kj9>9?J 'Transparantere' zorg schept nog geen helderheid wapens ter wereld Vermeend overlijden van Jorge Zorreguieta zorgt even voor ophef 44 Klant vindt het 44 Er is hoop. Vorig jaar scoorde Bart Smit het slechtst Die zit nu in de middenmoot L89,99J L?9,99J boi.comf BINNENLAND 7 m L24,99J doet kloppen" aldus Heins. „Tege lijkertijd zijn de keuze, de keuze vrijheid en de transparantie door het internet nog nooit zo groot ge weest. ]e hebt vergelijkingssites en je kan van webwinkel naar webwinkel surfen. Wie te veel be taalt, heeft gewoon slecht gewin keld." Volgens Heins is de Van/voor-aan bieding' zo oud als de weg naar Rome. „Dit is een verkooptrucje, waarbij je in feite tegen de klant niet erg te worden misleid. Zolang hij er een goed gevoel aan overhoudt zegt: kijk eens hoeveel voordeel je nu kan behalen. Je mag deze kans niet missen. Koop het artikel nu, want morgen is deze aanbieding misschien weer weg." Marketingpsychologen hebben het fenomeen 'van/voor' uitge breid onderzocht en kwamen tot een opmerkelijke conclusie. „Het maakt namelijk helemaal niets uit. Mensen lezen vaak slecht. We hebben een test gedaan waarbij de 'van-prijs' was gesteld op 14,95 en de 'voorprijs' op 16,95. De prijs was dus verhoogd. Het maakte al lemaal niet uit, het artikel ver kocht prima." Volgens Heins wil de mens graag bedrogen worden, als hij er maar een goed gevoel aan overhoudt. En hoe geef je mensen een goed gevoel? „Door te suggereren dat hij zojuist een heel goede deal heeft gesloten", al dus de internetmarketeer. De actie van de Consumenten bond heeft ertoe geleid dat Weh- kamp sinds dinsdag bij 'van/voor-prijzen' de echte advies prijs van de fabrikant toont. „En als die er niet is, gaan we met die fabrikant in gesprek over wat een redelijke prijs is" aldus een woord voerder. Diverse consumenten hebben in tussen hun eigen oplossingen. Sommigen stellen voor om de kerst- en sint-inkopen voortaan midden in de zomer te doen. Dat zou schelen. Anderen pleiten voor een consumentenstaking of zeggen: vergelijk de prijzen. PRIJS^^ V NOVEMBER V W NOVEMBER Y NOVEMBER^ Y NOVEMBER^ JL09#9T JU4£9T boi.com® Mooi woord, transparantie, niet iets om tegen te zijn. De politiek roept er al jaren om. Maar de uit werking zaait tot nu toe meer ver warring dan helderheid. Neem iets 'simpels' als de rekenin gen van de zorgverzekeraar. Kreeg je als verzekerde vroeger nooit een overzicht van je zorg- kosten, nu wordt post voor post uitgeschreven wat je opmaakt. Niet in de laatste plaats om de zorgkosten in toom te houden. Natuurlijk, niemand is gebaat bij gebeurtenissen als oorsmeer-gate, waarbij een ziekenhuis duizend euro rekende voor het schoonspui ten van oren. Maar wat nu in de overzichten van verzejkeraars staat, is onduidelijk. Zo zijn er be talingen aan je huisarts, terwijl je daar niet eens bent geweest. Inge wikkelde termen als 'opslag in schrijf- en kwartaaltarief maken niet duidelijk dat het gaat om de jaarlijkse betaling per patiënt van de verzekeraar aan de huisarts. Omdat de huisarts wordt ver goed, malen we er niet om, maar dat is anders bij bedragen die van het eigen risico afgaan. Zoals de apothekerskosten, die sinds 1 ja nuari 2014 apart op het overzicht worden vermeld. Voor elk doosje pillen betaal je zes euro service kosten en als het de eerste keer is dat je ze ophaalt, komt daar nog eens zes euro bij. Opeens ziet de verzekerde dat hij moet betalen voor het advies van de apotheker. De overzichten zijn onduide lijk. Er zijn betalingen aan je huisarts, terwijl je daar niet eens bent geweest Dat moest hij altijd al, maar dat bedrag zat tot dit jaar verstopt in de prijs van het middel. Nu weige ren patiënten de kosten voor de apotheker te betalen of halen hun recept niet op, gezondheidsrisi co's ten spijt. Transparantie werkt alleen met heldere informatie. En dat is niet de sterkste kant van de zorgsector met al zijn jargon. De minister achtte het lang een taak van de zorgverleners zelf om kwa liteit inzichtelijk te maken. Maar wat blijkt: de patiënt