Fonkelend eerbetoon aan de Von Trapps VERDIEPING 11 Maria en de kapitein die als bindmiddel fungeert in een verhaal over het belang van familie, vriendschap, moed en keuzes ma ken. Universele thema's waarmee The sound of music uitgroeide tot een van de meest geliefde films aller tijden. Het echte leven van de Von Trapps verliep minder spectaculair. Jarenlang wilde de fa milie ook niets met de film te maken heb ben. 'Mensen hadden een totaal verkeerd beeld van ons', schrijft Agathe, een van de zussen, in haar familiekroniek Forever Liesl. Eind jaren '90 komt ze tot inkeer. 'De film heeft miljoenen mensen over de hele we reld vreugde gebracht; dat is het belangrijk ste.' Wat ze vergeet te melden, is dat de Von Trapps al jaren daarvoor profiteerden van het filmsucces. In de Trapp Family Lodge, een Oostenrijks chalet in het Amerikaanse Stowe (Vermont) rinkelt de kassa al sinds de jaren '80 dankzij muziekkampen en zangavonden waar veelvuldig repertoire uit The sound of music klinkt. Het zat de familie dwars dat papa Von Trapp te streng wordt neergezet in de film. „Ik wilde geen saaie man spelen", zei Plum- mer daarover. Daar staat tegenover dat de echte Maria (Maria Augusta Kutschera, om precies te zijn) in de film juist positiever naar voren komt dan ze in werkelijkheid was. Bij de nonnen in Salzburg stond Kutschera bekend als 'het zwarte schaap'. Een jonge dame met een moeilijke jeugd die ook later in haar leven bij tijd en wijle een lastpak was. Maar zingen kon ze. In de film huppelt die echte Maria op de achtergrond voorbij tijdens het nummer I have confidence. „De familie wilde graag meespelen in de film", herinnerde regis seur Wise zich later. „Maar na twintig keer diezelfde scène spelen, kreeg ze daar ge noeg van." De filmopnames begonnen in februari 1964 in Los Angeles. Eind april trok de hele ploeg naar Salzburg voor shoots op locatie. Die liepen fors uit de hand vanwege het slechte weer. The sound of music bezorgt de Oostenrijkse muziekstad een halve eeuw la ter zo'n 300.000 toeristen per jaar. Ze wil len de locaties zien waar Robert Wise zijn opnames maakte. Het wereldwijde succes van de film kwam langzaam op gang. De mond-tot-mondre- clame heeft uiteindelijk haar werk gedaan, verklaarde producent Darryl F. Zanuck van Twentieth Century Fox. The sound of music redde de filmmaatschap pij van de ondergang. De peperdure film Cleopatra (met Elizabeth Taylor) bracht haar in 1963 aan de rand van de afgrond. Met een investering van 8,2 miljoen dollar kreeg de firma het vertrouwen in een ge zond voortbestaan terug: de opbrengst na dert het imposante bedrag van 300 miljoen dollar. Interessante feitjes. Maar die vervagen zo dra Julie Andrews weer The hills are alive zingt. Of het nu in de meezingvariant is, in een dragqueen-versie of live in het theater, je moet wel een heel koud hart hebben als je niet meegesleept wordt door zoveel sui kerzoet vermaak. Prijzenregen Op televisie Sing-a-long Geremasterd Via de bergen bij Salz burg ontsnappen naar Zwitserland? On mogelijk: je komt na melijk in Duitsland uit. Niet handig als je voor de na zi's op de vlucht bent. De makers van The sound of music nemen va ker een loopje met de werkelijk heid. Maar het script van de musi cal staat na 55 jaar nog altijd ro buust, stoer en sterk overeind. Het verhaal over de muzikale fa milie Von Trapp behoort tot de klassiekers van het genre. De vijf de Nederlandstalige versie zorgt voor een nostalgisch feest der herkenning. Tegelijkertijd ver richt regisseur John Yost wonder tjes op de millimeter. Met dank aan een toegewijde club acteurs. Ze laten het origineel intact en voegen daar met veel kleine geba ren, snelle blikken en perfect geti mede intonaties meerdere lagen aan toe. Dan valt het reuze mee met de vermeende zoetsappig heid van dit werk van Richard Rodgers (muziek) en Oscar Ham- merstein (teksten). Anouk Maas speelt met een opge- wekte frisheid Maria, de postulan te die eerst de zeven kinderen Von Trapp inpakt en daarna de ka pitein zelf, gespeeld door Ad Knip- pels. Standvastig trouw aan zijn land, maar om de liefde van Maria te winnen moet hij bergen verzet ten. Knippels speelt het magi straal en ontroert keer op keer. De orkestbegeleiding van de Phil harmonic Zuidnederland staat op band. Dat blijft jammer: ik mis de trillingen die opstijgen uit de or kestbak. Niettemin klinken de ar rangementen rijk en groots. Wat een fonkelend eerbetoon aan een musicalklassieker! In het theater MAANDAG 24 NOVEMBER 2014 Vijf Oscars (onder meer voor beste film) krijgt de film tijdens de uitreiking van de Academy Awards in 1966. Het is het begin van een indrukwekkende prijzenregen. Het Amerikaanse ABC zendt de film voor het eerst uit op televisie. Dat zorgt voor een recordaantal kijkers. Sindsdien is de film niet meer van de beeldbuis weg te slaan. De eerste meezing-Sound of music is in Londen en krijgt veel internationa le navolging. De Prince Charles Cine ma in Londen opent 28 november en 12 december opnieuw de deuren voor deze sing-a-long. Voor meer da ta: www.singalong.net Een digitaal geremasterde versie van de film verschijnt in 2010 op dvd en op blu-ray. De opgefriste film vliegt de winkels uit. RECENSIE THE SOUND OF MUSIC door Martin Hermens The sound of music. Gezien: 23/11, Den Bosch (première). Tournee door het land. www.theaterhits.nl In 2014/2015 is de musical voor de vijfde keer te zien in de Nederlandse theaters. Aanleiding: het 50-jarig jubileum van de film. Anouk Maas (links) speelt Maria. nMnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11