Dorpen massaal in verzet tegen bezuinigingen op de brandweer Bob en Henny Pieters pauselijk onderscheiden EVENEMENTEN Varkenshouderij Delta Big bij Sint Jan ten Heere breidt fors uit 20 WALCHEREN Geen Winterfestival dit jaar in Vlissingen. Maar we maken de stad wel gezellig, belooft de VOC De commissie Ruimtelijke Ont wikkeling bespreekt dat 1 decem ber. Uit alle adviezen blijkt dat de uitbreiding aanzienlijke verbete ringen met zich meebrengt voor dierenwelzijn en milieu. Het gaat om een verdubbeling van het aan tal varkens van ruim 3300 naar bijna 6600. In de Zeeuwse Staten zijn daar al eens kritische vragen over gesteld door Statenlid Leen Harpe van GroenLinks. Ho, ho, reageerde exploitant Arie van Dam daar toen op: van die varkens worden er ruim 1900 ver vangen door biggetjes, de opzet verandert dusdanig dat alle die ren meer ruimte, frisse lucht en daglicht krijgen. Hij introduceert de nieuwste, meest duurzame sys temen, en zijn oudste schuur wordt vervangen door een 'prach tig gebouw', dubbel zo groot wel iswaar, maar zo innovatief dat er in heel Nederland nog maar enke le van zijn te vinden. Er komt ook meer beplanting om het bedrijf. Veere kwam met een protest te gen de vervanging van de brand weerauto door een weliswaar snel ler inzetbaar, maar kleiner voer tuig met beperkte capaciteit, slechts bemand wordt door vier brandweerlieden. De stadsraad ziet er een 'onaanvaardbare' ver mindering in van de veiligheid. Maar elders in Zeeland timmert een aantal woonkernen aanzien lijk steviger aan de weg. Met na me in de gemeente Borsele, waar burgemeester Jaap Gelok zaterdag 1600 handtekeningen in ont vangst nam tegen de sluiting van de post in Baarland. De krabbels komen ook uit omlig gende dorpen als Hoedekensker- ke, Ellewoutsdijk, Oudelande en Kwadendamme. Aan een oproep om protestposters voor de ramen te hangen is massaal gehoor gege ven. In Baarland staat bijna geen huis waarop niet een poster hangt. In de wijde omgeving zijn alle plaatsnaamborden voorzien van borden die waarschuwen dat de brandweer daar straks onvol doende paraat is. Brandweerploeg leider Frans Jung noemt de steun overweldigend. „We zijn overal langs de deuren geweest en ik heb gehoord dat maar één iemand niet wilde tekenen." Volgens burgemeester Gelok zijn de reorganisatieplannen te veel ge baseerd op Randstedelijke nor men. „Dat heb ik mij een jaar gele den niet voldoende gerealiseerd, maar het blijkt funest voor dit ge bied." EF Dat gebeurde aan het eind van de eucharistieviering 's ochtends in de Onze Lieve Vrouwekerk. Niet eerder is zo'n onderscheiding in de stad dubbel uitgereikt. Het echtpaar Pieters geldt als 'toonbeeld' van actieve betrokken heid bij de rooms-katholieke kerk. Het wordt geroemd vanwe ge 'de inzet' voor het kerkelijk en maatschappelijk leven in Vlissin gen en Souburg. Ruim een halve eeuw geleden richtte Bob Pieters de katholieke school op. Hij zou die ruim dertig jaar blijven leiden, tot een fusie volgde met de protestants-christe lijke school. Hij zorgde er ook voor dat die soepel verliep. Pieters werkte daarnaast op de slagersvak school, de lts en het woonwagen kamp. Nog steeds is hij nauw be trokken bij de sociale activiteiten in kerk en samenleving. Zo houdt hij de financiën bij van de Onze Lieve Vrouwekerk, brengt hij bla den rond van kerk en ouderen bond en draagt hij bij aan acties als Kerkbalans en de kledinginza- meling. Ook zijn vrouw, Henny Pie- ters-van Wychen, verdiende haar sporen in het katholiek onder wijs. Ze was daarnaast vele jaren bestuurslid van de voormalige Martinusparochie en de caritas. Ze had ook een belangrijk aan deel in de fusies van parochies en besturen. Ze is nog volop actief in de seniorenafdeling van de katho lieke ouderenbond en in de bridgeclub voor ouderen. De onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice