Zuid-Korea warmt vast op voor Olympische Winterspelen Hassan zet rentree in veld luister bij met mooie zege SPORT 33 )u- na- ier ïad fa natieke aanmoedigingen van Mir- ka Vavrinec. Federers echtgenote bestempelde hem na die klaag zang tot een 'huilbaby'. Federer verzekerde in de aanloop naar het slotakkoord van het sei zoen dat het conflict meteen was uitgepraat. Een charmeoffensief moest die boodschap kracht bij zetten, zij het dat de speculaties aanhielden. De favorietenrol van Zwitserland leek zodoende plots een verstikkend korset te zijn ge worden. Wawrinka, de 29-jarige meester knecht die begin dit jaar uit de schaduw van zijn vier jaar oudere mentor stapte en bij de Australi an Open zijn eerste Grand Slamti- tel veroverde, liet zijn kopman niet vallen. Vrijdag toonde de ogenschijnlijk mentaal gebroken man aan over ruggengraat te be schikken en zette hij Zwitserland op voorsprong. Een dag later bleek hij aan de zijde van Federer in het dubbelspel tegen het Fran se koppel Gasquet/ Benneteau de sublieme aanjager en afmaker, en bewezen Federer en Wawrinka dat er met de synergie niets mis was: 6-3 7-5 6-4. De ode die Wawrinka aan zijn voorbeeld bracht, maakte het icoon nederig. >,Ik heb in m'n car rière al zo veel gewonnen dat ik deze trofee niet nodig heb om m'n erelijst in te kleuren", aldus Federer. „Dat het is gelukt om ge schiedenis te schrijven, vind ik juist geweldig voor de andere jon gens in het team." Met de titel voegde Federer zich in een illuster rijtje. Na de Austra liër Rod Laver, de Amerikaan Andre Agassi en zijn Spaanse kwelgeest Rafael Nadal is hij de vierde speler in de historie die al le 'majors' én de Davis Cup op zijn palmares heeft staan. Dat Agassi en Nadal eveneens olympisch goud in het enkelspel veroverden (tegenover Federer goud in de dubbel en zilver in de single), doet geen afbreuk aan zijn statuur. Al valt het niet uit te sluiten dat Federer over anderhalf jaar bij de Spelen in Rio zal probe ren dat laatste meesterstuk te componeren. Dat het is gelukt om geschiedenis te schrijven, vind ik juist geweldig voor de andere jongens. Atlete Sifan Hassan heeft giste ren met overmacht haar ren tree in het veld gevierd. De Eu ropees kampioene op de 1500 meter won in Tilburg het cross gala van de vrouwen bij de Wa randeloop. Ze klokte 27.32 mi nuten over 8100 meter en was ruim een halve minuut eerder over de meet dan de Oosten rijkse Jennifer Wenth. De Bel gische Veerle Dejaeghere ein digde als derde in 28.12. Khalid Choukoud won de gala cross over 10.000 meter bij de Luiten sluit seizoen af met negende plaats Joost Luiten heeft het seizoen op de Europese Tour gisteren afgesloten met de gedeelde ne gende plaats bij het World Tour Championship in Dubai. De Bleiswijker kwam tot een slotronde van zeventig slagen, twee onder par, die een to taalscore van 277 (-11) oplever de. Met de twee ton die Luiten met die klassering verdiende, steeg hij in de eindstand van het geldklassement, de Race to Dubai, van de veertiende naar de elfde plek. In totaal verdien de hij 2,1 miljoen euro. Van der Haar is weer fit en wordt tweede Veldrijder Lars van der Haar is gisteren als tweede geëindigd bij de wedstrijd uit de Super prestige op het Belgische cir cuit van Spa-Francorchamps. De Nederlands kampioen reed samen met de Belg Kevin Pauwels op kop, maar ging in de laatste ronde onderuit en moest zijn medevluchter laten gaan. Van der Haar liet zaterdag de wereldbekerwedstrijd in Kok- sijde schieten omdat hij niet fit was. In Koksijde finishte Ma- thieu van der Poel op de derde plaats. mannen. De vijfvoudig Neder lands kampioen troefde ieder een afin een internationaal deelnemersveld en noteerde 30.03. De Belg Dame Tasama liep naar de tweede plaats in 30.14, de Oekraïner Roman Ro- manenko werd derde in 30.20. Beste Zeeuw in het sterke inter nationale veld was Tim Pleijte uit Zoutelande. Hij werd 49e in 33.07. Erwin Harmes uit Middel burg werd 56e in 33.31 en Mar tij n de Kok uit Heinkenszand 68e in 34.06. Drie nationale records Van Rouwendaal Sharon van Rouwendaal blijft haar grenzen verleggen. Ze zwom gisteren bij de Franse kampioenschappen kortebaan in Montpellier voor de derde keer een nationaal record. Op de 400 wissel kwam ze tot een tijd van 4-33>i5- Ze dook zeven tienden onder de oude toptijd die sinds oktober op naam stond van Femke