Zwitserland Robin van Persie zakt 38 SPORT NK'S AIRTUMBLING EN GROEPSSPRINGEN Voor gymnast De Wolff (18) is de druk er even af na het jeugd-WK in Florida. Desondanks wint hij goud op het NK. Wanneer dacht u voor het laatst aan Zwitserland? Het is een goede vraag om te stellen aan mensen die de hik hebben, het schijnt dat het dan overgaat. Wie aan Zwitserland denkt, denkt in elk geval niet aan het woord wereldheerschappij. Het land is klein, grenst niet aan zee en heeft niet eens een officiële hoofdstad. Zelfs tij dens de Grote Anti-Zwitser- landoorlog zou het Alpenland nog neutraal blijven. De enige context waarbinnen Zwitser land met recht gekoppeld kan worden aan mondiale suprema tie, is tennis. Het Zwitserse Davis Cupteam won gisteren zeer toepasselijk de Davis Cup, Stanislas Wawrinka won dit jaar de Australian Open en Ro ger Federer is Roger Federer. Met het winnen van de Davis Cup, in Lille, is de prijzenkast van Federer eindelijk com pleet. Dat laatste is overigens onzin, al is het wel de teneur in de media. De cirkel van Federer is al meerdere keren rond ver klaard. Zo is het een korte reis van Lille naar Parijs, waar de Zwitser in 2009 Roland Garros won en daarmee 'zijn erelijst compleef zou hebben ge maakt. Natuurlijk, de carrière van Roger Federer is imposant en onovertroffen, maar ook na zondagmiddag zijn er nog en kele hiaten in zijn erelijst. Vele daarvan zijn Rafael Nadalgere- lateerd. Het is voor een groot deel te danken aan het palma res van de Mallorcaan dat er überhaupt nog toernooien zijn die Federer niet gewonnen heeft: Monte Carlo, Rome. En dan was er nog Andy Murray die hem van het Olympische Wimbledongoud afhield. Nadat Federer de Davis Cupfi nale had beslist met een drops hot (met een dropshot!) vertel de hij dat het niet ging om het afvinken van de lege plekken op zijn erelijst, maar om de teamprestatie. Niet alleen door al z'n prijzen, maar ook door dat soort uitspraken is Federer de beste allertijden. Of zoals Rafael Nadal hem re gelmatig noemt: 'de best ien giestorie'. MIDDELBURG - Voor Guitho de Wolff zit het seizoen er eigenlijk al op. De achttienjarige gymnast uit Oostburg is na het jeugd-WK in Florida, waarbij hij twee weken geleden zesde werd op het onder deel dubbele minitrampoline, even aan het uitblazen. „Ik hoef nu niet op het niveau van de we reldtop te presteren", zei hij zater dag. „Er staat even geen druk op wat ik doe." Het Nederlands kampioenschap airtumbling in Middelburg noem de hij 'afleiding'. De ontspannen De Wolff kwam in sporthal De Sprong eerst individueel in actie, bij de senioren. Hoewel zijn series de perfectie niet eens benaderden, won hij toch. De Zeeuws-Vla ming maakte moeilijkere combina ties dan zijn tien concurrenten en zweefde veel hoger dan hen. Met een eindtotaal van 27,55 zat hij ruim drie punten boven de num mer twee. Later sprong De Wolff ook mee met het gemengde team van T\irn'87. De Oostburgse ploeg werd zesde. Het ging de jonge tur ner ook niet om die titel, maar om de ontspanning. Hoe was het in Florida „Supergaaf! Dat kwam voorname lijk doordat ik de finale haalde, wat het doel was. Bij de drie eerde re jeugd-WK's ging het steeds in de voorrondes mis. Door zenuwen maakte ik fouten die ik anders nooit maakte. Maar daar had ik dit keer op de wedstrijddag geen last van. De kwalificaties gingen vlek keloos. Ik ging als gedeeld derde door naar de finale." Je lag dus op medaillekoers. „Dat klopt. En bij de eerste van de twee sprongseries in de finale ging het ook enorm goed. De net heid kon niet beter, ik had bij de landing alleen een