Wat doet een kind als haar moeder borstkanker krijgt? Henkjan Smits draagt 100% onzichtbaar hoortoestel Q 66 Ik deelde alles met mama, maar dat kon nu niet Je valt haar niet lastig met jouw vragen SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Advertentie Connect Hearing Hoe gaat het met je moeder? Ja, die vraag hoorde ze vaak. „Slecht natuurlijk. Logisch, ze had borst kanker. Maar hoe het met mij ging? Dat vroegen ze niet." Ter wijl Bo Zweedijk daar juist zo'n behoefte aan had. Aan iemand die met haar wilde praten, aan ie mand die haar kon vertellen wat de ziekte inhoudt en wat de gevol gen zijn. Zoals zij zijn er veel meer kinde ren. Jong volwassenen die plotse ling geconfronteerd worden met borstkanker, daar geen raad mee weten en geen hulp bij krijgen. Als het er niet is, dan moet het er komen, besloot Bo en richtte zelf de stichting Zeeuws Mamma op. Juist om leeftijdgenoten te berei ken. „Wij worden heel snel verge ten. Ze verwezen me naar de web site kankerspoken.nl, maar die vond ik te kinderachtig, daar had ik als 17-jarige niks aan." December 2013. Bij Hebe Zwee dijk wordt borstkanker ontdekt. En dan gaat het snel. In januari volgt de operatie, in maart begin nen de chemokuren. Bovendien is het een zeldzamere vorm van borstkanker, met een slechtere prognose en een hogere kans dat die terugkeert. Bo belandt voor haar gevoel in een sneltrein. „Ik begon met ont kennen. Met mijn moeder ging het altijd goed! Maar ze was nu echt ziek. Toen kwamen de vra gen. Hoe groot is de kans dat ze het niet overleeft? Hoe groot is de kans dat ik het ook kan krijgen? Daar val je je ouders op dat mo ment niet mee lastig, met zulke vragen. Ik praat toch al niet zo ge makkelijk. Althans, ik deelde alles met mama, maar dat kon ik nu niet. Dat zou te veel druk geven. Ook voor mijn vader. Met mijn vriend kon ik wel praten, maar hem heb ik1 ook niet alles verteld. Ik heb toch heel veel weggestopt. Mijn angst. Mijn verdriet." Bo zat in 5 vwo. Best een lastig jaar. Maar terwijl de chemokuren voor haar moeder zo zwaar wa ren, richtte zij zich volledig op haar school. „Daarin zocht ik de afleiding. En dat werkte goed, ik haalde goede cijfers." Toen de chemokuren klaar waren, had Bo ook het gevoel: zo, nu is het voorbij. „Maar eigenlijk be gint het dan pas. Mijn moeder is heel moe. Heeft zenuwpijnen, ge- wrichtspijnen. Er komen nog een preventieve operatie en borstre- constructies aan." De sneltrein waarin ze nu bijna een jaar zit, heeft vaart gemin derd. Angst en verdriet hebben plaatsgemaakt voor onzekerheid maar ook voor het besef dat ze er het beste van moeten maken. Dat doet ze onder meer door de stich ting Zeeuws Mamma die ze heeft opgericht. „Voor jongeren van mijn leeftijd is er niks waar je te- rechtkunt. En ik ben zeker niet de enige. Het lijkt me super om ande ren hiermee te helpen." Het idee om de stichting op te zet ten, bedacht ze zelf. De reacties, zowel van haar ouders als van mensen die ze vroeg erbij te hel pen, waren meteen positief. En lastig vindt Bo het niet om zo ac tief bezig te blijven met borstkan ker. „Juist niet. Door je open te stellen en te laten zien hoe jij je voelt, kun je anderen helpen. Dan wordt het herkenbaar. Belangrijk is ook dat je iets kunt doen. Je wilt vooral actief bezig zijn. De boodschap die ik met Zeeuws Mamma wil uitdragen is ook: je staat er niet helemaal alleen voor, je kunt erover praten én je kunt iets doen." De sneltrein rijdt langzamer en Bo is erin geslaagd een wissel om te gooien. Ze kijkt weer naar de toekomst. Ze is voor school - Ne- halennia - bezig met een profiel werkstuk over borstkanker en komt dus ook steeds meer te we ten. Het past in haar toekomstvi sie. „Ik wil graag geneeskunde gaan studeren. Weet je: 1 op de 7 vrouwen krijgt borstkanker. Ik hoop dat ze er iets tegen vinden, en dat ik daar een bijdrage aan kan leveren. Ik ben er nu heel dicht bij gekomen en dat moti veert me nog meer." VRIJDAG 21 NOVEMBER 2014 door Maurits Sep MIDDELBURG - Bo Zweedijk (18) uit Middelburg heeft de stichting Zeeuws Mamma over borstkanker opgezet om andere kinderen te hel pen. De Lyric is het eerste en enige hoor toestel ter wereld dat 100% onzicht baar is. Het toestel, verkrijgbaar bij Connect Hearing, kun je dag en nacht inhouden en is maandenlang achter elkaar te gebruiken zonder batterijen te vervangen. Gehoorverlies is een kwaal waar veel mensen last van hebben. Het accepte ren ervan is vaak moeilijk. De meeste mensen willen geen hoortoestel zicht baar achter hun oor. Begrijpelijk. Sinds kort is er een oplossing. De Lyric is een revolutionair hoortoe- Henkjan Smits stel van Zwitserse makelij dat uw ge hoor op alle vlakken zal verbeteren. De Lyric wordt gedragen in het benige gedeelte van de gehoorgang tot onge veer vier millimeter van het trommel vlies en is dus geheel onzichtbaar. Voordelen De Lyric wordt in de gehoorgang ge plaatst door een erkende Lyric specia list van Connect Hearing. Het plaatsen kan zonder chirurgische ingreep en is geheel veilig. Na plaatsing kun je de Lyric enkele maanden achter elkaar in houden. Als de batterij leeg is, plaatst de Lyric specialist een nieuw toestel. De Lyric is spatwaterdicht en kan con tinu in het oor blijven. Tijdens het sla pen, douchen, sporten etc Henkjan Smits Henkjan Smits, bekend van talenten jachten op tv, heeft al jaren lang last van zijn gehoor. Sinds kort draagt hij de Lyric. Hij is er laaiend enthousiast over: 'Met de Lyric hoor ik weer zoals het hoort Het draagt comfortabel en de geluidskwaliteit is top.' Henkjan liep gehoorschade op door jarenlang blootstelling aan te harde muziek, in zijn jeugd en later tijdens zijn werk als muziekproducent. 'Dankzij de Lyric voel ik me weer in balans en zelfverze kerd,'aldus Henkjan. Meer informatie Kijk op www.lyrictesten.nl of bel gra tis 0800 2222221. Mailen kan naar info@connecthearing.nl. Of bezoek een Connect Hearing hoorcentrum bij u in de buurt. Uw gehoor, onze zorg Bo Zweedijk: „De boodschap die ik wil uitdragen is: je staat er niet helemaal alleen voor, je kunt erover praten én je kunt iets doen." foto Ruben Oreel Bo Zweedijk Info: www.zeeuwsmamma.nl en 'zeeuwsmamma' op Facebook. Con tact: info@zeeuwsmamma.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57