Asscher: nieuw dieptepunt voor PW Zorgverzekeraars weigeren vaker vergoeding dubieuze transplantatie rebelse botox-hertogin Ondernemers Vierhouten vrezen opvang ebola-hulpverleners IN HET NIEUWS 5 Gisteren vond daar een bijeen komst plaats met vertegenwoordi gers van verschillende religies, in clusief moslims. „Een buitenge woon treurige aanval op een kern waarde van Nederland", noemde de vicepremier de opmerkingen van Wilders' desgevraagd. „De PW bedient zich van een eenrich- tingsrechtstaat. Ik de vrijheid, en jij niet." Mensen van joodse, christelijke, humanistische en islamitische achtergrond kwamen gisteren in de Ridderzaal bijeen om te praten over de toegenomen spanningen tussen groeperingen. Zij beloof den verzoenende woorden over te brengen aan hun achterban. Volgens Asscher is een dialoog broodnodig. „We staan niet de rug naar elkaar toe." De bewinds man ziet een toegenomen angst bij mensen om hun identiteit te tonen, of dat nu joods, islamitisch of homoseksueel is. Dat is 'buiten gewoon verdrietig'. Zeker sinds deze zomer zijn de spanningen toegenomen, vindt hij. „Een var kenskop voor de deur van een moskee of een ISIS-vlag bij een demonstratie maakt discriminatie heel concreet. Daar hebben we de laatste tijd helaas veel voorbeel den van gezien." Asscher wilde niet ingaan op het conflict dat hij had met twee pas opgestapte Turkse PvdA-Kamerle- den, juist over de onderwerpen in tegratie en uitsluiting. Zij vinden dat Asscher te kritisch was over Turkse organisaties. De bewinds man ziet de ruzie niet als een symptoom van verharde onderlin ge verhoudingen. „Dar was van veel minder grote orde dan waar het hier vandaag over ging." ENQUETE Achmea bijvoorbeeld zegt twee keer een verzoek voor een trans plantatie in het buitenland te heb ben afgewezen. Het ging om aan vragen voor transplantaties bui ten Nederland, waarbij na contact met de behandelend arts en de pa tiënt de verzekeraar geen toestem ming gaf voor financiering van de transplantatie. Achmea heeft ook achteraf een keer 'fraude' met een waarschijnlijk illegale transplanta tie ontdekt. Zorgverzekeraars gaan in het algemeen ruimhartig om met vergoedingen voor patiën ten die een transplantatie kunnen ondergaan, omdat het uitblijven ervan levensbedreigend kan zijn. Onderzoekster Frederike Am- bagtsheer wijst er ook op dat de zorgkosten hoger zijn als iemand bijvoorbeeld jarenlang dialyses moet blijven ondergaan. Vier jaar geleden is de Zorgverze- keringswet aangescherpt. Vergoe dingen voor transplantaties in het buitenland mogen sindsdien wor den afgekeurd als de herkomst van een orgaan oncontroleerbaar is. Aanleiding daarvoor waren ge vallen van 'transplantatietoeris- me' die aan het licht waren geko men. Verzekeraars bleken kosten te hebben betaald van transplanta ties in onder meer Pakistan, on danks dat de herkomst van orga nen dubieus was en niet vast stond of de donatie vrijwillig was. Ook VGZ erkent dat 'incidenteel' machtigingen voor kostenvergoe dingen voor transplantaties in het buitenland zijn geweigerd. Zodra iemand zegt een donor te hebben gevonden in India, Pakistan, de len van Afrika of het Midden-Oos ten, heeft dat 'onze speciale aan dacht', aldus een woordvoerder. CZ zegt geen cijfers te kunnen ge ven. Alle verzekeraars melden slechts enkele verzoeken per jaar te krijgen voor transplantaties bui ten Europa. haar drie huwelijken, slecht ge slaagde cosmetische ingrepen en vriendschappen met de groten der aarde. Tijdens haar jeugd in Groot-Brittannië, waar haar vader ambassadeur was, dineerde ze met Winston Churchill en speel de ze verstoppertje met de huidi ge Britse koningin Elizabeth. De rijkste vrouw van Spanje, met een geschat vermogen van 3 miljard, rekende Jackie Kennedy en Grace Kelly tot haar vriendenkring. In 2011 veroverde de rebelse herto gin opnieuw de harten, door op haar derde huwelijk, met de 25 jaar