Waarschuwing Collectie van Rika Ghijsen is alsnog ontsloten Nomineer je docent! ZEELAND 19 commentaar Han Polman informateur in Den Bosch Gezocht: duurste auto's in Zeeland liK 0* Hoe een rustige straat in Kapelle plotseling in de greep van de angst komt. Zomaar, vanuit het niets. Omdat iemand op sociale me dia een nepoproep doet om te komen fuiven en er dan ineens tientallen gefrustreerde jonge ren voor je deur staan. Vrijdag avond liep het goed af. Dat dit niet vanzelfsprekend is, weten we sinds 'Haren'. Daar ontaard de een vergelijkbare uitnodi ging in ernstige rellen. In Kapelle kwam het gelukkig niet zover. Dat ligt voor een be langrijk deel aan het rustige op treden van de politie. En aan de opgetrommelde jongeren die hebben ingezien dat het be ter was af te druipen. Dit voorval toont weer eens aan, hoe kwetsbaar de sociale media ons maken. De meeste 'feestgangers' zijn vrijdagavond slechts uit geweest op een ver zetje, maar in zo'n snel groeien de groep duiken te gemakkelijk sensatiezoekers op die de boel op stelten willen zetten. Dat ge vaar wordt steeds onderschat. Johan Francke van de Zeeuwse Bi bliotheek schetste haar leven en werk. Daar is veel van bekend, want alles wat er over haar werd gepubliceerd, heeft Ghijsen zelf nauwkeurig bewaard. Haar om vangrijke archief is later bij de Zeeuwse Bibliotheek onderge bracht. De inventarisatie en beschrijving ervan hebben vele jaren geduurd en leken in 2011 te stranden. Van wege de bezuinigingen door de provincie op de wetenschappelij ke bibliotheek werd het inventari seren en ontsluiten van dergelijke collecties niet meer tot de 'kernta ken' gerekend. Met het oog op het vijftigjarig be staan van het Zeeuws woorden boek is afgelopen voorjaar beslo ten het werk, dat voor zestig pro cent was voltooid, 'ruwweg' af te maken. Dat betekent dat de collec tie nu door iedereen kan worden geraadpleegd. Tijdens de bijeenkomst van zater dag werd de inzet van Ghijsen, die 35 jaar aan het woordenboek werkte, alom geprezen. Er is ook een initiatiefin gang gezet om een blijvend eerbetoon aan haar te realiseren. Dat zal bestaan uit een hardstenen borstbeeld op een sokkel. Het beeld, tevens bedoeld als ode aan het woordenboek, moet ko men in Domburg, waar Rika Ghij sen woonde en werkte. Gedacht wordt aan een plek boven op de duinen, naast het Nehalennia- beeld. 'Ghijsen' zal echter niet uit kijken over zee, zei initiatiefne mer Kees Martens. „Ze kijkt over Zeeland en zijn dialectsprekers." De beoogde maker is de Goese beeldhouwer Leendert Houteka mer. Hij heeft inmiddels een klei- schets gereed. Met het totale pro ject is naar verwachting 24.000 euro gemoeid. Daarvoor is een in zamelingsactie in gang gezet. Mar tens: „Het streven is het beeld in het voorjaar van 2015 te plaatsen." MIDDELBURG - Commissaris van de Koning Han Polman is be noemd tot informateur in de ge meente 's-Hertogenbosch. Hij gaat onderzoeken welke par tijen een nieuw gemeentebestuur zouden kunnen vormen, na de ge meenteraadsverkiezingen van af gelopen week. Deze waren nood zakelijk vanwege de aanstaande gemeentelijke herindeling. Een deel van de gemeente Maasdonk (de dorpen Nuland en Vinkei) wordt op 1 januari 2015 bij 's-Her- togenbosch gevoegd. Geffen wordt onderdeel van de gemeen te Oss. Het is de tweede keer dit jaar dat Polman als informateur optreedt. Na de gemeenteraadsverkiezin gen van maart vervulde hij dezelf de rol in de gemeente Den Haag. Net als in Den Bosch werd D66, de politieke achtergrond van Pol man, daar de grootste partij. Dus: heb jij een lieve, leuke, gek ke, slimme leraar of lerares die een pluim verdient? Stuur dan een e-mail naar pzcleraar@gmail.com en vertel waarom jouw leraar of lerares moet winnen. De redactie kiest de vijf beste lera ren en/of leraressen. Daarbij telt niet alleen het aantal inzendin gen, maar ook de reden waarom hij of zij zo geweldig is. Vergeet in je e-mail niet de naam van je leraar of lerares en de naam van je school te vermelden. Let op: alleen docenten van Zeeuwse middelbare scholen maken een kans. In de tweede ronde kan ie dereen stemmen op de vijf beste leraren. De docent met de meeste fans wint de PZC-wisselbokaal. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl In opdracht van de Rechtbank te Canandaigua, New York, wordt in het kader van het verdelen van de nalaten schap van de overledene Jacomina McCray gezocht naar eventuele in Zeeland verblijvende nabestaanden van voornoemde. Deze worden verzocht zich voor 9 december 2014 te melden bij mr. C.M. Kukuvka via het volgende e-mail adres: cklaw@verizon.net. MAANDAG 24 NOVEMBER 2014 Aad en Martha Braber uit Ooltgensplaat hadden hun bijzondere uitgave van het Zeeuws woordenboek, in 1979 verschenen ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, meegenomen naar Middelburg. Kees Martens (links) kijkt mee. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Het was voorname lijk toeval, erkenden de organisato ren, maar voor de viering van het vijftigjarig bestaan van het Woor denboek der Zeeuwse Dialecten had geen betere dag kunnen wor den gekozen dan zaterdag. Het bleek - op de kop af 130 jaar gele den - de geboortedag van Rika Ghij sen (1884-1976) te zijn. Het woor denboek was haar levenswerk. www.zeeuws-woordenboek.nl bewijs van identiteit VLISSINGEN - Je hebt nog tot en met morgen de tijd om jouw do cent te nomineren voor de leraar verkiezing van de PZC. Kijk ook op www.pzc.nl/leraar De PZC zoekt voor het december nummer van haar glossy magazine Geniet! de vijf duurste auto's die op dit moment in de Zeeuwse showrooms staan. Nieuw of gebruikt, dat maakt niet uit. Rond die auto's wordt een fotoreportage maken. Denkt u in uw showroom één van die vijf duurste auto's te hebben staan en wilt u meedoen met de reportage, mail dan naar geniet@pzc.nl en ver meld merk en vraagprijs van de auto en waar de auto te koop staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59