klein stapje." Maar...? „...bij de tweede oefening ging het mis. je springt bij dubbele mi nitrampoline eerst op de ene tram poline, landt na enkele salto's en schroeven op de tweede en maakt dan je afsprong op een mat. Terwijl ik de eerste keer in de lucht zat, merkte ik dat ik te schuin ging. Ik zat te dicht bij de rand van de trampoline, die je ab soluut niet mag raken. Want dan krijg je een nulscore. Dus ik moest corrigeren. In plaats van met mijn voeten naast elkaar landde ik met ze achter elkaar, waardoor ik de rand net niet raakte. Maar ja, ik moest nog wel een drievoudige sal to achterover maken. Ik besloot me aan dat plan te houden, maar landde op m'n rug." Dag medaille. „Tja, maar dat is het risico dat je al tijd loopt. In de finale is het erop of eronder. Maar ik ben toch blij met m'n zesde plaats. Ik voelde BUITENLANDS best wel wat druk. Het was al mijn vierde WK en eindelijk moest het een keer goed gaan, vond ik. En daarnaast reisde ik helemaal naar Amerika voor bij elkaar een halve minuut sprin gen - langer duren vier sprongse ries samen niet. Gelukkig is dat het waard geweest." Je juniorentijd zit er nu op. Het vol gende doel zal dan wel het echte WK zijn. „Dat klopt. Kwalificatie is ook reëel, denk ik. De stap die ik moet maken, is niet meer zo groot. Om me te kwalificeren voor dat WK, dat in 2015 pas in december is, moet ik twee sprongseries kun nen maken met een moeilijkheids graad van 8,0. Eentje heb ik er al. Met m'n tweede sprong zit ik op 7,4 a 7,6. Ik moet nu met mijn trai ners gaan brainstormen over hoe ik ook die sprong nog kan opwaar deren." Wat moet ik me voorstellen bij een sprong van 8.0? „Dan maak ik bijvoorbeeld vanuit de eerste minitrampoline een dub bele salto gehoekt met anderhalve schroef. En tijdens m'n tweede vlucht doe ik dan een dubbele sal to achterwaarts gestrekt met in beide salto's een hele schroef." Dubbele minitrampoline is een klei ne, onbekende sport. Maakt dat het soms lastig voor jou? „Jawel. Bij het toestelturnen en het trampolinespringen heb je na tionale selecties. Bij mijn discipli ne heb je dat niet. Ik merk wel dat we binnen de turnwereld steeds meer respect krijgen, maar geld is er niet voor ons. Dat gaat alleen maar naar de olympische discipli nes. Wij moeten dus alles zelf be kostigen. De reis naar het WK moesten we zelf betalen." Waar komt jou talent vandaan? „Ze zeggen dat ik springveren in m'n kuiten heb, haha. Dat heb ik misschien ook wel, maar ik heb al tijd graag willen springen en leer de snel nieuwe dingen bij. Daar naast kende ik nooit angst. Toen ik wat ouder werd, ging ik wel meer over de gevaren nadenken. Maar je leerde tegelijk ook die risi co's te relativeren: zolang je contro le hebt over je sprongen, hoeft er niks mis te gaan. En die controle krijg je niet in één keer, je bouwt je oefeningen beetje bij beetje op. Uiteindelijk resulteert dat in iets heel moois." LONDEN - Wayne Rooney kwam handen tekort om alle felicitaties in ontvangst te nemen. Mede dankzij zijn fraaie stift had Man chester United in het Emirates Stadium Arsenal met 1-2 versla gen. In zijn kielzog highfiveden ploeggenoten met elkaar. Robin van Persie hield zich afzijdig van de ingetogen festiviteiten. De in ternational had na een zeer moei zaam optreden andere dingen aan zijn hoofd. Louis van Gaal hield hem nog lang de hand boven het hoofd. Op bezoek bij zijn oude club wilde de manager zijn viceaanvoerder duidelijk een vernedering bespa ren. Een kwartier voor tijd moest hij ingrijpen. Van Persie speelde zo zwak, dat zijn aanwezigheid op het veld een goed resultaat