Afgeschreven Schaken geeft Rutten nog wat extra opties PSV straalt én faalt in de rol van favoriet 30 SPORT AJAX-SC HEERENVEEN Amsterdammers komen pas na het inbrengen van Ricardo Kishna op stoom tegen Heerenveen: 4-1 Waar de basisklanten binnen het team van Fred Rutten de blik na afloop al op het Europa League duel met Sevilla richtten, stonden enkele 'vraagtekens' langer stil bij het eenzijdige duel met FC Dord recht. Jean-Paul Boëtius werd na een uur gewisseld maar van on vrede was na afloop niets te mer ken. Tonny Vilhena kreeg als ver vanger van de geschorste Jordy Clasie eindelijk weer eens negen tig minuten, maar weet dat hij zijn plek donderdag weer af moet staan aan de aanvoerder. Vilhena speelde een wisselvallige wed strijd. Het ene moment straalde hij kracht en overtuiging uit, het volgende moment verdween een pass in niemandsland. „Het is voor iedere prof moeilijk als je op de bank zit", zei Vilhena. „Je moet je eroverheen zetten en wachten op je kans." Het talent was gretig en na een uur ook aan het bekvechten met Colin Ka- zim-Richards. De bekritiseerde spits ging met een afzwaaier voor eigen succes, terwijl Vilhena er be ter voor stond. Dat maakte hij Ka- zim-Richards ook in woord en ge baar duidelijk. Vilhena: „Het hoort erbij, dat is emotie. Colin is als een broer voor mij, ik kan het heel goed met hem vinden. Op het veld moet je elkaar af en toe de waarheid vertellen, daarna is het klaar." Dat directe heeft Ruben Schaken ook. De aanvaller speelde in de voorronde van de Champions Lea gue tegen Besiktas als rechtsback, leek daarna zijn plek rechts voor in weer te hebben veroverd maar belandde na de komst van Jens Toornstra op een zijspoor. Scha ken behoorde zaterdag weer eens tot de wedstrijdselectie, door de blessure van Elvis Manu. Na de ro de kaart voor Marvin Peersman, die moest vertrekken na een schop op de enkel van Toornstra, kwam Schaken in het veld voor middenvelder Karim El Ahmadi. De zevenvoudig international liet zich meteen gelden, tot vreugde van het thuispubliek. Nadat Toornstra de sterk keepende Filip Kurto van dichtbij eindelijk had gepasseerd (1-0), kreeg ook Scha ken waar hij op hoopte. Diep in blessuretijd zorgde hij met een be keken lobje voor 2-0. Het voelde als een bevrijdende treffer. „Ik geef nooit op", keek hij terug. „Ik was afgeschreven bij Feyenoord, zo voelde het echt. Maar zolang ik vind dat ik het niveau aankan, blijf ik strijdbaar. Ik weet wat mijn kwaliteiten zijn. Die zijn niet ifieens verdwenen als een trainer je er naast zet." Hij heeft de verhalen gelezen dat hij in januari mag vertrekken, maar Schaken denkt er niet aan. „Als de club ruimte wil creëren voor een nieuwe spits, is dat niet mijn hoofdpijn. In dit Feyenoord kan ik van waarde zijn. De trainer heeft een tijdje geen gebruik van me gemaakt, maar vond dat ik nu goed bezig was en dus een kans verdiende." Misschien komt Scha ken nu dus wel weer vaker aan bod. „Dat weet ik niet. In de voet ballerij heb je geen zekerheden. Dat heb ik de afgelopen maanden weer gemerkt." AMSTERDAM - Scouts uit binnen- en buitenland analyseren het doen en laten van de dartelende middenvelder. De camera van Fox volgt hem tot de kleedkamer als hij met de bus bij de Arena aan komt. Ja, zelfs RIT Boulevard is naar Amsterdam gekomen voor Ajax-SC Heerenveen. Om te vra gen of Daley Sinkgraven eigenlijk een vriendin heeft. En uitgere kend dan maak je een eigen doel punt. „Het breekpunt in de wed strijd", vond hijzelf, na de 4-1-ne- derlaag tegen wat iedereen als zijn toekomstige club ziet. Het hoofd rood, ietwat geïmpo neerd door zoveel mediabelang stelling, slaat Sinkgraven zich door de interviews heen. Het is koorddansen. „Nee, ik kan niet zeggen dat ik het seizoen afmaak bij Heerenveen." Of hij de fans die hem als 'een echte Ajacied' hadden toegezongen, had ge hoord? „Nee. Wat ik daar van vind? Daar moet ik nog even over nadenken." Negentien lentes jong nog maar. Begeerd worden door Ajax, en dan naar de Arena moe ten. „Ik heb me eigenlijk zoals voor elke ander duel proberen voor te bereiden." Alsof dat lukt, schamperde ploeggenoot Joey van den Berg, als zelfs je vader uit Sjanghai komt overvliegen 'voor een wedstrijdje tegen Ajax'. „Da ley is echt een stoïcijnse jongen, maar het zou raar zijn als het alle maal niks met hem deed." Het was in de eerste helft niet ge gaan zoals Sinkgraven gehoopt had. „Ik leed een paar keer stom balverlies." Maar dankzij een prachtige knal van Luciano Slag- veer stond Heerenveen wel op voorsprong. Ajax stuntelde, had geen enkele grip op het duel. Sink graven: „Die eerste helft was van ons team wel goed." Het staartje ervan veranderde echter alles. Slag veer kreeg zijn tweede gele kaart van Kevin Blom, moest in rukken. „We hebben in de rust ge zegd dat we er met z'n allen voor zouden vechten. Tuurlijk werden we achteruit gedrukt, maar we hielden lang stand." Totdat