Italianen willen duur 'roaming' behouden Kamer wil betere fietspaden: goed voor lijf en economie Pluimveehouders zijn boos over het 'fokverbod' en eisen compensatie. 44 Contact tussen pluimvee en gemengde bedrijven zo veel mogelijk beperken 4 IN HET NIEUWS VOGELGRIEP Italië maakt zich plots sterk om de extra kosten voor bellen in en naar het buiten land toch te handhaven De vrees van beide Europarlemen tariërs wordt gevoed door een aan tal voorstellen dat Italië, dat nu voorzitter van de Europese Unie is, heeft gedaan aan de lidstaten. Zo willen de Italianen de Europe se providers meer ruimte geven om internetverkeer af te knijpen of zelfs te blokkeren als het net werk overbelast dreigt te raken. Ook maakt Italië zich plots sterk om de roamingkosten - extra kos ten voor bellen in en naar het bui tenland- toch te handhaven, en niet af te schaffen zoals vanaf me dio december 2015 zou moeten ge beuren. Afschaffing van die kosten zorgt ervoor dat mensen in het buiten land tegen dezelfde kosten mo biel kunnen bellen als in hun ei gen land. Handhaven van roamingkosten betekent 'dat bel kosten in het buitenland krank zinnig hoog kunnen oplopen', al dus europarlementariër Marietje Schaake. „Europese telecombedrijven zijn bang dat ze hun verdienmodel moeten opgeven. Het wordt tijd dat ze zich gaan concentreren op het doorgeven van bits en bytes, in plaats van dat ze proberen dit voorstel tegen te houden", meent Judith Sargentini. Naar verluidt is de Italiaanse regering bang voor hogere belkos ten in eigen land wanneer de gro te telecombedrijven het gemis aan inkomsten door het afschaf fen van roaming gaan compense ren met hogere tarieven voor bij voorbeeld Italiaanse bellers. DEN HAAG - De Nederlandse vak bond Pluimveehouders (NVP) eist dat er compensatie komt voor de toeleveranciers van pluimvee houderijen. Deze zogeheten broe- derijen en vermeerderaars, de 'kraamkamer van de pluimveesec tor' lopen miljoenen euro's scha de op dankzij de aanpak van de vogelgriep, aldus de NVP. Omdat er een vervoersverbod is afgekon digd voor eendagskuikens in Ne derland, komen circa 240 bedrij ven grotendeels geheel stil te lig- gen. Kuikens mogen alleen naar het buitenland getransporteerd worden. „Feitelijk komt dat neer op een fokverbod", aldus Gert-Jan Oplaat van NVP. Vandaag praat de sector, samen met Nederland se Organisatie van Pluimveehou ders (NOP), met staatssecretaris Dijksma (Landbouw). Het CDA in de Tweede Kamer spreekt van een 'heftige maatregel'. „Het staat er omfloerst, maar de top van de piramide in de pluimveesector wordt stilgelegd", beaamt Kamer lid Jaco Geurts. „Het kost veel tijd voor de keten weer is opgestart." Dijksma is bereid te kijken naar de positie van de toeleveranciers, aldus haar woordvoerder. „Maar bestrijding van de crisis staat voor op. Dat is ook in het belang van de toeleveranciers." De staatssecretaris kondigde giste ren nieuwe maatregelen aan om uitbreiding van de uiterst besmet telijke vogelgriep te voorkomen. Nederland wordt opgedeeld in vier regio's (zie kaart): het wes ten, met Ter Aar en Hekendorp waar de vogelgriep is vastgesteld, de Gelderse Vallei (Barneveld en omgeving), het zuidoosten met de Peel en het noorden en oosten, waar ook de getroffen bedrijven in Kamperveen liggen. Het con tact tussen die gebieden moet mi nimaal blijven. De dieren moeten verplicht opgehokt blijven. Boe- VERVOERSBEPERKING De fracties van PvdA, CDA en SP komen vandaag met voorstellen om dit te regelen tijdens de be handeling van het