Rilland zet schouders onder behoud van toren Bathsewegkerk 40, I I I Nieuwe invulling voor landgoed Vinkenisse I Drukke dag voor Sinterklaas 20 BEVELANDEN en THOLEN BRANDWEER Met sluiting bedreigde brandweer in Baarland neemt nieuw voertuig in gebruik en huldigt jubilarissen. Culinaire avond StaVoord6 levert 10.000 euro op B F INTOCHT Het voormalige gebedshuis van de hervormde kerk staat al zo'n vijftien jaar leeg. Lange tijd heeft de luidinstallatie, die onder meer gebruikt wordt bij begrafenissen, nog wel gefunctioneerd. Het gebouw is inmiddels in dus danige staat dat de installatie niet meer op een veilige manier kan worden gerepareerd. De gemeen te Reimerswaal is bereid om de portemonnee te trekken voor het herstel van een luidinstallatie. Hiervoor kan de toren worden op geknapt, een andere optie is de plaatsing van een klokkenstoel bij de kerk aan de Valkenisseweg. Wethouder Jaap Sinke komt bin nen twee maanden met een voor stel naar de gemeenteraad. De klankbordgroep heeft onlangs in een bijeenkomst met raadsleden gewezen op het belang dat zij JEANS INN GOES HOUDT VERBOUWINGSOPRUIMING Gehele heren wintercollectie Gehele dames wintercollectie KORTING KORTING hecht aan de kerk en de mogelijk heden om de toren te herstellen. Ooit was het de bedoeling om de in 1930 gebouwde kerk af te bre ken en appartementen naast de to ren te bouwen. Dat bleek onmoge lijk door de geurcirkel van de naastgelegen boerderij waar koeien worden gehouden. Volgens Sinke zijn de regels re cent veranderd en gaat de gemeen te uitzoeken wat de mogelijkhe den zijn voor het kavel. Behoud van de kerk wordt volgens de wet houder erg lastig, omdat herstel en onderhoud kostbaar zijn en geen voor de hand liggende nieu we functies te bedenken zijn. Op de bijeenkomst is afgesproken dat plaatselijke verenigingen de wildernis rondom de kerk binnen kort gaan aanpakken. Hiervoor wordt de bijdrage benut waar de Klankbordgroep van de gemeente jaarlijks recht op heeft. Verder heeft de projectontwikke laar zich volgens een woordvoer der van de Klankbordgroep be reid getoond om met de gemeen te afspraken te maken waardoor de toren de komende komende tien jaar in elk geval weer wind en waterdicht is. SINT-ANNALAND - De derde editie van de culinaire avond voor Sta- Voord6 heeft zaterdag ruim 10.000 euro opgebracht. In restau rant Buutengaets in Sint-Anna- land werd een 6-gangendiner ge serveerd. Een ter plekke gemaakt schilderij is geveild voor 725 euro. Met de totale opbrengst van 10.575 euro is stichting StaVoordó weer een stapje dichterbij de reali satie van het huis voor mensen met een slechte levensverwach ting. Vrijdag vindt in Tholen weer een actie plaats voor Sta- voordö, namelijk een spinningma- raton en een toernooi waarbij ga mers het spel Fifa 2015 spelen. BAARLAND - Burgemeester Jaap Ge- lok van de gemeente Borsele kan volgende week met 1600 steunbe tuigingen en een vurig pleidooi vanuit de brandweervrijwilligers in Baarland onder de arm naar de vergadering van de Veiligheidsre gio Zeeland. De handtekeningen werden hem zaterdagavond overhandigd door Ed Verdam van de Dorpsraad Baarland. De krabbels zijn verder ook opgehaald in Hoedekensker ke, Ellewoutsdijk, Oudelande en Kwadendamme; dorpen die in ge val van nood ook in eerste instan tie zijn aangewezen zijn op de vrijwilligers van de brandweer post in Baarland. Mensen die een handtekening hebben gezet, zijn ook gevraagd om een geel postertje met de tekst 'Brandweer Baarland moet blijven' voor het raam te hangen. Aan die oproep is massaal gehoor gegeven. In het dorp zijn bijna geen huizen te ontdekken waar het postertje niet ophangt. In combinatie met de felgele borden die bij alle plaatsnaamborden in de omgeving zijn neergezet kan niemand het protest ontgaan. Volgens ploegleider Frans Jung was de steun ook in de omliggen de dorpen overweldigend. „We Het toepassen van landelijke normen voor brandweer zorg zijn funest voor dit gebied zijn overal langs de deuren ge weest en ik heb gehoord dat maar één iemand niet wilde tekenen." Lachend: „Het is maar goed dat ik niet weet waar die woont want als daar nog eens brand uit breekt..." Vlak voor de in ont- vangstname herhaalde Gelok zijn argumenten tegen de voorgeno men sluiting. Die is volgens hem opgesteld door een landelijk bu reau dat zich te veel heeft geba seerd randstedelijke normen. „Dat heb ik mij een jaar geleden niet voldoende gerealiseerd, maar het blijkt funest voor dit gebied." Gelok wil daarom de