkoverlast opgericht. Daarop kwamen al 246 meldin gen uit Terneuzen, 94 uit Hulst en 52 uit Sluis binnen, schrijft voorzitter Hans van Hage. Maar juist omdat er sindsdien nog niets veranderd is, neemt GroenLinks nu zelf maar het ini tiatief, geeft Van Hage aan. De verkooptijd van vuurwerk moet worden beperkt, staat in de brief. Nu mag vuurwerk al een aantal dagen vóór oudjaar worden verkocht. Veel klanten kunnen de verleiding niet weerstaan en ste ken het meteen af, meent Groen Links. Daarnaast moet de afsteek- tijd verkort worden. Nu mag op oudjaarsdag vanaf 10.00 uur 's ochtends worden geknald. Oudjaarsdag valt op een doorde weekse dag, schrijft GroenLinks, waardoor mensen dan nog naar hun werk moeten en dus overlast kunnen ondervinden. Ten slotte, vindt GroenLinks, moeten de gemeenten nadenken over het aanwijzen van afsteek- plekken. De brief komt op de agenda van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen teraden. SINT JANSTEEN - Vijfenvijftig jaar zingen ze al in het Sint Gregorius- koor uit Sint Jansteen, de leden Ronnie Polspoel en Willy van Himste. Reden om hen afgelopen zaterdag, tijdens de 'teerdag' - de jaarlijkse feestdag van het koor - een oorkonde en gouden speld te overhandigen. Het duo kreeg die uit handen van pater Joop Reurs die ook voorging in een viering in de Johannes de Doperkerk. Daarna zong het koor Gregoriaanse liederen en werden Polspoel (woonachtig in Stekene) en Van Himste (afkomstig uit Sint Jansteen) in de bloemetjes ge zet. De twee maakten een groot deel van het bestaan van het koor mee. Dat viert dit jaar immers de ze ventigste verjaardag. Toen het duo begon, heette de zanggroep nog 'Sint Caeciliakoor'. Van Him ste is al tientallen jaren lang secre taris. De teerdag van het Gregoriuskoor werd zaterdagavond afgesloten met een feestelijke bijeenkomst in De Warande. Het leidt nogal eens tot frustra ties bij bezitters van smart- phones: sluit je een duur contract af bij providers met daarin recht op internet, heb je geen bereik... De providers erkennen de proble men ook zelf. Op hun websites zijn kaarten te vinden met daarop de mate waarop 3G en 4G bruik baar zijn. De 'witte vlekken' zijn hier en daar nogal omvangrijk. In Zeeuws-Vlaanderen komen ze vooral in het westen voor. KPN werkt momenteel aan betere dek king door het verbeteren van be staande netwerken. Daarmee wordt het 3G-bereik verbeterd en worden de plekken waar 4G ge bruikt kan worden, verder uitge breid. Vodafone plaatst binnen een half jaar vier nieuwe masten in de gemeente Sluis, bleek afgelo pen week in IJzendijke tijdens een bijeenkomst over 'internet in het buitengebied'. De ingrepen lei den, hoewel ze vooral bedoeld zijn voor betere internetverbin dingen, óók tot beter belbereik, verwachten de providers. Een en quête, die provincie, gemeente Sluis en KPN in het voorjaar gaan houden, moet uitwijzen of dat in derdaad zo is. HULST - Mariëtte Boënne-Van Rumst en Bertus de Baar hebben zó veel gedaan voor de Hulster zwemclub De Honte, dat de ko ning ervan overtuigd is dat ze daarvoor een onderscheiding ver dienen. Ze werden zaterdag tij dens een feestavond van de club in Reynaertland, door burgemees ter Jan Frans Mulder benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Mariëtte Boënne (67), woonachtig in Kloosterzande, is sinds 1985 se cretaris van De Honte. Ze was ook jarenlang speaker bij wedstrij den van de zwemclub. Sinds 1997 geeft ze ook meerdere keren per week