ZEELAND 25 worden, betekent dat al die andere oké waren. Dat illustreert de grootsheid van de prestatie die hier is verricht. En laat meteen ook de ver bijsterende maat en schaal van de Oosterschel- dewerken zien." Van de pijlers, ooit als 'mastodonte kathedra len' oprijzend vanuit de bouwput, zijn nu al leen nog maar de topjes te zien, als knekels in de ruggegraat van de gatendam. „Het is de tra giek van Rijkswaterstaat dat alle waterbouw kundige werken, zodra ze af zijn, uit het zicht verdwijnen. En wat nog wel is te zien, wordt landschappelijk weggemoffeld. Alsof we ons er voor schamen." Hoog tijd dus voor een monumentaal gebaar. Pomp het water die bouwput uit, en de reser vepijler doemt daar dan in alle kolossaliteit weer uit op, achttien meter beneden de zee spiegel, in Nederlands diepste polder. En daar hoort dan natuurlijk ook een fontein bij, de hoogste van Nederland. „Want wij hebben hier nooit met water gespeeld. Ja, we pompen het weg, maar we hebben er nog nooit iets leuks mee gedaan. Ik pomp het omhoog, zo dat je van heinde en verre kan zien: hé daar wordt een polder leeggepompt." Om zijn verhaal nog aanschouwelijker te ma ken bedacht Van Gasteren het werkeiland 'vast te schroeven'. Acht enorme moeren zou den Neeltje Jans op haar plaats moeten hou den. Want stel je voor dat zo'n kunstmatig ei land wegdrijft. „Jongen", zo beëindigde Van Gasteren ons vraaggesprek, „echt, ik durf je te zeggen, dit wordt wereldberoemd. Dit wordt - onthoud het maar - Dutch windmills, tulips en Nieltje Jèns." Waar wie zal dat betalen? Het plan vergde een investering van 132 miljoen gulden. Maar als het resultaat jaarlijks 800.00 bezoekers trekt, die daar dan elk 28 gulden spenderen, dan ver dient het zich dubbel en dwars terug. Gere nommeerde adviseurs als oud Shell-topman Gerrit Wagner en oud-minister Tjerk Wester terp stimuleerden het provinciebestuur de plannen verder uit te laten werken. Provincie, Rijk, gemeente Veere en het pensioenfonds PGGM legden daar samen acht ton voor op ta fel. Maar toen het plan af was, bleken de beno digde investeerders te aarzelen. Een beheer maatschappij moest hen over de streep trek ken. De provincie stak daar 1,2 miljoen gulden in, en de gemeente Veere 6 ton. Aanzienlijk minder dan de aanjager van het plan, gedepu teerde Jaap Ventevogel, hardnekkig bij zijn me debestuurders bleef bepleiten. Het lukte nog wel banken, vakantieparken en andere moge lijke geldschieters te interesseren, maar in plaats van meteen toe te happen, kleedden die de plannen steeds verder uit. Het moest goed koper, en er moesten meer verdienpunten in. Uiteindelijk bedacht Matthijs Zeelenberg, ar chitect te Ouddorp, voor hen een 'beter' plan: Sealand-expo. Geen gebouwen als koepels, maar als één grote 'sneeuwkristal'. Geen pijler- Op Neeltje Jans zou 'de ziel van elke rechtgeaarde Nederlander wordt bloot gelegd'. Goed voor 800.000 bezoekers per jaar. polder, maar een nep-pijler. Geen bouten en moeren, maar een hotel. Bitter constateerde Van Gasteren dat de provincie zijn gedachte goed had verkwanseld. Om een rechtszaak te voorkomen betaalde de provincie hem 75 mil le uit. Ondertussen strandde ook Zeelenbergs plan, en raakte de beheermaatschappij plat zak. Zes jaar na de presentatie van het baanbre kende plan, gingen ook de laatste ambities ver loren. Eindbalans: het eiland had er vier patat- kramen bij. Kwestie van te hoog opgeschroefde ambities? Kan zijn. Maar het waren ook de jaren van een hoog opgelopen conflict binnen het CDA Zee land. Met aan de ene kant gedeputeerde Jaap Ventevogel, die Neeltje Jans zag als 'speer punt' in zijn streven van Zeeland een 'kwali teitsprovincie' te maken. En aan de andere kant gedeputeerde Ron Barbé, die dat alles zag als veel te pretentieuze 'franje'. Hij eiste geld op voor 'serieuzer zaken': zeehaventerrei nen bijvoorbeeld. Als Barbé geen geld kreeg voor zijn havens, dan kreeg Ventevogel geen geld voor Neeltje Jans. Dat verlammende con flict bleef al die jaren binnenskamers. Barbé kwam er pas mee voor de draad toen hij was afgezwaaid naar de burgemeesterspost in Ter- neuzen. Ventevogel hield toen nog vol: had hij maar armslag gekregen, dan was 'ongetwijfeld al een en ander van de grond gekomen'. Op Neeltje Jans draaide toen al wel de Del- ta-expo, nu Deltapark geheten, goed voor zo'n 300.000 bezoekers per jaar. Die attractie krijgt binnenkort buren: negen windmolens, elk 180 meter de lucht in wiekend. Heel hoog. Maar je bestormt er niet de hemel mee. MAANDAG 24 NOVEMBER 2014 rhet firmament Elementaire onderdelen van Van Gasterens parapluplan voor het werkeiland Neel tje Jans, zoals verbeeld in de projectbrochure (fase 1; 1986). 1. Drie koepels, elk een oppervlakte van acht voetbalvelden omspannend. Onder de eerste een Nationaal Museum rond tien eeuwen vaderlande geschiedenis, toe gespitst op de waterbouw en de VOC; onder de tweede een expo van Neder lands trotse prestaties in de offshore, visserij en waterbouw, ingericht door het bedrijfsleven; en onder de derde een subtropisch ontspanningsoord. 2. Brug naar koepels en pijlerpolder. 3. Nederlands diepste polder, met drooggelegde reservepijler. 4. Acht moeren verhinderen dat Neeltje Jans ooit nog eens 'wegdrijft'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25