Heemskerk. Van Rouwendaal, die traint in Frankrijk, scherpte zaterdag het record op de 1500 vrij aan tot 15.48,67. Donderdag zwom ze de snelste Nederlandse tijd ooit op de 200 vlinder (2.06,20). ge net Gi- ore ;ld- ita- in rijn lin en hij van van Hij ïfe- 4de sen be- luid ij is oen veel een Kramer haakte handig in op de wereldbekerwedstrijd in Seoel. Hij twitterde deze week in het Ko- reaans, gaf aan genoten te hebben van Seoel en al uit te kijken naar de Olympische Spelen in Pyeong- chang over ruim drie jaar. Dat soort gebaren doet het goed bij het publiek en wie weet houdt de Fries ook commercieel nog iets over aan zijn trip naar Azië. Zuid-Korea liet dit weekeinde in elk geval zien dat het iets geeft om langebaanschaatsen. Dat is bij veel wereldbekerwedstrijden en zelfs WK's in andere landen vaak veel minder het geval. De tribu nes in Seoel, op 180 kilometer van Pyeongchang, waren drie dagen redelijk tot goed gevuld. Met goud en zilver voor Sang-Hwa Lee op de 500 meter en twee keer zilver van Tae-Bum Mo op de kortste afstand viel er ook wat te vieren. „Maar het is duidelijk geen Nederlands publiek. Ze mo gen wel wat meer geluid maken als er niet-Koreanen rijden", vond Yvonne Nauta. De Koreaanse medailleoogst straks op de Spelen ligt voor een deel in handen van een Gronin ger, Erik Bouwman. Hij was jaren lang coach van Jong Oranje maar ging deze zomer in op een aanbie ding om bondscoach van de Kore- anen te worden. Op het universi teitscomplex van Seoel traint hij de achttien beste schaatsers van het land. Dat is behelpen, de meesten spreken geen Engels en de faciliteiten blijven ver achter bij datgene wat Bouwman ge wend is. „Maar ik ben hier pas net. Voor mijn gevoel begin ik pas in mei 2015", gaf hij eerder aan. Aan Bouwman de taak het beste van twee werelden te com bineren. En te voorkomen dat de Olympische Spelen straks opnieuw een oranje feestje wor den. Wie moeten het dan gaan doen voor Zuid-Korea? Allereerst na tuurlijk Sang-Hwa Lee. De snel ste schaatsster ter wereld, twee voudig olympisch kampioene op de 500 meter. Zij wordt komende jaren uitgedaagd door haar landge- Ze mogen wel wat meer geluid maken als er niet-Koreanen rijden note Seung-Hi Park (22). Dat is pas echt een grote naam in Korea. Park was in Sotsji de succesvolste shorttrackster met twee keer goud en eenmaal brons. Park kon digde vervolgens aan te stoppen, ze wilde zich richten op haar gro te droom: modeontwerpster wor den. Het besef de Olympische Spelen van 2018 in eigen land van af de televisie te moeten volgen, dwong haar echter al snel weer het ijs op. De overstap gaat met vallen en opstaan, maar veel short trackers komen uiteindelijk ook op de langebaan snel bovendrij ven. In Seoel maakte de buitenwereld ook kennis met Min Seok Kim. Met vijftien jaar en 140 dagen was hij de op één na jongste wereldbe kerdeelnemer ooit. Kim werd zes tiende op de 1500 meter. Bij de vrouwen komt de ook pas vijftien jarige Min Sun Kim eraan. Al zal Pyeonchang voor beiden wellicht te vroeg komen. WINST DE JONG, LEENSTRA MAANDAG 24 NOVEMBER 2014 TILBURG in zijn oeuvre op de Roger Federer DUBAI SPA-FRANCORCHAMPS MONTPELLIER Lars van der Haar door Rik Spekenbrink SEOEL - Sven Kramer kon vorige week in het Japanse Obihiro rustig over straat op zoek naar een sushi- tent. Een week later in de Zuid-Ko- reaanse hoofdstal Seoel was dat iets anders. Bij het verlaten van de ijsbaan moet hij zich een voetballer hebben gewaand. Een horde fans wachtte hem steeds op, gewapend uiteraard met camera's en handte keningenboekjes. Yvonne Nauta Schaatser Bob de Jong heeft zater dag bij het wereldbekertoernooi in Zuid-Korea goud veroverd op de 10.000 meter. De 38-jarige stayer kwam uit op een tijd van 13.17,51. Daarmee was hij aanzien lijk sneller dan nummer twee Bart Swings uit België (13.32,45). Voor De Jong was het zijn negen tiende wereldbekerzege. Marrit Leenstra zorgde voor een verrassing. De 25-jarige rijdster van Team Corendon versloeg op de 1500 meter in een duel om het goud de favoriete Ireen Wüst In de laatste rit zegevierde Leenstra in een tijd van 1.57,76. Op de 1000 meter voor mannen gingen twee medailles naar Neder land. Olympisch kampioen Stefan Groothuis eindigde in een tijd van 1.09,83 op de tweede plaats, ge volgd door Kjeld Nuis in 1.09,86.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33