Ton Heerts zet verhoudingen in polder op scherp Een nationale duivenbeurs, alleen dit keer zonder duiven 'Nessie was geen monster, maar een drijvend stuk hout' IN HET NIEUWS 5 66 Heerts wil een teken geven aan mensen die twijfelen over de fusie Met die constatering had de Ne derlandse Postduivenhouders Or ganisatie (NPO) de duivenmel kers in het land gewaarschuwd voor een duifvrije postduiven- beurs, afgelopen weekend in Hou ten. Niettemin stonden er de eer ste ochtend al mensen in de rij te wachten tot de deuren opengin gen: ze slenterden van hal tot hal met plastic tasjes vol reclame op wat toch ook een beetje een 'hang plek' voor oude bekenden uit de duivensport is. De beurs is in de eerste plaats een handelsbeurs, met hallen vol stands met voer bakken, duivenmanden, voedings supplementen en wat er al niet meer bij een duif hoort. Maar dat de hoofdpersonen er deze keer niet bij zijn, voelt kaal. „Anders hadden we hier acht- tot negenhonderd duiven gehad", zegt Frank Marinus van de NPO. Een klein deel voor de verkoop. Het gros voor een schoonheids wedstrijd. In de hal waar ze met hun zorgvuldig geschikte pennen oog in oog met keurmeesters had den moeten staan, heeft Marinus een speeltoestel voor kinderen neergezet. Stamkaarten liggen uit gestald op een tafel waarachter Saskia en Ronald Geerdink uit Hoogerheide nakomelingen van topduiven verkopen. Zonder dat er een duif te zien is. Zo lukt het ook, zegt Geerdink. Sterker: hij was al duiven kwijt voordat hij naar Houten reed. Blind, op stam kaart, per telefoon verhandeld. „Ik werd gebeld door een mevrouw van 77 die haar man van boven de 8o een duif cadeau wilde doen. Ze zei: als er geen duiven zijn, hoefik ook niet naar de beurs." Het is geen ramp, zegt Leo Pronk uit Breezand die ook te verkopen duiven thuis moest laten. „Dit kost ons een paar centen, niet meer dan dat. Het is zoveel erger voor degenen die door de vogel griep hun bedrijf kwijtraken." Bovendien: het seizoen voor wed vluchten begint pas in maart. Ma rinus: „Voor sommigen is het ver velend dat ze hun duiven niet kunnen trainen, een paar kilome ter rond het huis. Of niet, want er zitten nu veel roofVogels." De werkgevers van VN O-NCW en MKB-Nederland begrijpen niets van de harde kritiek van Heerts, die beweert dat sommige bedrijven onder de cao laten uit betalen en schijnconstructies han teren. „Hij overdrijft zwaar", zegt een woordvoerder van de werkge vers. „Ook wij zijn tegen uitbui ting. Daar praten we met elkaar over. Heerts vertelt ook niet het hele verhaal. Er zijn veel cao's die niet flexibel en veel te duur zijn." De FNV-voorzitter lijkt met zijn uithaal een ander doel na te stre ven. Hij geeft tegengas aan de nieuwe VNO-NCW-voorzitter Hans de Boer. De verhoudingen in de polder zijn sinds het vertrek van werkgeverstopman Bernard Wientjes op scherp komen te staan, zegt Ton Wilthagen, hoog leraar arbeidsmarkt aan de univer siteit in Tilburg. „De Boer heeft niet zoveel met het Sociaal Ak koord. Dat zegt hij tegen iedereen die het wil horen. Bovendien komt de uitvoering van de afspra ken uit 2013 dichterbij. De span ning in de polder neemt toe." In januari wordt de Participatie wet van kracht, in juli volgt de hervorming van het ontslagrecht. In het Sociaal Akkoord, gesloten door de sociale partners met mi nister Asscher in april 2013, werd ervan uitgegaan dat het econo misch weer stukken beter zou gaan. „Dat valt in Nederland te- Bijna vijfhonderd jaar nadat een Ierse monnik voor het eerst be weerde een monster te hebben ge zien, denken Britse natuurbe schermers een verklaring te heb ben gevonden voor het verschijn sel 'Nessie'. De stichting Wood land Trust vermoedt dat ronddrij vende stukken hout, zoals afgebro ken takken en kleine boomstron ken, aangezien zijn voor het ver onderstelde bewegende dier. Houtblokken drijven