wordt verleend aan men sen van minstens 45 jaar die zich meer dan 25 jaar plaatselijk heb ben ingezet voor kerk en samenle ving. Er is een erekruis in goud aan verbonden, hangend aan een lint in de pauselijke kleuren geel-wit. van Sint Nicolaas was daar het be gin van. Het Vlissings Activitei ten Fonds, de Horeca Evenemen ten Commisie, de Cultuurwerf en de organisator van de rommel markten hadden dit weekend sa men een grote tent op het Bel- lamypark staan. De gemeente ho noreerde de samenwerking door geen precariorechten in rekening te brengen. Dat stelde de 18 hore cazaken rond het plein, - die in middels ook zijn gaan samenwer ken - in staat om na het Sinter klaasfeest een Pietenpop-avondje in de tent onder te brengen, en zondagmiddag vond er een rom melmarkt plaats. „Een eerste pio niersactie", zo omschrijft Anne- marie Koeman van het Sinter klaasfonds die samenwerking. De afloop maakte duidelijk dat de krachten nog aanzienlijk steviger gebundeld zullen moeten wor den, wil Vlissingen 'evenementen- stad' blijven. De rommelmarkt werd een sof. Er meldden zich slechts vier deelnemers. En half weg Pietenpop, bedoeld om geld binnen te halen voor nieuwe eve nementen, stonden hooguit vijf tig bezoekers in de tent. Onder hen Onno Bakker van de Cultuur- werf. Hij bleek de hoop op een tweede editie van Wonder- stroom, volgend jaar, nog niet te hebben opgegeven. De 'wat kleinere' kerstactiviteiten van de VOC (ondernemerscentra le) gaan overigens wel door. „Ons budget komt uit de ondernemers belasting", zegt woordvoerder Jan Jacobs. „Daar kan niet op worden gekort. Wij zorgen in december voor sfeerverlichting, een markt- je, glühwijn... Het wordt heus ge zellig in de stad, reken maar." VLISSNGEN - De enorme bezuini ging van Vlissingen op de subsi dies voor evenementen en cul tuur, werpt al schaduwen vooruit. Zo kan dit jaar geen Winterfesti val op touw worden gezet. Ande re jaren vertoefde er een winter- circus en lag er een kunstijsbaan. Vorig jaar voegde de Cultuurwerf daar Wonderstroom aan toe, met theater, lichtobjecten en -projec ties in de hele binnenstad. Dit jaar, niets van dat al. Opzet was om het publiek met Wonderstroom jaarlijks 'een in tense (winter)beleving te bieden, daarbij nauw samenwerkend met de horeca'. Maar de Cultuurwerf moet daar nu van af zien. Het geld is op. „Mede door investerin gen in De Piek is er helaas geen budget meer over om een volwaar dig festival te organiseren", meldt de website van de Cultuurwerf. Tal van organisaties hebben in middels aangekondigd de handen in elkaar te slaan om te redden wat er te redden valt. De intocht door Henk Postma AACTEKERKE - Bij Sint Jan ten Hee re, tussen Domburg en Aagteker- ke, wordt de weg vrijgemaakt voor een forse uitbreiding van de inten sieve varkenshouderij Delta Big. Het Veerse college van B en W wil alle procedures voor de benodigde vergunningen gelijktijdig laten ver lopen. De gemeenteraad moet daar nog mee akkoord gaan. door Henk Postma en Joeri Wisse VEERE/BAARLAND - De reorganisa tie van de brandweer in Zeeland heeft op Walcheren nog niet veel stemmen losgemaakt. In de ge meente Veere, waar mogelijk enke le posten worden opgeheven of verplaatst, is tot dusver alleen het stadje Veere bezorgd naar buiten gekomen. Bob Pieters en Henny Pieters-Van Wijchen zijn 'toonbeeld' van actieve be trokkenheid bij plaatselijke kerk en samenleving, foto Lex de Meester door Henk Postma VLISSINGEN - Het echtpaar Bob Pie ters en Henny Pieters-Van Wijchen is zondag in Vlissingen onderschei den met de Pro Ecclesia et Pontifi- ce, de op één na hoogste pauselij ke onderscheiding. Bezuinigingen nopen tot samenwerking door Henk Postma Pietenpop zaterdagavond in de evenemententent op het Bellamypark in Vlissingen. Optreden Stefan en Friends, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20