jongere toyboy Alfonzo Diez, spontaan de flamenco te dansen; op roze ballerinaschoenen, schud dend met haar grijze krullen en een gezicht dat strak stond van de botox. Ze werd daarbij toege juicht door bewonderaars, onder wie de grote sterren van het stie- renvechten, één van haar passies. Naast paleizen, landgoederen en kunstwerken van Rubens en Rem brandt, grossierde ze in titels. Ze was 7 keer hertogin, 19 keer mar kiezin, 22 keer gravin en ze droeg de titel Grande d'Espana. Ze zal vooral herinnerd worden als een moderne, liberale ambassadrice van het land waarvan ze hield. Het nieuwe hoofd van het Huis van Alva, haar oudste zoon Car los, krijgt nu haar privileges. Daar toe behoort het recht om met een paard de kathedraal van Sevilla binnen te rijden, de plek waar vandaag afscheid van Cayetana wordt genomen. Dat bleek donderdagavond tij dens een druk bezochte informa tieavond van gemeente Nunspeet en Artsen zonder Grenzen. Jeanet van Rijssen heeft een restaurant in Vierhouten. „Dinsdagavond stond de telefoon roodgloeiend. Mensen annuleerden omdat ze niet naar het 'eboladorp' wilden. Dat zijn zure centen." Een collega van haar zei dat als bij een van de hulpverleners ebola ge constateerd zou worden, de toeris tische sector in Vierhouten ten dode opgeschreven is. In een villa aan de rand van het dorp op de Veluwe worden bin nenkort buitenlandse medewer kers van Artsen zonder Grenzen opgevangen. Het gaat om hulpver leners uit bijvoorbeeld landen als Sri Lanka of India, waar de medi sche zorg wellicht niet toereikend is. Ze zijn niet besmet en vormen geen risico voor de omgeving, be nadrukte Katrien Coppens, ad junct-directeur van Artsen zon der Grenzen. „Ze komen niet met busladingen naar het dorp. Overal in het land zijn al Nederlandse hulpverleners van ons naar huis teruggekeerd." Enkele dorpelingen willen de hulpverleners graag welkom he ten, maar 'hou ze dan drie weken in quarantaine', vroegen ze. Er is volgens Coppens geen enkele me dische noodzaak ze af te zonde ren. „Maar in de Verenigde Staten gebeurt het wel. Waarom hier niet?" vroeg burgemeester Dick van Hemmen. Daar gaat het om enkele staten waar die maatregel al is teruggedraaid, zei Peter Schrooders, arts van AzG. VRIJDAG 21 NOVEMBER 2014 illustratie Censuur door Sandra Donker DEN HAAG - Minister Lodewijk As- scher (Integratie, PvdA) noemt het een 'dieptepunt' dat de PW mos lims wil weren uit de Ridderzaal. PW-leider Geert Wilders eiste de ze week via Kamervragen dat 'geen enkele islamitische vertegen woordiging' de Ridderzaal zou mo gen betreden omdat die ruimte als hart van de Nederlandse democra tie wordt beschouwd. Uit een eerder door het Erasmus MC gehouden anonieme enquête onder 241 zorgverleners die nier patiënten behandelen, bleek bijna de helft patiënten te kennen die een niertransplantatie in het bui tenland hebben ondergaan. 65 zorgverleners vermoedden dat de nier was 'gekocht', 31 van hen wisten dat zeker. Er kunnen dubbeltellingen in de enquête-uitslag zitten, omdat een patiënt met meer zorgverleners te maken heeft Zorgverzekeraars zeggen het beeld van een groot aantal patiën ten dat mogelijk clandestien orga nen uit het buitenland heeft ge haald, niet te herkennen. Patiënten die in het buitenland een orgaan hadden laten transplan teren, betaalden naar eigen zeg gen bedragen die variëerden van 6.000 tot 800.000 euro. UTRECHT - Zorgverzekeraars heb ben al vaker verzoeken om een or gaantransplantatie in het buiten land geweigerd omdat er vermoe dens waren van illegale orgaanhan- del. Dat verklaren de grote zorgver zekeraars tegenover deze krant. VIERHOUTEN - Vooral ondernemers in de toeristische sector in Vierhou ten maken zich zorgen om de komst van hulpverleners uit ebola- gebieden. Sinds dinsdag hebben restaurants en campings al de nodi ge annuleringen binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5