TO©S PZC I l I Zestig Duitse IS-strijders gesneuveld in Syrië en Irak I I COLOFON 44 De veroorzaker heeft nooit berouw getoond en nooit de waarheid gesproken 44 We keken elkaar 2 IN HET NIEUWS DODELIJK ONGEVAL BILL COSBY Si Erik Derijks werd vrijdag woest toen hij de straf hoorde die de rechter gaf aan de man die drie familieleden doodreed. Hij en zijn vrouw Moniek doen hun verhaal. Maak iemand abonnee! paul kusters G uitein&elijk herinmero ALS PILL COSBY... HEESCH - Hij is nu de man die een stoel richting de rechter gooide. „Ik had dat nooit van mezelf ge dacht. Vrienden die erbij waren ook niet, anders hadden ze me wel tegengehouden. Maar ineens werd alles zwart en heb ik met dat ding gegooid. Helemaal niet op de rechter gericht trouwens, al zag dat er op tv zo uit." Met zijn actie raakte Erik Derijks mensen in het hart. Zoals ook de ijselijke gil van Moniek Hanssen dat deed. De beelden uit de recht bank in Roermond vonden vrij dag razendsnel hun weg naar nieuwszenders en sociale media. In die rechtbank werd een 33-jari- ge Pool veroordeeld tot 120 uur taakstraf voor het veroorzaken van een verkeersongeval met drie doden, het 2-jarige dochtertje van Erik en Moniek en beide ouders van de moeder. In de duizenden reacties sinds dien - er is onder andere een peti tie op Facebook gestart - over heerst bijval en begrip. Die massa le steun doet Derijks (48) en Hanssen (37) goed. Ze hebben niet alle reacties gelezen, vertel len ze in hun woning in Heesch, maar wel veel. Ééntje is de moe der speciaal bijgebleven: „Een jon ger iemand schreef dat hij hoopte dat het filmpje van die lieve pap pa heel YouTube over zou gaan. Daar gaat het in de kern om: Erik is geen stoelgooier, maar een heel lieve papa die zijn kindje verloren heeft." Dat grote verdriet, die grote gevol gen van het verkeersongeval, heb ben de rechters bewust niet mee genomen in hun beslissing. Omdat er onvoldoende bewijs was voor een forse snelheidsover treding konden de dramatische gevolgen van het ongeluk de be stuurder niet aangerekend wor den. Hartstikke krom vindt de moeder dat: „Oorzaak en gevolg worden los van elkaar gemaakt. Ei genlijk wordt er gezegd: die drie mensenlevens, ach dat is jammer, maar daar doen we verder niets mee. Terwijl mensen juist veel sterker zouden moeten beseffen wat er gebeuren kan als je in een auto stapt en te hard rijdt of met je telefoon speelt." 'Hopelijk worden de beleids- en strafbepalers nu wakkergeschud', schreef zij vrijdagavond laat op haar Facebookpagina. 'De manier waarop dit nu wordt afgedaan, is ongelofelijk en respectloos'. Het niet verwachte verloop van de strafzaak is de reden waarom de twee nu naar buiten willen tre den met hun verhaal. De ouders waren vrijdag rustig naar de recht bank gegaan. Derijks: „We zagen even in de ogen. De rechter draaide haar blaadje om en dat was het dan het als het laatste stukje van de enorme juridische berg waar we al anderhalfjaar tegenaan lopen. Alleen die uitspraak nog. De eis was vijftien maanden en we had den er rekening mee gehouden dat daar nog iets af zou gaan. Een paar maanden de cel in en een rij-ontzegging: meer is het in Ne derland toch niet. We vonden dat hij de gevangenis in moest. Als dat niet zo zou zijn, zouden we er geen genoegen mee nemen." Maar de veroorzaker van het onge luk kreeg een taakstraf. Hij wordt beloond voor niet meewerken, zegt Derijks: „Van hem verwach ten we niks meer. Hij heeft nooit zijn excuses aangeboden, nooit de moeite genomen ons te benade ren, nooit berouw getoond en nooit de waarheid gesproken. Dat zegt naar mijn idee iets over een persoon. Daar komt hij nu wel mee weg, de rechters trappen er in. Nee, van een hoger beroep ver wacht ik niks. Alle feiten blijven toch hetzelfde. De enige die nog iets zou kunnen toevoegen, is de bestuurder. Die weet wat er ge beurd is, maar die zegt natuurlijk niks meer." Zoals zij zich nu voe len, gaan Derijks en Hanssen zelf niet naar zittingen voor het hoger beroep. „Ik laat me niet nog een keer publiekelijk vernederen", zegt de vader. De moeder: „Die blik ook van de rechter, nadat ik geroepen had dat ons leven kapot was en dat hij maar een taakstraf kreeg.We keken elkaat even in de ogen. Ze draaide haar blaadje om en dat was het dan." Hanssen is in verwachting. Over enkele weken verwachten de twee een kindje en ook daarom hadden ze graag een punt achter de rechtszaak willen zetten. „Nu is er nog meer leed bijgekomen", zegt Derijks. „Ook daarvoor zul len we nu een plaatsje moeten zien te vinden." Minister van Binnenlandse Zaken Thomas de Maizière zei vrijdag nog dat er circa 550 radicalen naar het oorlogsgebied in het Mid den-Oosten zijn vertrokken en dat hun aantal in rap tempo toe neemt. Volgens Maassen zijn er 180 IS-strijders teruggekeerd naar Duitsland. De autoriteiten hou den hen in de gaten, maar kun nen ze niet rond de klok bewa ken. In het interview zegt Maassen dat zijn dienst middelen tekort komt voor de strijd tegen IS. Het betreft ondef meer het pure spionage werk. Het Duitse parlement heeft al wel fondsen toegezegd aan an dere overheidsdiensten die IS be strijden. Vooral als het gaat om werving door IS. Maassen: „De sociale netwerken spelen een grote rol in de commu nicatie tussen enerzijds de jonge jihadisten die in Syrië en in Irak strijden en anderzijds hun vrien den en aanhangers in Duitsland. Samen met andere Duitse veilig heidsdiensten staan we in contact met nationale en internationale providers. We informeren ze over propaganda-activiteiten. Zo dra gen we er aan bij dat dit soort communicatie zo veel mogelijk wordt beperkt." In Syrië hebben bombardemen ten van de internationale coalitie tegen IS tot nu toe 910 mensen het leven gekost. Onder hen zijn 785 vooral buitenlandse IS-strij ders, aldus het Syrische Observa torium voor de Mensenrechten. fp Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl 'Geen stoelgooier, door Maarten van den Hurk Erik Derijks Moniek Hanssen door onze redactie buitenland BERLIJN - In Syrië en Irak zijn in to taal zeker zestig Duitse strijders van terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) gedood. Negen van hen zijn omgekomen door zelfmoord aanslagen, aldus het hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst (BfV), Hans-Georg Maassen, giste ren in Welt am Sonntag. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee ♦Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2