namelijk ge regeld vanuit de nabijgelegen Ur- quhart Bay Wood via twee aange sloten rivieren naar het meer van Loch Ness. „Grote hoeveelheden hout belan den jaarlijks in Loch Ness, vooral als het water in de rivier hoog staat, zoals in de lente en herfst", zegt een woordvoerder van Wood land Trust. In boven water uitste kende takken van de drijvende De stichting vermoedt dat ronddrijvende stukken hout aangezien zijn voor het veronderstelde dier boomstronken zouden mensen een monster kunnen zien. Boven dien staat de zon laag in het voor- en najaar, waardoor een relatief grote schaduw op het water ont staat die de vorm van een mon sterkop of lange nek kan aanne men. Vanwege de stroming zou je kunnen denken dat het beest rondzwemt. Urquhart is een bebost gebied dat in een reeks uiterwaarden naast Loch Ness ligt. Het is een van de grootste en laatst overgebleven natte bosgebieden in zijn soort in Europa waar vooral els, lijsterbes en wilgen groeien. Als het water hoog staat, breken er geregeld bo men en drijven houtblokken rich ting Loch Ness. „We denken dat de Urquhart Bay Wood gezien gen. De werkloosheid hier is afge lopen maand maar met duizend mensen gedaald. Het blijft kwak kelen." Wilthagen omschrijft Heerts als een emotionele man, die soms hard uit de hoek kan komen. „Vreemd dat zijn omgeving hem nu niet heeft gecorrigeerd." Hij wijst ook op een interne kwes tie bij de bond: woensdag gaat FNV Bondgenoten voor de twee de keer stemmen over het fusie- voorstel tot één enkele FNV. In oktober was nog een te grote minderheid tegen die fusie. Daar mee leek het plan van tafel. Een artikel in de statuten maakte de herstemming van woensdag mo gelijk. „Dit zijn spannende tijden voor Heerts. Als Bondgenoten nu de fu sie afwijst, is het einde oefening voor Heerts. Ik denk dat hij met zijn uithaal een teken wil geven aan de mensen binnen Bondgeno ten die nog aarzelen. Hij zegt in feite: zonder fusie krijg je nooit die sterke vakbond die het op kan nemen tegen schijnconstructies en wantoestanden." Verder vindt Wilthagen het vreemd dat Heerts Shell noemt als een van de bedrijven die zich schuldig maken. „Het is juist een van de weinige bedrijven in Ne derland waar de werkgelegenheid nog altijd groeit." moeten worden als de broedplek voor allerlei Nessie's", aldus de woordvoerder van Woodland Trust. Het monster van Loch Ness houdt wetenschappers en hob byisten al decennialang bezig. Mensen die beweren het dier te hebben gezien, beschrijven hem zo goed als altijd als een grote, di nosaurusachtige vis met een lan ge nek. Sceptici stelden in het ver leden dat mensen die menen het beest te hebben waargenomen, hoogstwaarschijnlijk in werkelijk heid een grote golf, vis of boot za gen. MAANDAG 24 NOVEMBER 2014 door Wilma de Cort HOUTEN - Ze zijn er, maar alleen op posters, reclamedoeken of verpak kingen. Het ruikt er zelfs naar ze, maar dat komt door de geur van voer die in de Expo Hal hangt. 'Het goede nieuws is dat de Postduiven- beurs ondanks de vogelgriep door gaat. Het slechte nieuws is: er zijn geen duiven'. WOERDEN - FNV-voorzitter Ton Heerts is boos. Werkgevers verdie nen volgens hem miljarden door te sjoemelen met salarissen. Heerts noemt vooral Albert Heijn, Shell en AkzoNobel als schuldigen van uit buiting, afgelopen zaterdag in De Telegraaf. „Onhandig", oordeelt hoogleraar arbeidsmarkt Ton Wilt- hagen. Ton Wilthagen, hoogleraar door onze correspondent Michiel Willems LOCH NESS - Natuurbeschermers in Schotland denken het mysterie rond het Schotse meer te hebben opgelost. Het monster van Loch Ness zou wel eens een ronddrij vend houtblok kunnen zijn. door Wilko Voordouw VNO begrijpt niets van de harde kritiek van Ton Heerts. foto HH Het monster van Loch Ness werd in 1934 voor het eerst gefotogra feerd. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5