wordt er niet wijs uit en bovendien zijn in spectierapporten, interne onder zoeken en beoordelingen van pa tiënten op tientallen verschillen de websites te vinden. Zie daar maar eens wegwijs uit te worden. Schippers neemt nu zelf de touw tjes in handen: haar kwaliteitsin stituut komt in 2015 met alle noodzakelijke informatie per aan doening op de site kiesbeter.nl. Het zal nog een hele klus worden om de cijferbrij zo te presenteren dat iedereen het begrijpt. Als het niet lukt, wordt 2015 opnieuw een jaar van de vertwijfeling. Transparantie werkt alleen met heldere informatie. Niet de sterkste kant van de zorg met al zijn jargon naar de Tweede Kamer en staat op internet, in het kader van de transparantie. Overigens rekent het SIPRI bij het maken van de ranglijst met de reële waarde van de verkochte wapens en niet met eventuele dumpprijzen. Vorig jaar gingen de meeste wa pens naar Indonesië, in de vorm van onderdelen voor marinefregat ten. De VS kochten onder meer onderdelen voor gevechtsvliegtui gen en onderdelen van lanceerin- richtingen voor luchtverdedi gingsraketten, blijkt uit de rappor tage van het ministerie. Verder kreeg de NAVO een groot deel van het militaire materieel dat ons land uitging. Bijna alle lan den die wapens exporteren doen dat over de hele wereld. Weze- man: „Tot voor kort was Japan het enige land dat geen wapens expor teerde. Japan heeft een wapenin dustrie en maakte die wapens al leen voor eigen gebruik. Dat is aan het veranderen, want Japan begint ook te exporteren." Het Samenwerkingsverband Stop Wapenbeurs protesteerde giste ren tegen de militaire samenwer king van Nederland met Israël. De groep, waarin ook enkele poli tieke partijen zitten, bood minis ter van Defensie Jeanine Hennis daarover een petitie aan. Al snel werd duidelijk dat de Ar gentijnse kranten, die daar be kend staan als kwaliteitsmedia, zich hadden vergaloppeerd. Bron nen rond het Koninklijk Huis spraken het overlijden van Zor reguieta met klem tegen. En even later paste ook La Nación, een van de kranten die het overlijden meldden, het bericht op de websi te aan. In een nieuw bericht ci teerde La Nación de jongste doch ter van Zorreguieta, Inés, en een arts van het ziekenhuis Fundaleu, waar Zorreguieta eerder werd ver pleegd. Zij zeiden dat Zorreguieta thuis is en in stabiele toestand ver keert. De 86-jarige Zorreguieta zou lijden aan leukemie. Snelheid vóór zorgvuldigheid, dat is de werkwijze van de Argentijn se media, die vaak met stelligheid beweringen doen die achteraf niet blijken te kloppen. Maxima fi gureert regelmatig in die media. Bezoeken aan haar geboorteland blijven nooit onopgemerkt, zoals afgelopen weekeinde nog bleek toen ze haar vader in de Funda- leukliniek opzocht. Maxima zag vijf jaar lang af van bezoeken aan Buenos Aires vanwege de agressie ve media. Het mediaklimaat is ru wer en harder dan in Nederland. Alles wat over Maxima bekend is, wordt ook meteen op websites ge zet, zoals gisteren gebeurde. Zorreguieta is een omstreden man. Tijdens de dictatuur van pre sident Jorge Videla was hij onder minister van Landbouw. In die pe riode werden duizenden politieke tegenstanders gemarteld en ver moord. VRIJDAG 21 NOVEMBER 2014 koper speelgoed' Jorik Heins, internetmarketeer Joyce Donat, Consumentenbond ANALYSE TRANSPARANTIE door Francine Wildenborg DEN HAAG - Edith Schippers houdt er maar niet over op: 2015 wordt hét jaar van transparantie in de zorg, belooft de minister van Volks gezondheid. Dat kon nog wel eens tegenvallen. Edith Schippers, minister van Volksgezondheid. beeld De Persdienst I bronnen Consumentenbond, DPd 4 Wie koopt de Nederlandse wa pens? 5 Hoe verliep de wapenbeurs giste ren? BUENOS AIRES/DEN HAAG - Even was er ophef, gisteravond. Argen tijnse kranten meldden met stellig heid dat Jorge Zorreguieta, de va der van koningin Maxima, was over leden. Het bericht ging als een lo pend vuurtje de wereld over en zorgde vooral in Nederland korte tijd voor opschudding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7