in de 66e minuut een voor zet van Lucas Andersen via Sink- gravens scheenbeen achter Krist offer Nordfeldt belandde. „Het breekpunt. Daarna heb ik alleen nog achter mijn tegenstander aan gelopen." Die opponent, Davy Klaassen, had daarvoor echter al genoeg gezien. Ontwijkend, op de vraag of hij onder de indruk van zijn toekomstig ploeggenoot: „Nou ja, je kunt in ieder geval wel zien dat hij heel goed kan voetbal len." Of de twee na de winterstop sa men op één middenveld spelen, is aan de onderhandelaars van beide clubs. Bij Heerenveen gunnen ze Sinkgraven in ieder geval het bes te. „Die gaat nog wel wat euro's maken", grinnikt Van den Berg. De heel wat minder gepolijste middenvelder adviseert zijn team genoot het seizoen in Friesland af te maken. „Daley is een typische Ajax-voetballer, hij zou hier in Amsterdam wel passen. Maar hij moet wel beseffen dat hij op deze leeftijd zo veel mogelijk wedstrij den moet spelen. Als je hier, bij deze club, 45 minuten minder speelt, sta je de maandag erop Spits Luuk de Jong stond na het debacle bij FC Groningen vier ca meraploegen en daarna nog de journalisten van de kranten te woord. Hij sloeg snel de spijker op zijn kop en niet alleen omdat hij eindelijk de douchestralen wil de voelen. „Weet je, we kunnen er nog een half uur over door jam meren. We moeten gewoon een paar ballen erin schieten, dat is het verhaal van deze wedstrijd. Doen we dat, dan is er niets aan de hand. We spelen hier goed, do mineren en creëren de mooiste mogelijkheden. Scoren is vandaag het probleem." Het is een bekend verschijnsel dat PSV moeite heeft om in uitwed strijden de nul te houden. Dat luk te de ploeg voor het laatst in fe bruari. De resultaten zijn dit sei zoen in eigen huis voortreffelijk, uit laat PSV minder steken vallen. Dat wil niet zeggen dat de ploeg altijd overtuigde. In elke wed strijd waarin PSV buiten Eindho ven won, waren er toch fases waarin de ploeg het heft uit han- PSV kreeg kans op kans, maar benutte er daarvan slechts één. FC Groningen profiteerde in het slot: 1-1. den gaf. Net zoals gisteren in het tweede deel van de tweede helft Vaak heeft de ploeg voorin ge noeg snelheid en kwaliteit om de tegenstander pijn te doen. Trainer Phillip Cocu voelde afgelopen vrij dag al dat dat in Groningen niet voldoende zou zijn. Hij bleek een visionair. „Ons rendement is te laag", zei hij voor de sof in Noord-Nederland. Gisteren kon hij die woorden met nog 250 kilo meter voor de wielen van de PSV-bus herhalen. Zijn team speelde de Groningers bij vlagen dronken. Na afloop deed dat er niet meer toe. Luciano Narsingh, Memphis Depay, Luuk de Jong, Adam Maher, stuk voor stuk lie ten de spelers van PSV het liggen voor de goal. Cocu: „Je kunt voor af alles tactisch afdekken en be spreken, hierop heb je weinig in vloed." PSV kon in de eerste seizoens helft zonder de druk van een abso lute titelfavoriet spelen. De laatste weken groeide de ploeg bij de bui tenwacht al uit tot de formatie die de hegemonie van Ajax dit sei zoen doorbreekt. Het extra jaar er varing van de meeste spelers, de inbreng van de nieuwelingen Andrés Guardado en Luuk de Jong en de teruggekeerde Georgi- nio Wijnaldum gaven de ploeg al lure en vechtlust. Het was niet toevallig dat PSV gisteren tijdelijk uiteenviel nadat Andrés Guarda do bij een duel om de bal het ton- neel moest verlaten. Hij bepaalt het tempo van een wedstrijd, is de leider op het veld. Hij geeft in woord en gebaar de belangrijkste signalen af. „Ik vind dat Jorrit het daarna goed heeft ingevuld", zei De Jong over vervanger Hendrix. „We kunnen ook met hem spe len, maar natuurlijk is Andrés in veel opzichten belangrijk voor ons. Iedereen heeft kunnen zien hoe hij tijdens Nederland-Mexico speelde. Hopelijk valt zijn blessu re mee en zien we hem snel te rug." door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Voor Feyenoord leek het thuisduel met FC Dordrecht (2-0) op voorhand niet meer dan een tussendoortje. Met de wedstrij den tegen Sevilla (donderdag) en PSV (zondag) in aantocht maakte de Rotterdamse ploeg het zichzelf zaterdagavond echter onnodig moeilijk. Tegen de hekkensluiter kwam de bevrijdende treffer pas vijf minuten voor tijd van de voet van Jens Toornstra. Het slotak koord was voor de weer in genade aangenomen Ruben Schaken. Sinkgraven door Edward Swier I Ruben Schaken, hier in duel met Dordrecht-speler Everon Pisas, denkt er niet over te vertrekken. „In dit Feyenoord kan ik van waarde zijn." foto Broer van den Boom/VI Images door Rik Elfrink EINDHOVEN - Twaalf doelrijpe kan sen, slechts één bal ging erin. En omdat PSV toch nog het bijna klas sieke verdedigende foutje maakte, stond het gezicht van de kam pioenskandidaten op onweer na het bezoek aan de Groningse Euro borg. De 1-1-eindstand was even onnodig als teleurstellend voor de Eindhovenaren. Luuk de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30