in gevaar had kunnen brengen. On der luid boegeroep en een strie mend fluitconcert werd hij naar de kant gehaald. De cijfers vertelden het verhaal. Van Persie raakte de bal slechts twaalf maal, waarvan drie keer bij het nemen van een hoekschop en eenmaal bij de aftrap. Aan zijn werkethiek lag het niet. Van Persie liet zich gediscipli neerd terugzakken als Arsenal aandrong. Hij joeg tegenstanders op en vroeg telkens om de bal. Het droevige was dat zijn handge baren niets uithaalden. Van Per sie, die Manchester United twee seizoenen geleden bijna persoon lijk naar de landstitel schoot, werd overslagen. Dat laatste aspect zei veel over zijn aanhoudende vormcrisis. Op jacht naar de eerste uitzege van het seizoen zetten sterren als Rooney en Di Maria liever een an der aan het werk, zoals dieren ge wonde soortgenoten links laten liggen. Mindere goden, waarvan er zaterdag veel rondliepen, volg den hun voorbeeld. Van Persie tel de in het Emirates Stadium niet mee. s NK-deelname ter ontspanning door Roeland van Vliet BELCIE Sp. Charleroi-Anderlecht 3-1, KAA Gent-Cer- cle-Brugge 4-0, Royal Mouscron-Lierse SK 2-1 KSC Lokeren-KVC Westerlo 0-0, Club Brug- ge-Waasland-Beveren 4-2, KV Oostende-Stan- dard Luik 3-2, KRC Genk-KV Mechelen 3-0, KV Kortrijk-Zulte-Waregem 3-1 Club Brugge 16-31 KV Oostende 16-21 Anderlecht 16-30 KVC Westerlo 16-21 KAA Gent 16-29 Mouscron 16-20 KSC Lokeren 16-27 KV Mechelen 16-19 KV Kortrijk 16-25 Waasland-B. 16-14 KRC Genk 16 -25 Zulte-W. 15-13 Standard Luik 15-24 Cercle Brugge 16-13 Sp. Charleroi 16-22 Lierse SK 16-12 DUITSLAND Bayern M.-1899 Hoffenheim 4-0, FC Schalke 04-VFL Wolfsburg 3-2, Monchengladbach-Ein- tracht Frankfurt 1-3, FSV Mainz 05-SC Frei burg 2-2, Hannover 96-Bayer Leverkusen 1-3, SCPaderborn 07-Borussia Dortmund 2-2, 1.FC Koln-Hertha BSC 1-2, HSV-Werder Bremen 2-0, VfB Stuttgart-FC Augsburg 0-1 Bayern M. 12-30 SCPaderborn 12-16 VFLWolfsburg 12-23 I.FCKoln 12-15 Borussia MG 12-20 Eintracht Fr. 12-15 B. Leverkusen 12-20 Hertha BSC 12-14 Hannover 96 12-19 SC Freiburg 12-12 FC Augsburg 12-18 Hamburger SV 12-12 FC Schalke 04 12-17 Bor. Dortmund 12-11 Hoffenheim 12-17 Werder Br. 12-10 FSV Mainz 05 12-16 VfB Stuttgart 12-9 ENGELAND Che|sea-WBA 2-0, Everton-West Ham U. 2-1, Leicester C.-Sunderland 0-0, Man. City-Swan- sea City 2-1, Newcastle-QPR 1-0, Stoke City- Burnley FC 1-2, Arsenal-Man. Utd 1-2, Crystal P.-Liverpool 3-1, Hull City-Tottenham 1-2 Chelsea 12-32 Stoke City 12-15 Southampton 11-25 Liverpool 12-14 Man. City 12-24 West Brom 12-13 Man. Utd 12-19 Sunderland 12-13 Newcastle U. 12-19 Crystal Palace 12-12 West Ham U. 12-18 Hull City 12-11 Swansea City 12 - f8 Aston Villa 11-11 Arsenal 12-17 Leicester City 12-10 Everton 12-17 Burnley FC 12-10 Tottenham H. 12-17 Queens Park 12-8 ITALIE Atalanta-AS Roma 1 -2, Lazio-Juventus 0-3, Tori- no-Sassuolo 0-1, Cesena-Sampdoria 1-1, Hel las Verona-Fiorentina 1-2, Napoii-Cagliari 3-3, Parma-Empoli 0-2, Udinese-Chievo 1 -1 SPANJE Atletico Madrid-Malaga 3-1, SD Eibar-Real Ma drid 0-4, FC Barcelona-Sevilla 5-1, Deportivo la Coruna-Real Sociedad 0-0, Rayo Vallecano-Cel- ta de Vigo 1-0, Levante-Valencia 2-1, Elche CF- Cordoba CF 2-2. Real Madrid 12-30 Rayo Vallecano 12-14 FC Barcelona 12-28 SD Eibar 12-13 Atletico M. 12-26 Levante 12-12 Valencia 12-24 Espanyol 12-11 Sevilla 12-23 Real Sociedad 12-10 Malaga 12-21 Dep. la Coruna'12-10 CeltadeVigo 12-20 Granada CdF 11-10 Villarreal 11-15 Elche CF 12-10 Athl. Bilbao 12-15 UDAImeria 11-9 Getafe 11-14 Cordoba CF 12-7 door Geert Langendorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38