zwemles. Bertus de Baar (67) uit Graauw was 25 jaar voorzitter van De Hon te. In die hoedanigheid was hij aanspreekpunt, spreekbuis en or ganisator voor de club. De Baar legde de voorzittershamer afgelo pen jaar neer. Het gebouw aan Ghistelkerke, op de plek van de vroegere biblio theek, is volop in aanbouw. De bouw liep echter vertraging op doordat een onderaannemer fail liet ging, laat een gemeentewoord voerster weten. „Daardoor wordt het erg krap om de school al in de kerstvakantie over te laten gaan. Daarom is besloten dat uit te stel len tot de volgende vakantie, in fe bruari. Op die manier is er duide lijkheid en hoeft niemand zich overmatig te haasten." Andere gebruikers zoals het con sultatiebureau, de bibliotheek, peuterspeelzaal en kinderopvang, trekken wel al tijdens de kerstva kantie in het nieuwe gebouw. Het dorpshuisgedeelte komt volgens de huidige planning begin februa ri in gebruik. Bij aanvang van de bouw was het de bedoeling dat ook dalton- school De Golfbreker in de brede school zou trekken. Die sloot ech ter afgelopen zomer de deuren. SLUIS - Pas nadat de provincie al had beslist dat de dienstregeling van het fïets-voetveer aanmerke lijk wordt ingekrompen, sprak ge deputeerde George van Heuke- lom met bestuurders van Sluis en Vlissingen. Wethouder Chris van de Vijver heeft nog wel haar 'ongenoegen' laten blijken en haar zorgen over het openbaar vervoer overge bracht. „We zijn er helemaal niet gelukkig mee, maar voorlopig is er niets aan te doen. We houden de vinger aan de pols en zetten ons in voor extra late afvaarten bij speciale activiteiten", zei ze in de gemeenteraad. TERNEUZEN - Piet de Zeeuw mag zich sinds zaterdag Lid in de Orde van Oranje-Nassau noemen. De Terneuzenaar kreeg die onder scheiding uit handen van burge meester lan Lonink tijdens een bijeenkomst van de Terneuzense brandweer. De locatie was niet toevallig geko zen: De Zeeuw (59) kreeg de on derscheiding immers vanwege zijn 40-jarig lidmaatschap bij de vrijwillige brandweer. Brandweerlieden die zich zo lang 'inzetten ten bate van de samenle ving' krijgen van de koning auto matisch een dergelijke onderschei ding. 'Reguleer SE?lve vuurwerk' an8koor Richard de Clerck in actie op het carillon van het belfort in Sluis. Hij be speelde dat meer dan dertig jaar. archieffoto Mark Neelemans door Martijn de Koning TERNEUZEN - De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten nog dit jaar strengere regels instellen voor het verkopen en afsteken van vuurwerk. De verkoop- en afsteek- periode kan worden verkort, en er kunnen 'afsteekplaatsen' worden aangewezen. Dat schrijft de Zeeuws-Vlaamse afdeling van GroenLinks aan de gemeenten. door Martijn de Koning IJZENDIJKE - Het bereik met de mo biele telefoon, zowel om te bellen als internetten, wordt in grote de len van Zeeuws-Vlaanderen een stuk beter. Dat is althans de in steek van KPN en Vodafone. Ze ne men de komende tijd maatregelen om het belbereik én de zogeheten 3G- en 4G-dekking in het buitenge bied te verbeteren. Mariëtte Boënne en Bertus de Baar kregen niet alleen een koninklijke on derscheiding, ze werden ook in de bloemetjes gezet, foto Peter Nicolai door Martijn de Koning BRESKENS - De obs Breskens ver kast niet in de kerstvakantie, maar in de voorjaarsvakantie naar het nieuwe multifunctioneel centrum. Het gebouw is niet op tijd klaar voor een eerdere verhuizing. I Piet de Zeeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60