Rommelmarkt dreigt ter ziele te gaan Pakjesboot brengt Sint naar Bru 1 Ruim 21.000 euro voor stichting Thuredriht Praten over vrijheid 20 SCHOUWEN-DUIVELAND HISTORISCH BOEK Wim en Ana Maria de Vrieze hebben een nieuw boek uitgebracht over Burgh en Haamstede JMMÈA ABOUT FREEDOM mm 1 m Peter van Baal is vier weken gele den begonnen met het organise ren van de markten. „Ik heb het in de zomer altijd erg druk en in de winter val ik dan in een zwart gat. Daarom ben ik dit gaan doen, dan heb ik wat te doen." De markt in de Driehoek is be doeld voor particulieren die wat spulletjes willen verkopen. „In het echt in plaats van via inter net", zegt Van Baal. Hij heeft via Facebook gepeild of mensen be langstelling hadden en dat liep ge lijk storm. Tot nu toe zijn vrijwel elke zaterdagmiddag alle tafels be zet. De mensen die een tafeltje willen hebben om wat spulletjes te verkopen, betalen een paar eu ro om de onkosten zoals de zaal- huur te dekken. Van Baal staat za- terdagmiddag met gemengde ge voelens op 'zijn' rommelmarkt. Vrijdagmiddag viel de brief van de gemeente op de deurmat dat hij dit niet meer mag organiseren. „Maar ik heb het toch door laten gaan. Ik kon niet iedereen meer af bellen. Ik heb alleen geen idee of er iemand van de gemeente komt controleren", zegt hij. Toen Van Baal begon wist hij niet dat hij een vergunning moest heb ben. Naar aanleiding van wat pu bliciteit kreeg hij een telefoontje vanuit het gemeentehuis. Hem werd verteld dat hij hiervoor een vergunning moest hebben. Met een daarna vroeg hij die aan.. Als zaterdagmiddag rond 13.00 de markt van start gaat is er nog geen spoor van een gemeentelijke controleambtenaar. Wel komen Sint en een paar Pieten even langs. De verkoop gaat van start. Er ligt van alles op de tafels: van boeken, kleding tot speelgoed. De verkoop gaat snel: een ventje loopt kort daarna apetrots de deur uit met een auto onder zijn arm. De gemeente heeft zich zaterdag niet laten zien. Van Baal gaat in beroep tegen het besluit. BURGH-HAAMSTEDE - De historie is hem met de paplepel ingegoten en heeft altijd zijn interesse ge houden. Voeg daarbij dat Wim de Vrieze uit Burgh-Haamstede een geboren verteller is en de auteur Wim de Vrieze is daar. Het acht ste boek dat zijn naam als (me de-) auteur draagt is verschenen. „Het zit echt in de familie, die in teresse in de historie", vertelt Wim de Vrieze. „De broer van mijn vader wist alles van Napo leon. Het ging bij ons thuis heel veel over het verleden." Geboren en getogen in Haamste de weet hij over vrijwel iedere straat of huis iets te vertellen. Gaat het niet over het huis, dan weet hij wel wat van de vroegere bewoners. Wim de Vrieze heeft niet alleen een grote interesse in zijn omge ving, maar is ook altijd nieuwsgie rig naar nieuwe zaken. Hij maak te al vroeg regelmatig reizen naar het buitenland en schreef daar over in bijvoorbeeld de Zierikzee- se Nieuwsbode of in vogeltijd schrift De Sterna. „In 1958 schreef ik over vogels die ik had gezien bij het Gardameer." En in 1971 verschijnt het eerste boek waaraan hij meegeschreven heeft: Schouwens Westhoek zoals het was. „Dat was met dokter Bra- ber uit Dreischor. We deden soms een hele avond over twee zinnen. Ik hield vol dat het zo moest en hij hield ook vol dat het anders moest", lacht De Vrieze. Het boeken schrijven heeft hem niet meer losgelaten. Met soms tussenpozen van een paar jaar ver schenen de boeken. Niet in het minst omdat hij enorm gestimuleerd wordt door zijn vrouw Ana Maria. „Wim is al tijd aan het vertellen. Ik heb hem gezegd alsjeblieft, laat dat niet ver loren gaan, dat moet worden opge schreven." Ana Maria stimuleert niet alleen, ze werkt ook hard mee op de ach tergrond en tikt de verhalen uit op de computer. Ze doet veel ge nealogisch onderzoek. „Dat heeft mijn grote interesse. Dat vind ik zo leuk om helemaal uit te zoe ken." En ze zit uren en uren te Er is al heel veel materiaal weggegooid. Wat dat betreft is het vijf over twaalf BRUINISSE - Het is al ruim voor twee uur druk op het