Veiligheids regio bewegen een stap terug te doen en 'Zeeuwse uitgangspun ten' te hanteren waardoor de ka zerne in Baarland behouden kan blijven. De dreigende sluiting van de kazerne hing zaterdag als een donderwolk boven het feestje dat de brandweerlieden ter ere van het nieuwe blusvoertuig hadden georganiseerd. Deze brandweer auto is speciaal uitgerust om met vier in plaats van zes mensen uit te kunnen rukken. Ploegleider Frans Jung vindt het onbegrijpe lijk dat de proef met dit voertuig, die volgend jaar plaats zou vin den, niet eens wordt afgewacht. De brandweermannen van Baar land worden ook opgepiept als ie mand gereanimeerd moet wor den. Dit omdat de ambulance dik wijls niet snel ter plaatse kan zijn in het zuidelijk deel van de Zak van Zuid-Beveland. Sinds alle vrij williger hiervoor zijn opgeleid, zijn ze al drie keer te hulp gescho ten. „Maar dat is iets dat helemaal niet wordt meegewogen door de Veiligheidsregio. Die baseren zich alleen maar op de inzetbaarheid binnen kantooruren als het gaat om woningbrand", zegt Jung. Voor het 'feestje' rondom de nieu we brandweerauto waren ook ge- De boerderij werd sinds de jaren vijftig gerund door twee broers en een zus. Die hebben hun nala tenschap ondergebracht bij de 'Stichting Behoud en Zorg Land goed familie Van Nieuwenhuij- zen'. Na het overlijden van de laat- ste bewoonster in 2008 zijn ver schillende functies in beeld ge weest. Onder andere door veran deringen in het zorgbeleid liepen plannen voor opvang van (ex-)ge- detineerden en huisvesting van ouderen op niets uit. Sinds begin dit jaar is de hoeve flink opge knapt en doen de schuren dienst als een soort kinderboerderij. Drijvende kracht achter Salcha Zorg is Willem Peeters. De chris telijke organisatie wil als alterna tief voor grote zorginstellingen een kleinschalige woonomgeving bieden. Het oude huis waar de clïenten gaan wonen is enige ja ren geleden al verbouwd. GOES - Sinterklaas en zijn Pieten hadden het er maar druk mee afgelopen za terdag. In verschillende plaatsen op de Bevelanden en Tholen maakte hij zijn opwachting. Mede door het stralende winterzonnetje kon de goedheiligman overal op een overweldigende belangstelling rekenen. In Goes (foto) stroom den 's middags de Grote Kade en de Grote Markt in korte tijd vol. Ook in de straten waar Sint zijn rondgang maakte was het erg druk. Sinterklaas werd za terdag ook in Colijnsplaat, Kruiningen, Rilland, Wolphaartsdijk, Scherpenisse, Sint Annaland en Sint-Maartensdijk welkom geheten, foto Johan van der Heijden door Joeri Wisse RILLAND - De toren van de Bathse wegkerk moet behouden blijven als beeldbepalend bouwwerk en 'landmark' voor Rilland. Dat is de inzet van de Klankbordgroep, die zich ook sterk maakt voor het her stel van de luidinstallatie. Piet Otte (58) is zaterdag konink lijk onderscheiden voor zijn inzet voor diverse organisaties. Hij was tot 2011 als vrijwilliger verbonden aan de brandweerpost in zijn woonplaats Baarland. Van 1995 tot 2010 was hij groepscomman dant. Daarnaast zette hij zich ook in voor de speeltuinvereniging en de Oranjevereniging van Baarland. Ook is Otte voorzitter van het stichtingsbestuur van het dorps huis Baarland. „Ik ben een realist, we hebben hier niet veel uitruk ken. Toch hoop ik dat de kazerne hier open kan blijven. Het is in elk geval heel positief dat burgemees ter Gelok zich daar voor uit heeft gesproken." Feest met door Joeri Wisse *met uitzondering van jeans, colours en andere aanbiedingen I Ook André de Pree (52) uit Baar land kreeg van burgemeester Ge- lok een lintje opgespeld. Hij was van 1988 tot februari 2014 actief als vrijwillig brandweerman van de gemeente Borsele bij de groep Baarland. Daarnaast is hij al 22 jaar actief als vrijwilliger bij de voetbal vereniging in zijn geboorteplaats Hoedekenskerke. Hij vindt het jam mer dat juist nu de pilot met de vierpersoons brandweerauto op het punt staat te beginnen het voornemen is uitgesproken om de kazerne in Baarland te sluiten. „Ik heb er een zwaar hoofd in dat de post toch behouden blijft. Als ze eenmaal zoiets hebben besloten, draaien ze het niet zomaar terug." Burgemeester Jaap Gelok door Joeri Wisse RILLAND - Landgoed Vinkenisse tus sen Krabbendijke en Rilland is van af volgend jaar het nieuwe thuis van vijf mensen met een verstande lijke beperking. De onlangs opge richte christelijke organisatie Sal- cha Zorg gaat ook dagbesteding op de kinderboerderij aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54