Meerjarenpro gramma Infrastructuur Ruimte en Transport. De drie partijen wil len een half miljoen euro vrijma ken om organisaties als Wandel- net en de Stichting Landelijk Fietsplatform overeind te houden. Door bezuinigingen dreigt hun werk in gevaar te komen. Zij zor gen onder meer voor de herken baarheid en signalering van rou tes. Volgens de politieke partijen zijn investeringen in fiets- en wandel paden goed voor de economie, werkgelegenheid en de volksge zondheid. „Dergelijke investerin gen verdienen zich met toeris tische inkomsten terug", zegt SP-Kamerlid Eric Smaling. Ook le- De fracties van PvdA, CDA en SP willen geld vrijmaken voor wandel en fietspaden veren goede wandel- en fietspa den een belangrijke bijdrage aan een betere gezondheid van de be volking en aan de leefbaarheid van Nederland, aldus de SP'er. De voorstellen van de drie par tijen zijn een uitwerking van de initiatiefnota 'een stap vooruit', waarin zij al meer aandacht voor het Nederlandse fiets- en wandel netwerk bepleiten. Ons land telt 35.000 kilometer aan recreatief fietspad. Van de veertien miljard fietsritten per jaar is ongeveer een vijfde deel re creatief. Vooral buitenlandse toe risten zijn dol op fietsen. Deze be zigheid scoort hoger dan cafébe zoek, of het bezoeken van musea en winkelen, aldus gegevens van de partijen. ren mogen wel weer handelen in pluimvee. Daarnaast zijn trans portbedrijven verplicht om hun wagens na elke rit ontsmetten. De Tweede Kamer noemt de maat regelen terecht. „Alles is er nu op gericht om te voorkomen dat het virus zich verder verspreid", zegt Kamerlid Tjeerd van Dijke (PvdA). „Anders wordt de schade alleen maar groter." Op het eendenbedrijf in Barne veld waar zaterdag uit voorzorg achtduizend eenden werden afge maakt, is geen vogelgriep gevon den. Het bedrijf was bezocht door een vrachtwagen die ook was langsgeweest bij het besmet be drijf in Kamperveen, maar bleek 'schoon'. door Chris van Alem BRUSSEL - Europese telecombedrij- ven peuteren aan de plannen om de roamingkosten voor bellen in het buitenland af te schaffen, zo waarschuwen de Nederlandse Euro parlementariërs Marietje Schaake (D66) en Judith Sargentini (Groen- Links). 'Broederij dupe van fokverbod' door Sandra Donker Sharon Dijksma, staatssecretaris was door duizend kippen, eenden, duiven, ganzen en konijnen. Die waren daar gestrand door het ver voersverbod vanwege de vogel griep. De kerkleden volgden de dienst in hun auto via de radio, via 1008 AM. „We vinden het belang rijk dat we elkaar tijdens diensten ontmoeten. In zo'n bijzondere si tuatie is het belangrijk elkaar te steunen." foto Tamara Reijers bron: Ministerie van Economische Zaken door Sandra Donker DEN HAAG - Drie partijen in de Tweede Kamer willen geld vrijma ken voor de verbetering van fiets en wandelpaden. Ook moet het ka binet structureel meer investeren in onderhoud en aanleg van fiets paden en wandelroutes in de na tuur. Nederland telt 35.000 kilometer aan recreatief fietspad. foto Bas de Meijer/HH VEENENDAAL - „Gaaf. Supergaaf', vond Heieen Koudijs de eerste dri- ve-inkerkdienst in Nederland. Koudijs, lid van Mozaïek 0318 in Veenendaal, volgde gisteren met duizend kerkgenoten de wekelijk se dienst vanaf het parkeerterrein naast de Veenendaalhal. Haar kerk had daarvoor gekozen omdat de hal, die normaal gesproken ge bruikt wordt als gebedshuis, bezet Kamperveen Ter Aar de Gelderse Vallei Hekendorp 'C de Peel Straal van 10 km 0 Straal van 3 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4