Havenpla teau in Bruinisse. Ouders en kin deren verzamelen zich voor de aankomst van Sinterklaas. Alle kinderen krijgen een vlaggetje en de meesten hebben een felge kleurd pietenmutsje op. Het geduld van de kinderen wordt op de proef gesteld. Dweil band Liever ier as tuus krijgt de kinderen nog wel aan het zingen, maar de spanning loopt op als Sin terklaas te laat is. En dan komt het verlossende geluid van een scheepshoorn: daar is de pakjes boot en Sint zet voet aan wal in Bruinisse. Sinterklaas kwam zaterdag ook aan in Renesse en Burgh-Haam- stede. De giften komen van particulie ren, bedrijven en via acties van bijvoorbeeld de rotary en vanuit verschillende kerken. Stichting Thuredriht heeft in Re- nesse drie vakantiehuizen waar kankerpatiëntjes en MS-patiënten samen met hun familie gratis een zoeken in de Krantenbank Zee land en archieven op zoek naar meer feiten. Want vaak is het een oude foto of een half verhaal waar het stel mee aan de slag gaat. „Bij boerderijen is dat meestal gemak kelijk. Daar is vaak veel over te vinden, al lukt dat niet altijd. De families Blom bijvoorbeeld ben ik nog geen baas over." Andere onderwerpen zijn lastiger omdat de betrokken mensen niet meer leven of omdat er weinig over te vinden is in de archieven. Om een verhaal compleet te ma ken zijn Wim en Ana Maria vaak op reis. Voor het laatste boek zijn ze in het buitenland geweest, maar ook op bezoek gegaan bij mevrouw Steur in Kootwijker broek. Zij woonde in het verleden op een boerderij aan de Meeldijk in Burgh. „Ik ging er naar toe om een schilderij te fotograferen van de boerderij aan de Meeldijk. Van de boerderij was geen foto, alleen dat schilderij. Blijkt ze nog een heel fotoboek te hebben met fo to's van de boerderij en de bewo ners", zegt Wim. „En daarom heb ben we nog een extra pagina toe gevoegd met foto's", vertelt Ana Maria. Hoewel Wim de Vrieze inmid dels een bekende auteur is in de Westhoek, wordt hij slechts af en toe gebeld door iemand die histo risch materiaal voor hem heeft. „Dat gebeurt niet zo vaak. Er is al heel veel weggegooid. Wat dat be treft is het vijf over twaalf." Of het nu na acht boeken klaar is met schrijven over de historie van de Westhoek blijft nog de vraag. Er is nog steeds nieuw materiaal en De Vrieze wil zich niet vastpin nen. „Ik weet het niet." week vakantie kunnen vieren. De woningen voorzien in een be hoefte, vertelt Karin Schippers van de MS Vereniging Nederland. „We hebben een 100 procent be zetting van de huisjes in de 22 we ken die tot onze beschikking staan." De MS Vereniging maakt in de wintermaanden gebruik van de huisjes. Om de onder houdskosten van de bungalows te dekken is jaarlijks zo'n 30.000 eu ro nodig. „De woningen hebben onderhoud nodig. En iedere week moet het beddengoed weer gewas sen en worden schoongemaakt", zegt Schot. „Maar we komen tot nu toe ieder jaar rond." I" WW 7 ZIERIKZEE - De About Freedom karavaan was zaterdagmiddag in Zierikzee bij restaurant De Wildeman waar binnen en buiten activiteiten waren. Er was mu ziek, er waren interviews onder leiding van Petra Stienen en mensen konden hun eigen beleving van vrijheid vertellen in gesprekken aan de keukentafel. About Freedom reist langs 12 Nederlandse steden, foto Dirk-Jan Cjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - De rommelmarkt op za terdagmiddag in gebouw De Drie hoek in Zierikzee dreigt alweer ter ziele te gaan. De organisatie krijgt geen vergunning. De gemeente ziet de markt als een vorm van de tailhandel en dat mag niet in De Driehoek. De historie is onderdeel van zijn leven door Melita Lanting Wim de Vrieze I Sinterklaas komt met de pakjesboot aan in Bruinisse. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting RENESSE - De stichting vakantiehuis Thuredriht in Renesse heeft dit jaar 21.058,59 euro binnengehaald aan sponsoring. „Het jaar is nog niet ten einde, wie weet wat er nog komt", zei voorzitter Ben Schot za terdag op de jaarlijks sponsordag. er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50